1394-06-15

در جشن مستند خانه سینما عنوان شد؛تمجید سینماگران داستانی از صبوری و تعهد مستندسازان

در جشن سینمای مستند که با تجلیل از برترین های این عرصه همراه بود، هنرمندان از مسئولان خواستند سعه صدر بیشتری داشته باشند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی»، جشن سینمای مستند با میزبانی انجمن مستندسازان و انجمن تهیه کنندگان فیلم مستند شنبه شب ۱۴ شهریور ماه در تالار ایوان شمس با حضور مستندسازان و هنرمندان و مدیران سینمایی و گرامی داشت یاد و خاطره محمدرضا مقدسیان، زاون قوکاسیان، حامد خسروی و مرتضی ندایی، در تالار ایوان شمس برگزار شد.


اسعدیان: مستندهایی که به ما چگونه زیستن را می آموزند
در ابتدای این مراسم که اجرای آن را اکبر عالمی بر عهده داشت، همایون اسعدیان دبیر این دوره از جشن خانه سینما روی سن آمد و در سخنانی گفت: «جوانی چهارده ساله بودم که اولین بار فیلم مستند «ترمینوس» را دیدم که به گواه بسیاری از کارشناسان حوزه سینما این فیلم در زمان خود یکی از درخشان ترین آثار سینمای مستند دنیا بوده است. بعد از آن بود که فیلم مستند دیگری با عنوان «نانوک شمالی» مشاهده کردم که این فیلم مستند نیز برای من بسیار جذاب بود.»

وی ادامه داد: «تنها چیزی که طی آن دوران در حوزه مستندسازی متوجه شدم این بود که کارگردانان هر دو فیلم برای ساخت این دو اثر روزهای زیادی را تحمل و صبوری کردند تا آنچه که می خواهند به تصویر کشیده شود. اصولا سینمای مستند تحمل و صبوری می خواهد و من چون این تحمل و صبوری را نداشتم به سراغ سینمای داستانی رفتم.»

اسعدیان با اشاره به صبوری هنرمندان عرصه مستند و تحمل زیادشان خاطرنشان کرد: « آنها با کاری که می کنند به ما و مسئولان می گویند باید شاهد چه چیزهایی باشیم. اینها مستندهایی هستند که به ما چگونه زیستن در این دنیا را می آموزند. مسئولان ما هم باید قدری سعه صدر داشته باشند و دست از تنگ نظری های خود بردارند تا فیلمسازان این عرصه به راحتی کار خود را انجام دهند. به اعتقاد من و بسیاری از اهالی سینما به زبان آوردن واژه هایی چون سیاه نمایی در حوزه سینمای مستند کار درستی نیست و امیدوارم مسئولان دست از تنگ نظری بردارند و بدانند که این فیلم های مستند برای تاریخ ما و تاریخ جهان ارزش فراوانی دارد.»

میرکریمی: آفرین به مستندسازان که درد دیگران را کاهش می دهند
در بخش دیگری از این مراسم رضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما که برای اهدای جایزه روی سن حاضر شده بود، درباره تعهد مستندسازان به جامعه گفت: « آفرین به فیلمسازان مستند که با تعهد ناب اجتماعی در مسیری که بوی شهرت در آن وجود ندارد، وظیفه و رسالت واقعی خود را انجام می دهند تا درد دیگران کاهش پیدا کند. به هر حال شما عزیزان بخش زیادی از سینمای حرفه ای کشور را به دوش می کشید و امیدوارم روز به روز توانمندتر از گذشته به کار خود در عرصه سینمای مستند ادامه دهید.
وی در بخش دیگری از مراسم به موضوع فیلم «زمناکو» که درباره قربانیان حملات شیمیایی است، اشاره کرد و بیان کرد: «افتخار داشتم ماه گذشته به همراه تعدادی از جانبازان شیمیایی به کشور ژاپن و شهر هیروشیما سفری داشته باشیم. در این سفر با یک جانباز شیمیایی همراه بودیم که فقط ۲۵ درصد توانایی تنفس داشت و ژاپنی ها را می دیدیم که اصلا خبر نداشتند چنین اقداماتی علیه ما انجام شده است.»

مدیرعامل خانه سینما تصریح کرد: «ما در این مراسم سندهای زنده ای داشتیم که تک تک آنها از جنایت دشمن سخن می گفتند و آنهایی که صحبت های این عزیزان را می شنیدند اصلا اطلاع نداشتند که در جنگ تحمیلی برای ما چه اتفاقی افتاده است؟ یادم می آمد وقتی از مراسم بیرون آمدیم به دیدار همان جانباز رفتم و گفتم خسته شدی؟ و او فقط به ذکر همین چند جمله اکتفا کرد: در هیروشیما فقط چند عکس از فاجعه بمباران شیمیایی این منطقه گذاشته شده اما ما در همین تهران خودمان زنده ایم و می توانیم حقایق جنایات شیمیایی دشمن را برای مردم در موزه صلح عنوان کنیم. ای کاش روزی برسد که مردم ما هم به این موزه سری بزنند.»

خالقی: تقویت نشدن ذائقه مخاطب به من مربوط نیست
مجید خالقی سروش دبیر اجرایی جشن سینمای مستند نیز در این مراسم با ارائه گزارشی ار روند ارسال آثار، انتخاب و نحوه داوری کارهای رسیده به سه بخش مستند کوتاه، نیمه بلند و بلند گفت: «جشن سینمای مستند همواره بر اساس آیین نامه کار خود را انجام می دهد و ما موظفیم هر کاری را که آیین نامه جشن برای ما تعیین کرده است، انجام دهیم ولی بعضی از مسائل طبق آیین نامه به من مربوط نیست که من در این مدت یاد گرفته ام از آن خارج نشوم.»

وی ادامه داد: «به من مربوط نیست اگر بگویم سینمای مستند امکاناتی برای کار ندارد، به من مربوط نیست که در جامعه ذائقه سینمای مستند تقویت نشده است و همه سریال بین شده اند، به من مربوط نیست و خارج از آیین نامه است که بگویم مستند ما جایی برای عرضه ندارد. اما من می گویم اینها به کسانی مربوط است که شاید اینجا و شاید کمی دورتر حضور دارند.»

در بخش دیگری از این مراسم، حسن زاهدی عضو هیات انتخاب این دوره از جشن سینمای مستند نیز در سخنان کوتاهی گفت: «سال ها است که کار من فعالیت در حوزه سینمای مستند است و معتقدم فعالیت در این حوزه بی‌نهایت تکرار نشدنی است. بنابراین از همکاران خودم می خواهم تا در حوزه صدابرداری و صداگذاری فیلم های مستند سلیقه بیشتری به خرج دهند.»

حجت: غفلت از پژوهش ما را بازاری می کند
همچنین مهدی حجت از دیگر اعضای دیگر هیات انتخاب با دعوت اکبر عالمی روی سن آمد و در سخنانی عنوان کرد: «پژوهش از جمله جریاناتی است که به شدت مورد غفلت قرار گرفته است. حتی در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که حوزه تخصصی کاری بنده است موضوع پژوهش مورد غفلت قرار دارد. به طور کلی غفلت از پژوهش، ما را بازاری می کند. اگر به موضوع پژوهش بیش از اینها توجه کنیم، ریشه پیدا می کنیم.»

ادای احترام مهدی قربانپور به همه مادران آزاده دنیا
مهدی قربان پور هم بعد از دریافت جایزه بخش پژوهش برای مستند «زمناکو» گفت: «این روزها تصویر دلخراش کودک سوری در کنار ساحل قلب همه ما را جریحه دار کرده است. حرف فیلم ما هم در واقع این است که برخی بچه های دنیا آغوش مادران خود را از دست داده اند. امیدوارم با با مشاهده این تصاویر به فرهنگ صلح فکر کنیم و به این فکر کنیم که بسیاری از بچه های دنیا همین حالا که من در حال صحبت با شما هستم آغوش مادران خود را از دست می دهند. پس این جایزه ارزشمند را به همه مادران آزاده دنیا تقدیم می کنم.»

آفریده: سینمای مستند سوزنده و داغ است
محمد آفریده مدیر فرهنگی و تهیه کننده سینمای مستند که برای اهدای جوایز روی سن حاضر شده بود، گفت: «اگر می خواهیم سینمای ما سینمایی بالنده باشد باید به آن توجه کنیم. سینمای مستند سینمایی سوزنده و داغ است اما به نظرم باید برای اعتلای آن صبوری کرد و به در حد توان کمک هایی را انجام داد. ما باید بدانیم که این گونه از سینما آینه ای است که زشتی ها را نشان می دهد.»

خانه سینما با «فیلم مستند» خانه سینما شد
ابراهیم مختاری از فیلمسازان پیشکسوت سینمای مستند قبل از اهدای جوایز این بخش برگزیدگان که با همراهی مهوش شیخ الاسلامی همراه بود با گلایه از نبود حجت الله ایوبی مدیر سازمان سینمایی در این مراسم، گفت: «آقای ایوبی کجایید؟ به نظر من نبود آقای ایوبی در این مجلس و برنامه معنایی دارد. یادم می آید زمانی که می خواستیم انجمن مستند سازان را در خانه سینما تشکیل دهیم دوستان آن دوران مخالف حضور ما در این نهاد صنفی بودند اما بالاخره توانستیم این کار را انجام دهیم و خانه سینما را با حضور مستند سازان و انیمیشن سازان به «خانه سینمای ایران» تبدیل کنیم. متاسفانه مدیریت در سینمای ما فقط مدیریت بر اکران فیلم ها است که در نبود آقای ایوبی در این مراسم بیشتر بروز می یابد. به هر ترتیب امیدوارم سازمان سینمایی نیز روزی «سازمان سینمای ایران» شود.»

اما جعفرصانعی مقدم در حین اهدای جوایز بخش بهترین تهیه کننده فیلم مستند بلند، با تشکر از ایوبی و اقدام او برای راه اندازی گروه هنر و تجربه، اظهار داشت: «باید به این نکته اشاره کنم که گروه «هنر و تجربه» در دوره آقای ایوبی با هدف حمایت از اکران فیلم های مستند و کوتاه شکل گرفته است که جا دارد از وی به خاطر این اقدام تشکر کنیم. ضمن اینکه در جشن خانه سینما هم مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مشارکت جدی در ساخت بسیاری از فیلم های مستند داشته که جای تقدیر فراوان دارد.»

در این مراسم محمدمهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مرتضی رزاق کریمی معاون فرهنگی مرکز گسترش و جمع کثیری از پیکسوتان و جوانان سینمای مستند حضور داشتند.
بازگشت