94/04/31

گل‌محمدی: هدف همایش ملی انیمیشن ایران، احیای صنعت انیمیشن است

یکی از اساتید دانشکده صداوسیما معتقد است که مهمترین ویژگی همایش ملی انیمیشن ایران، پژوهش در این عرصه و احیای صنعت انیمیشن است.

به گزارش روابط عمومی همایش ملی انیمیشن ایران، دکتر ناصر گل‌محمدی از اعضای شورای سیاست‌گذاری و هیات علمی دومین همایش ملی انیمیشن ایران ضمن اعلام این مطلب، اظهار داشت: «سینمای انیمیشن به عنوان یک محصول فرهنگی، به حمایت نیاز دارد. در سال‌های اخیر که این حمایت‌ها کاملا قطع شده بود، بسیاری از جوانان فعال این عرصه نتوانستند به فعالیت‌شان ادامه دهند.»

گل‌محمدی با تاکید بر اینکه اگر در حوزه انیمیشن، موسسه و یا دفتر تولیدی تعطیل شود، احیاء دوباره آن کار ساده‌ای نیست، عنوان کرد: «بسیاری از موسسات تولیدی انیمیشن در این سال‌ها تعطیل شدند و برای برون رفت از این مشکل، متخصصان عرصه انیمیشن باید با هم به بحث و تبادل نظر بپردازند که ما چطور می‌توانیم به بازتولید انیمیشن برگردیم و چرخه تولید را تعریف کنیم؟ چطور می‌توانیم انیمیشن را به عنوان «سینما» به مردم معرفی کنیم؟ انیمیشن چطور می‌تواند وجه اکران پیدا کند و جزو سرگرمی مردم شود؟ برای پاسخ به این سوالات باید قالب‌های مختلف انیمیشن بررسی شود.»

عضو شورای سیاست‌گذاری دومین همایش ملی انیمیشن ایران ادامه داد: «در حوزه‌ی انیمیشن ابهاماتی وجود دارد که در این همایش می‌توانیم به آنها پاسخ دهیم. مثلا برخی از قالب‌های انیمیشن مانند انیمیشن بزرگسالان در کشور ما شناخته شده نیست. همچنین رابطه بین آموزش و گسترش صنعت انیمیشن باید مشخص شود. همچنین باید بدانیم که رابطه محتوا و تکنیک و تکنولوژی چیست و نهایتاً هم مرکزی به عنوان متولی انیمیشن معرفی شود تا متخصصین و کارشناسان و حرفه‌ای‌ها را کنار هم قرار دهد.»

گل‌محمدی همایش ملی انیمیشن ایران را یکی از ابزارها و بازوهای توسعه صنعت انیمیشن در کنار جشنواره‌های تخصصی و آموزش در دانشگاه‌ها دانست و اذعان داشت که همه این‌ها در کنار هم، زمینه‌ساز توسعه انیمیشن در کشور می‌شوند.»

وی پیشنهاد داد: «دبیرخانه همایش باید به صورت دائمی فعالیت‌های خود را پیگیری کند. مهمترین ویژگی این همایش مقالات ارائه شده درآن است. نوشتن درباره انیمیشن مانند تولید در این حوزه ارزشمند است. سینمای انیمیشن ما جوان است و در این عرصه، تعداد افراد دست به قلم خیلی کم است؛ به همین خاطر بیش از دیگر حوزه‌های فرهنگی دشواری دارد. پس حفظ کردن این دبیرخانه می‌تواند کمک کند تا صاحب‌نظران سینمای انیمیشن با هم در ارتباط باشند و چراغ فکر انیمیشن خاموش نشود.»

این استاد دانشگاه در پایان گفت: «دبیرخانه همایش ملی انیمیشن ایران می‌تواند فراخوان ارائه مقالات دوره بعد را یک سال جلوتر بدهد. نوشتن مقاله برای یک موضوع تخصصی و فکر کردن در مورد آن نیاز به زمان دارد. ما باید برای رسیدن به یک مقاله و پژوهش خوب، یک سال زمان بگذاریم و در نهایت پژوهش در حوزه انیمیشن همان هدفی است که ما در همایش ملی انیمیشن ایران آن را دنبال می‌کنیم.»

روابط عمومی همایش ملی انیمیشن ایران

بازگشت