89/08/03

آنتوان؛ تصويري واقعي از زندگي پُراميد يك پسربچه‌ي پنج ساله‌ي نابينا بر پرده‌ي «سینماحقیقت»

           

فيلم مستند بلند «آنتوان» ساخته‌ي «لورا باري» كه تصويري واقعي از زندگي پُراميد يك پسر بچه‌ي نابيناي 5 ساله‌ي ويتنامي- كانادايي با نام «آنتوان هونگ» را ثبت مي‌كند، در بخش مسابقه بين‌الملل چهارمين جشنواره مستند «سينماحقيقت» روي پرده خواهد رفت.

            به گزارش روابط عمومي جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، «آنتوان» فيلمي جسورانه و شاعرانه است كه با نگاهي متفاوت، حقيقتي را در زندگي اين پسر بچه كشف كرده و در قالب يك مستند، به مخاطب خود ارائه مي‌دهد. حقيقتي در باره‌ي زندگي درخشان و منحصر به فرد «آنتوان» كه با وجود اينكه نابينا به دنيا آمده، اما همچنان مي‌تواند از زندگي بياموزد.

در واقع، مستند «آنتوان» كُرنشي است به پيشگاهِ اميد، خوش‌بيني، خلاقيت و تلاش انسان به منظور غلبه بر ناتواني جسماني‌اش تا زير چشمي، تصويري از تصور «آنتوان» از زندگي‌اش را ارائه دهد.

            در اين فيلم مي‌بينيم كه دوربين، در تنهايي‌هاي «آنتوان» نيز همراه اوست. او كه در تنهايي‌اش، وقت زيادي را به تايپ‌كردن با بريل و گفت و گوي تلفني با دوستانش مي‌گذراند.

اما تلخ‌ترين نكته فيلم، اين نظرِ «آنتوان» است كه احساس مي‌كند قادر به لمس همه چيز و لذت بردن از زندگي در تمام ابعاد آن نيست. اين ترس مانعي براي آنتوان است، اما خوشبختانه او هنوز كودك است و امكان رشد كردن، بزرگ شدن و پشت سرگذاشتن اين ترس را دارد. تا جايي كه خود مي‌گويد: من ترسم را فراموش خواهم كرد تا پرواز كنم...»

            لورا باري فيلمبردار و كارگردان اين فيلم مستند مي‌گويد: «من در همكاري‌ام با آنتوان براي ساخت اين فيلم مستند كه دو سال هم به طول انجاميد، سعي كردم تا او را با هنرِ بازسازي و خلق تصوير و صدا آشنا كنم و به او نشان بدهم كه اين هنر، دقيقاً شبيه همان كاري است كه خودِ او براي بازسازي آنچه نمي‌بيند، انجام مي‌دهد. من و آنتوان در اين فيلم فرصت پيدا كرديم تا كيفيت و ويژگي‌هاي مختلف و نهفته‌اي از لحظات «زندگي» را كشف كرده و ارائه دهيم. در واقع ما سعي كرديم تا در اين مستند نشان دهيم كه تصورات نيز مانند واقعيات زندگي، مدام تغيير مي‌كنند و شكل تازه‌اي به خود مي‌گيرند...»

            گفتني است فيلم مستند «آنتوان» كه محصول سال 2009 كشور كانادا اســت، تاكنون جايزه ويژه جشنواره هات‌داكس كانادا (2009)، جايزه ويژه هيأت داوران جشــنواره فيلــم‌هاي آسيـايي ســن‌ديـه‌گــو آمــريكــا (2009) و جشنواره داك‌پلنت لهستان (2010) را بدست آورده و ضمن نامزدي كسب جايزه بهترين مستند جشنواره مونترال كانادا (2010)، در بخش مسابقه بين‌الملل جشنواره‌هاي ايدفا آمستردام (2009)، شفيلد انگلستان (2009)، تسالونيكي يونان (2009)، گوته‌بورگ سوئد (2010)، ونكوور كانادا (2010) و داكس باكس سوريه (2010) نيز شركت كرده است.

            چهارمین جشنواره بین‏المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت، طی روزهای 17 تا 21 آبان‏ماه 1389 در شهر تهران برگزار خواهد شد.

 

 

                روابط عمومي  

جشنواره بين‌المللي «سينماحقيقت»

 


بازگشت