1394-08-11

نمایش مستندهای برگزیده‌ی جشنواره «لایپزیگ» آلمان در سینماحقیقت

فیلم‌های مستند برگزیده‌ی جشنواره مستند لایپزیگ موسوم به «داک لایپزیگ»، میهمان بخش «آینه یک جشنواره» نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» هستند.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، «داک لایپزیگ» از قدیمی‌ترین جشنواره‌های مستند جهان است که همه‌ساله در شهر لایپزیگ آلمان برگزار می‌شود. این جشنواره بین‌المللی که برترین آثار آلمانی و جهانی فیلم‌های مستند و انیمیشن را در بخش‌های مختلفی انتخاب و نمایش می‌دهد، برای نخستین بار در سال 1955 برگزار شده و عنوان تنها جشنواره مستقل فیلم در آلمان شرقی را از آن خود کرده است.
شش مستند برتر به نمایش درآمده در این جشنواره با عناوین «ناگهان ذهنم ایستاد» (خورخه پلیکانو، پرتغال 2014)، «شهر زیر‌زمینی» (‌آنیتا مولر، اکراین 2011)، «مکن فراموش مرا» (دیوید سیوکینگ، آلمان 2012)، «توتو و خواهرانش» (الکساندر نانو، رومانی 2014)، «قواعد بازی» (کلودین بوریس، پاتریک شانیار، فرانسه 2014) و «زمستان پابلو» (شیکو پریرا، اسپانیا و اسکاتلند 2012) در بخش «آینه یک جشنواره» سینماحقیقت به نمایش درمی‌آیند. این آثار همگی منتخب دوره‌های اخیر «داک لایپزیگ» بوده‌اند.
«ناگهان ذهنم ایستاد» در بخش مسابقه بین‌الملل این جشنواره بوده و برنده جایزه داوران شده است؛ «زمستان پابلو» برنده یادبود افتخاری بهترین استعداد مستند، «قواعد بازی» منتخب جشنواره کن و برنده جایزه بزرگ لایپزیگ، «توتو و خواهرانش» برنده جایزه بزرگ، جایزه تریدیونیون و جایزه کلیسای جهانی از \"داک لایپزیگ\" و ده‌ها جایزه از جشنواره‌های دیگر مستند، «مکن فراموش مرا» برنده جایزه نخست لایپزیگ و «شهر زیرزمینی» برنده جایزه ویژه این جشنواره شده‌اند.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 22 تا 28 آذرماه 1394 و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از 
بازگشت