1394-08-09

با نگاه به وضعیت پسا استعماری آفریقا، مستندهایی پیرامون آفریقا در بخش «قاره سیاه» جشنواره سینماحقیقت روی پرده می‌روند

پنج اثر مستند جدید درباره‌ی وضعیت پسا استعماری قاره آفریقا و مشکلات و معضلات اجتماعی این محروم‌ترین قاره جهان، در بخش «قاره سیاه» نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به نمایش درمی‌آیند.
«رویای فیل» (کریستوف بیلسن، بلژیک 2015)، «برگ در باد» (ژان‌ماری تنو، کامرون 2013)، «تیر خلاص به معدنچیان» (رهاد دسای، آفریقای جنوبی 2014)، «کاخی برای همگان» (آنگلوس رالیس، بلژیک 2014) و «درمانگر زنان» (تیری میشل، کنگو و بلژیک 2015)، اسامی این آثار هستند که در بسیاری از مهم‌ترین جشنواره‌های مستند جهان به نمایش درآمده و جوایز متعددی نیز کسب کرده‌اند.
مستند «تیر خلاص به معدنچیان» درباره‌ی کشتار معدنچیان معترض در سال 2012 در شهر «ماریکانای آفریقای جنوبی» منتخب جشنواره‌های کن، شفیلد و بیگ‌اسکای بوده و برنده دو جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شده است.
مستند «رویای فیل» هم علاوه بر کسب جوایز متعدد، در بخش‌های رسمی جشنواره‌هایی چون لایپزیگ، هات‌داکس، ایدفا و مونیخ برگزیده شده است.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 22 تا 28 آذرماه 1394 و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.

بازگشت