1394-07-19

تصویربرداری مستند «کمانچه در لرستان» ادامه دارد کمانچه، سازی که برای کار روستایی کوک می‌شود!

مستند «کمانچه در لرستان» از جدیدترین تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی کیوان علیزاده‌کیانی است که در آن به کارکرد موسیقی نواحی و نقش این ساز در کار روستایی می‌پردازد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، وی در این فیلم مستند، ویژگی ساز کمانچه و تاثیر آن در لرستان را مورد بررسی قرار داده است. علاقه کیانی به موسیقی نواحی و قدمت ساز کمانچه در لرستان، از انگیزه‌های اصلی وی برای پرداختن به این موضوع بوده است.
علیزاده‌کیانی پبرامون مراحل پژوهش فیلم خود اظهار داشت: «قبل از شروع کار، تحقیقاتی روی موسیقی نواحی داشتم و به طرح ساختاری مکتوب رسیدم؛ در واقع هر آنچه در ذهن داشتم را عینی کردم، اما پرداختن به موسیقی نواحی گستردگی‌های خاص خودش را دارد؛ به همین دلیل روی ساز کمانچه و نقش آن در استان لرستان متمرکز شدم.»
به گفته وی موسیقی در استان لرستان قدمت زیادی دارد و از عصر مفرق با زندگی مردمان این ناحیه عجین بوده است. هرچند که هنر موسیقی در لرستان، در دوره‌هایی از تاریخ با وقفه روبرو می‌شود، اما در گذر زمان جایگاه سابق خود را به دست می‌آورد.
این کارگردان تصریح می‌کند: «صدای کمانچه در لرستان کاربرد متفاوتی نسبت به شهرهای دیگر دارد. این نوع موسیقی برای کار است؛ یعنی زمان درو خرمن، شخم زدن زمین، عزاداری و عروسی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. حال در این مستند به دنبال پاسخ این پرسش هستم که ساز کمانچه که بیشتر از دهل و سرنا در لرستان طرفدار دارد، چگونه می‌تواند در شرایط فعلی کارکرد جدیدی پیدا کند.»
گفتنی است که تاکنون 70 درصد تصویربرداری مستند «کمانچه در لرستان» به پایان رسیده است. عوامل این مستند نیز عبارتند از: تهیه کننده و کارگردان: کیوان علیزاده کیانی، محقق و مشاور کارگردان: سیامک موسوی، تصویربردار: محمدرضا حافظی، صدابردار: مجید بلورچی، مدیر تولید: اسماعیل پوررضا، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

بازگشت