94/05/04

دومین همایش ملی انیمیشن ایران; دهستانی: انیمیشن ایران پتانسیل عجیب و شگفت‌آوری دارد

امیرمحمد دهستانی انیماتور و مدرس دانشگاه اعتقاد دارد که انیمیشن ایران پتانسیل عجیب و شگفت‌آوری دارد و وظیفه اهالی این سینما، گردآوری این ظرفیت‌هاست. به گفته وی، در طول بیست سال گذشته متخصصان این حیطه با چنگ و دندان، بی‌پولی، کمبود تجهیزات و از همه بدتر سوء مدیریت‌ها جنگیده و کنار آمده‌اند تا حرفه‌ی انیمیشن در ایران جدی شود و شکل گیرد.

به گزارش روابط عمومی همایش ملی انیمیشن ایران، وی که از اعضای شورای سیاستگذاری و هیات علمی دومین همایش ملی انیمیشن ایران است، پیرامون برپایی این رویداد و کیفیت مقالات منتخب اظهار داشت: تمامی مقالات پذیرفته شده و تقریباً 95% مقالات ارسالی به دبیرخانه این همایش، توسط کارشناسان و دانش‌آموختگان دانشگاه تالیف شده است که جای تامل دارد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا جای خای مبحث «صنعت انیمیشن» در این همایش دیده می‌شود، گفت: در واقع اصلاً اینطور نیست! تمامی مباحث، مقالات و کارگروه‌ها طوری انتخاب و طراحی شده‌اند که به طور مستقیم و غیرمستقیم در ارتباط با شکل‌دهی، تقویت و یا اصلاح اشکالات در صنعت انیمیشن کشور قرار دارند و عدم وجود کلمه "صنعت" به طور واضح و شعاری در عناوین، به هیچ عنوان دال بر فقدان این پایه‌ی حیاتی هنر انیمیشن در همایش دوم نیست.

دهستانی تصریح کرد: بدون وجود یک صنعت جدی مطمئناً بخش هنری و رسانه‌ای انیمیشن نیز به شدت تضعیف خواهد شد و زیر سوال خواهد رفت. متاسفانه در حال حاضر تا حدی این موضوع در مورد سینمای انیمیشن اتفاق افتاده که البته بیش از هر چیز، دلیل عمده آن را عدم توجه درست و جدی مسئولان و سوء مدیریت‌ها می‌دانم و این همایش نیز سعی در بررسی کارشناسانه مشکلات و نمایش قابلیت‌های این هنر – صنعت پیشرفته و پیچیده دارد.

کارگردان انیمیشن «داستان تاریخ» اهمیت برگزاری همایش ملی انیمیشن ایران را در توجه مسئولان به جامعه انیمیشن دانست و خاطرنشان کرد: این مسئله که چقدر مسئولان از قدرت‌ بی‌نظیر و موثر این هنر- صنعت – رسانه در حیطه‌هایی مثل در آمدزایی کلان، کار آفرینی و وظیفه بسیار مهم خلق لذت و سرگرمی مطلع هستند و به همین میزان از آموزش و پرورش نیروی متخصص غافل مانده‌اند، از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به همین جهت حضور تمامی دست‌اندرکاران حرفه‌ای و آکادمیک هنر انیمیشن در این همایش الزامیست و به عبارت دیگر هر کسی که از نزدیک دستی بر آتش دارد، مخاطب این همایش است!

وی در پایان، درباره‌ی استمرار برگزاری چنین رویدادهای فرهنگی و اینکه چقدر می‌تواند زمینه را برای تولید و عرضه فیلم انیمیشن فراهم سازد، اذعان داشت: این بستگی به کیفیت حضور بزرگان و توجه آنها به این مقوله دارد. اگر بزرگان از همایش و خروجی آن به عنوان مشاوره و رهیافتی جدی بهره نگیرند، ادامه آن را توصیه نمی‌کنم؛ کما اینکه با توجه به عدم توجه این عزیزان به خروجی همایش چند سال قبل، به شخصه در مورد برگزاری همایش دوم خوشبین نبودم، اما همه ما احساس کردیم در این وضعیت بحرانی انیمیشن ایران واقعاً لازم است چنین همایشی مجدداً احیا شود.

گفتنی است دومین همایش ملی انیمیشن ایران به همت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در اواخر مردادماه ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.

روابط عمومی همایش ملی انیمیشن ایران

بازگشت