89/08/01

«نامه‌اي به اِليا» آخرين فيلم «مارتين اسكورسيزي» در جشنواره بين‌المللي «سينماحقيقت» به نمايش درمي‌آيد

 فيلم مستند «نامه‌اي به اِليا» آخرين فيلم «مارتين اسكورسيزي» كه محصول سال 2010 كشور آمريكاست، در بخش «مستند پُرتره» چهارمين جشنواره بين‌المللي «سينماحقيقت» روي پرده خواهد رفت.

به گزارش روابط‌عمومي جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، «مارتين اسكورسيزي» پيرامون ساخت اين فيلم مستند كه پُرتره‌اي از «اِليا كازان» كارگردان مشهور سينماي هاليوود است، مي‌گويد: «من از دوست و همكار قديمي‌ام «كنت جونز» خواستم تا براي ساخت فيلمي درباره‌ي «اِليا كازان» با من همكاري كند. ما در ابتدا، وقت زيادي گذاشتيم و تمامي فيلم‌هاي اِليا كازان را مجدداً بازبيني كرديم و پس از بررسي زندگي اين كارگردان و حال و هوا و مسيري كه او در آثارش دنبال كرده، به تعريفي از سينماي اِليا كازان رسيديم.»

اسكورسيزي معتقد است كه نتيجه كار او و كنت‌ جونز، يعني مستند «نامه‌اي به اِليا» بيش از هر چيز، درباره قدرتِ هنر است كه البته در اين فيلم، روي هنرمندي اِليا كازان تمركز شده است.

در نامه‌اي به اِليا، «مارتين اسكورسيزي» خود مورد مصاحبه قرار مي‌گيرد و به صراحت و با احساس تمام، درباره‌ي يكي از فيلمسازاني كه روي او تأثير گذاشته، صحبت مي‌كند.

اسكورسيزي در اين مستند 60 دقيقه‌اي، بخش‌هايي از فيلم‌هاي ماندگار «اِليا كازان» را با دقت تمام و خوش‌سليقگي انتخاب كرده و در كنار هم قرار داده است. ضمن اينكه ترك موطن و زندگي پُرماجراي اِليا كازان و پيوستنش از يك گروه تئاتري كوچك به سينماي هاليوود و ... را نيز به تصوير ‌كشيده است.

مارتين اسكورسيزي درباره نمايش بخش‌هايي از آثار «اِليا كازان» در اين مستند مي‌گويد: «به نظر من براي شناخت يك فيلمساز، تنها مصاحبه و بررسي شرح حال وي كافي نيست و مخاطب تنها با ديدن فيلم‌هاي يك هنرمند است كه به شناخت كاملي از او مي‌رسد. فيلم‌هاي اِليا كازان، واقعيات زندگي او را بازگو مي‌كند و اصلاً همين تأثيري‌پذيري است كه فيلم‌هاي او را باور پذير مي‌كند.»

كريستوفر كامپل منتقد سينما در اين باره مي‌نويسد: «شايد به همين دليل است كه درباره‌ي اين مستندِ «مارتي» گفته شده كه نامه‌اي به اِليا، مديتيشني درباره‌ي چيستي هنر و تأثيرگذاري است.»

اسكورسيزي در گفت و گو با روزنامه لوس‌آنجلس تايمز نيز مي‌گويد: «فيلم "در بارانداز" درباره‌ي مردمي بود كه من مي‌شناختم و مسائلي كه «اِليا كازان» در اين فيلم، پيرامون طبقه كارگري ايتاليايي مقيم ايالات متحده مطرح كرده، با فساد و ناهنجاري‌هاي آن زمان نيويورك قابل تشبيه است... اسكورسيزي مي‌گويد: با ديدن اين فيلم و شخصيت‌هاي طبقه كارگري آن، براي اولين بار حسِ آشنايي حاصل از ديدن يك فيلم روي پرده سينما به من دست داد.»

مارتين اسكورسيزي در باره فيلم «شرق بهشت» اليا كازان هم مي‌گويد: «اين فيلم احساساتم را برانگيخت. من بارها براي ديدن اين فيلم، از يك سينما به سينماي ديگر در نيويورك مي‌رفتم و هر بار هم فيلم را تنها مي‌ديدم!»

«سوزان كينگ» نويسنده و منتقد روزنامه لوس‌آنجلس تايمز نيز درباره مستند «نامه‌اي به اليا» مي‌نويسد كه اين فيلم، بيشتر درباره ي خود اسكورسيزي است تا درباره ي اِليا كازان!

گفتني است: اِليا كازان در خانواده‌اي يوناني‌الاصل، در شهر كنستانتينوپول امپراطوري عثماني (استانبول تركيه امروزي) به دنيا آمد و پس از عزيمت به آمريكا و پيوستن به هاليوود، 22 فيلم سينمايي را در فاصله سال‌هاي 1937 تا 1976 كارگرداني كرد كه از جمله اين آثار مي‌توان به فيلم‌هاي: قرارداد شرافتمندانه، اتوبوسي به نام هوس، زنده باد زاپاتا، فرار به سوي آزادي، در بارانداز، شرق بهشت، شكوه علفزار و... اشاره كرد. او دو بار اسكار بهترين كارگرداني را در سال‌هاي 1948 و 1955، براي كارگرداني فيلم‌هاي «قرارداد شرافتمندانه» و «در بارانداز» بدست آورد و در سال 1999 نيز اسكار افتخاري اعضاي آكادمي به‌خاطر يك عمر فعاليت هنري به وي اهدا شد. اليا كازان چهار بار نيز جايزه گلدن‌كلوب را بدست آورد و چندين بار هم نامزد دريافت شير طلايي ونيز، خرس طلايي برلين و نخل طلاي كن شد.

اين فيلمساز مشهور، در سال 2003 و در سن 94 سالگي درگذشت.

 

 

                 روابط‌عمومي

جشنواره بين‌المللي «سينما‌حقيقت»


بازگشت