94/05/03

توکلیان: امیدوارم مدیران سینمایی در رگ‌های خموده انیمیشن، گلبول‌های قرمز و سفید را فعال کنند!

سعید توکلیان مدرس دانشگاه و از اعضای انجمن مطالعات انیمیشن بین‌المللی گفت: انتظار داریم که مدیران سینمایی همواره دغدغه‌ی هنر انیمیشن را داشته باشند و با برگزاری رویدادهای فرهنگی، در رگ‌های خموده انیمیشن گلبول‌های قرمز و سفید را فعال کنند!

به گزارش روابط عمومی همایش ملی انیمیشن ایران، این عضو شورای سیاستگذاری و هیات علمی دومین همایش ملی انیمیشن ایران که تاکنون پژوهش‌ها و خدمات متعددی نظیر کمک به راه اندازی واحد انیمیشن بعثت، شناسایی و بررسی تجهیزات انیمیشن، انتشار نشریه آسیفا، شرکت در نمایشگاه‌ها و مارکینگ کتاب و عضویت در شورای برنامه‌ریزی، فیلمنامه و تولید شرکت فرهنگی صبا و انجمن مطالعات انیمیشن بین‌المللی داشته است، پیرامون برگزاری دومین همایش ملی انیمیشن ایران و نحوه انتخاب مقالات این همایش گفت: هر همایش، گردهمایی و سمینار ارزش‌های خاص خود را دارد، زیرا برای رفع مشکلات، عرضه اطلاعات جدید و همفکری بنا شده است، اما مهمترین بخش آسیب‌شناسی، یافتن ضرورت‌ها و نتیجه پژوهش‌های بعد از برگزاری آن است.

وی افزود: دومین همایش ملی انیمیشن ایران با دو رویکرد هنر- رسانه و صنعت انیمیشن پذیرای مقالات علاقمندان بوده و تردیدی نیست در زمینه انتخاب مقالات به جز چند نمونه اندک، از میان تحقیق و پژوهش دانشجویان بوده است که بزرگ‌ترین دشواری آن مربوط به عدم اتصال به دنیای واقعی و صنعت انیمیشن است و در قالب تئوری‌های محض خلاصه شده و ربطی به تولید فیلم انیمیشن ندارد.

این مدرس دانشگاه افزود: از نگاه دیگر شاید دقت و توجهی کمتر به فراخوان کوتاه مدت مبذول شده است که در تجربیات بعدی پاسخ بهتری خواهد گرفت. اگر در این مقطع حساس از فعالیت‌های انیمیشن رویکرد ما به فرآیند سیاست‌گذاری و تقویت بخش صنعت معطوف می‌شد، شاید مقالات متفاوتی را بررسی می‌کردیم.

توکلیان درباره اینکه چرا جای خای مبحث «صنعت انیمیشن» در مقالات این همایش دیده می‌شود، گفت: باید با توجه به وضع کنونی انیمیشن به موضوعات دیگری همچون مدیریت کلان آشنا با دغدغه‌های انیمیشن توجه شود که از فاز فاجعه‌آمیز انیمیشن خارج شویم. اصولا هنوز برای بسیاری، از جمله مسئولان سینمایی کشور که امسال در خانه سینما فرمودند "امسال، سال انیمیشن است" هنوز مفهوم این هنر مشخص نیست و نمی‌دانند با آن چگونه برخورد کنند!

وی تصریح کرد: متاسفانه این مسئله گریبان‌گیر فارغ‌التحصیلان رشته انیمیشن هم شده است. آنها به دلیل اینکه در سینمای زنده نقش آشنایی ندارند، نه شناخته شده‌اند و نه وضعیت امرار معاش آنها مشخص است. علاقمندانی هم که با تجربه شخصی مطالبی را آموخته‌اند، نامی از آنها به زبان نمی‌آید. متاسفانه این عدم توجه از سوی بالاترین مقام‌های وزارت ارشاد و خانه سینما که تاکنون در پر افتخارترین جشنواره پویانمایی تهران شرکت نکرده‌اند نیز به چشم می‌خورد که همین امر موجب تضعیف تولید فیلم انیمیشن می‌شود.

این مدرس دانشگاه اذعان داشت: برگزاری همایش ملی انیمیشن ایران با حضور کارشناسان، مدیریت کلان فرهنگی وزارت ارشاد و سازمان سینمایی و بررسی آنچه این دوستان در برنامه‌ریزی‌هایشان نسبت به موضوع انیمیشن دارند، از اهمیت بسیاری برخوردار است. تصمیماتی که پشت درهای بسته و بدون تعامل با افراد متخصص صورت گیرد، محکوم به شکست هستند و متاسفانه علی‌رغم همه تلاش‌هایی که در حوزه آموزش و پرورش کادر فنی انیمیشن انجام شده است، هیچکدام از این عده صبور و شریف در تصمیم‌گیری‌ها شرکت داده نمی‌شوند. بنابراین مباحث مدیران و نشان دادن توانایی‌هایشان در ارائه ساز و کارهای مفید برای این هنر- صنعت ارزشمند است.

توکلیان در پایان، پیرامون این مهم که برگزاری رویدادهای فرهنگی می‌تواند زمینه را برای تولید و عرضه فیلم انیمیشن فراهم سازد، خاطرنشان کرد: همه تصمیم‌گیری‌هایی که پایانی ناموفق داشته‌اند، در دورانی اتفاق افتاده که یک خلع کامل و ایست سازماندهی و بازسازی موضوعی وجود داشته است؛ یعنی درست همین وضعیت کنونی انیمیشن ایران. خداوند ما را یاری دهد تا تصمیم درست بگیریم و به این همایش و همه نشست‌هایی که دغدغه هنر انیمیشن را دارند، کمک کنیم. ما انتظار داریم که مدیران سینمایی، این حرکت فرهنگی را استمرار بخشند و در رگ‌های خموده انیمیشن، گلبول‌های قرمز و سفید را فعال کنند.

روابط عمومی همایش ملی انیمیشن ایران


بازگشت