1394-06-09

دومین همایش ملی انیمیشن ایران;نادر یغمائیان: انیماتورها فریم به فریم به انتظار روزهای خوب می‌نشینند

یکی از پیشکسوتان سینمای انیمیشن اعتقاد دارد که انیماتورها صبرشان زیاد است؛ آنها فریم به فریم به انتظار می‌نشینند تا شاید در فریم آخر، روزهای خوب این هنر را مشاهده کنند.
به گزارش روابط عمومی همایش ملی انیمیشن ایران، نادر یغمائیان کارگردان انیمیشن «جمشید و خورشید» پیرامون وضعیت کنونی سینمای انیمیشن ایران اظهار داشت: به دلیل دخالت بیش از حد شرکت‌های دولتی در روند ساخت فیلم‌های انیمیشن، این هنر هیچ‌گاه نمی‌تواند مستقل شود و پیشرفتی داشته باشد!
وی افزود: برگزاری همایش ملی انیمیشن ایران می‌تواند نویدبخش باشد و نتیجه مطلوب دهد، اما زمانی‌که دولت سفارش‌دهنده آثار هنری نباشد. سالیان سال است که انیماتورها کار کرده‌اند و به دلیل نبود بودجه هنوز اندر خم یک کوچه‌اند!
کارگردان انیمیشن «جمشید و خورشید» تصریح کرد: تا زمانی‌که این هنر دستش در جیب خود نباشد، نمی‌تواند تضمینی برای گیشه سینما و بازار ارائه دهد؛ در نتیجه هرچه ما سخن بگوییم بی‌فایده است.
یغمائیان ادامه داد: یکی از محورهای دومین همایش ملی انیمیشن ایران، آسیب‌شناسی صنعت انیمیشن است؛ کدام صنعت؟ آیا صنعتی که تهیه‌کننده ندارد، می‌تواند تولیدی داشته باشد؟ فیلم‌های داستانی دارای سرمایه‌گذار هستند، تهیه‌کننده نیاز بازار را می‌شناسد و بر مبنای آن دست به تولید فیلم می‌زند، اما هنر انیمیشن باید منتظر سفارش نهادهای دولتی بماند.
عضو کارگروه امور صنفی همایش ملی انیمیشن ایران افزود: هنر انیمیشن به واسطه داشتن افراد مستعد و هنرمند به مانند فنری متراکم است تا اگر شرایط فراهم شود، آزاد شده و رشد کنند.
وی در پایان گفت: 10 سال گذشته‌ی تلویزیون را اگر به یاد آورید، شبکه 1 و 2 پذیرای تهیه‌کنندگان و تولیدکنندگان فیلم‌های انیمیشن بودند و رقابتی میان این دو شبکه برای پخش فیلم انیمیشن وجود داشت، اما در حال حاضر نه تنوعی است نه رقابتی. تنها خوبی انیماتور‌ها این است که صبرشان زیاد است؛ آنها فریم به فریم به انتظار می‌نشینند تا شاید در فریم آخر حرکتی یکنواخت را مشاهده کنند.
شایان ذکر است: دومین همایش ملی انیمیشن ایران به همت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، طی روزهای 10 تا 13 شهریورماه 94 در جزیره‌ی کیش برگزار خواهد شد.

بازگشت