1394-08-10

رونمایی از یوز ایرانی در جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت

فتح‌الله امیری مستندساز برجسته‌ گونه‌ی زیست محیطی و حیات وحش ایران با جدیدترین اثر مستندش «اشک سیاه» که درباره‌ی یوز ایرانی است، در نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شرکت کرده است.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، امیری درباره‌ی مستند «اشک سیاه» که تولید سال 1394 صداوسیمای مرکز سمنان است، اینگونه می‌گوید: «يوزپلنگ به خاطر خط اشک سياهی که از گوشه چشم تا دهان کشيده شده، با ساير گربه‌سانان متمايز است. يوزپلنگ آسيايی زيرگونه‌ای متفاوت از يوزپلنگ آفريقايی است و چون به جز ايران در تمام آسيا منقرض گرديده، به يوز ايرانی معروف شده است؛ به طوری که در حال حاضر کمتر از 100 فرد از اين گونه‌ی ارزشمند باقيمانده که به شدت در خطر انقراض است. از سال 1388 با تلاش پروژه بين‌المللی يوزپلنگ آسيايی، انجمن يوزپلنگ ايرانی و انجمن طرح سرزمين، تحقيقاتی برای برآورد جمعيت يوز آسيايی در پارک ملی کوير [بزرگترين پارک ملی ايران] شکل گرفت، اما برای من به عنوان يک مستندساز حيات وحش، اين خبر خوشايند نبود؛ بنابراين تصميم گرفتم تا با تمام توانم، وجود تعداد بيشتری از يوز را در بزرگترين پارک ملی ايران اثبات کنم. اين جستجو شش سال در مساحتی به بزرگی کشور سوئيس به طول انجاميد و نتيجه‌ای شگفت‌انگيز به دست آمد…
از عوامل تولید این فیلم که در مدت زمان 63 دقیقه تهیه شده، می‌توان به نیما عسگری (تصویربردار)، کیقباد امیری (صدابردار)، فرزاد جعفریان (صداگذار)، ابوالفضل عابدی و فتح‌الله امیری (تدوینگر)، بابک میرزاخانی (آهنگساز)، محمدصادق فرهادی‌نیا و فتح‌الله امیری (پژوهش)، آرش محرمی و بهنام قربانی (عکاس) اشاره کرد. فتح‌الله امیری نویسندگی، گویندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی این فیلم مستند را برعهده داشته است. «اشک سیاه» محصول صداوسیمای مرکز سمنان به سفارش سیمای استان‌ها است.
فتح‌الله اميری متولد سال 1360، کارشناس ارشد تهيه‌کنندگی مستند از دانشگاه صداوسيما، عضو انجمن مستندسازان سينمای ايران و عضو انجمن تهيه‌کنندگان سینمای مستند است. در پرونده فیلمسازی او، ساخت مستندهای حيات در رگ‌های سرد، در جستجوی پلنگ ايرانی، زندگی در کسوف، غروب خجير و مجموعه مستند خزندگان ايران به چشم می‌خورد. وی سیمرغ بلورین جشنواره فجر و تندیس فیروزه‌ای جشنواره سینماحقیقت را نیز بدست آورده است.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 22 تا 28 آذرماه 1394 و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.

بازگشت