89/08/05

اُرد زند: اعلام اكران فيلم هاي مستند در سينما سپيده، مُژده اي به همه ي مستندسازان كشور بود

فيلمساز پيشكسوت سينماي مستند ايران با اشاره با معرفي «سینما سپیده» جهت اکران فیلم های مستند توسط «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» اظهار داشت كه اين اعلام، مژده ای به همه ي مستندسازان كشور بود.

ارد زند در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی» اظهار داشت: یکی از بزرگترین مشکلات سینمای مستند، بحث پخش این آثار بود كه بغیر از تلویزیون و فرهنگسراها، جایی برای اکران فیلم های مستند وجود نداشت و امیدوارم که اكران این فیلم ها در سينما سپيده، با استقبال مخاطبان مواجه شود تا این حرکت تداوم خود را حفظ کند.

وي افزود: به اعتقاد من، این تداوم به فیلم هایی که نمایش داده می شود نیز بستگی دارد و خیلی خوب است که ما فیلم های خارجی را نیز در برنامه اکران بگنجانيم. در واقع این زیاد بودن فیلم ها قدرت انتخاب مخاطب را بالا می برد.

«ارد زند» که امسال با فیلم مستند «خواب و بیدار» در جشنواره بين المللي سينماحقيقت حضور دارد، درباره روند برپايي این جشنواره نيز گفت: خوشبختانه جشنواره «سینما حقیقت» ويژگي هاي مربوط به یک جشنواره استاندارد نظير کارگاه هاي آموزشي، نقد و بررسي فيلم ها، حضور فیلمسازان خارجی، استقبال خوب مستندسازان و ... را داراست که همه این ها، نشانه های خوبی برای سینمای مستند ايران است.

او در ادامه، پيرامون اکران فیلم های مستند خارجی در جشنواره گفت: به دلیل عدم دسترسی ما به فیلم های خارجی، جشنواره سينماحقيقت مکان مناسبی برای دیدن این فیلمهاست و کمک می کند تا مستندسازان كشور با آثار فيلمسازان نقاط دیگر جهان آشنا شده و بتوانند دانش خودشان را به روز کنند و سطح آگاهی شان را بالا ببرند.

زند در پایان، به مستند «خواب و بیدار» اشاره كرد و افزود: «خواب و بیدار» یک قسمت از مجموعه ای است که به سفارش شبکه یک سیما ساخته شده است. در این قسمت و به مدت 35 دقيقه، به بحث کودکان کار و خیابان می پردازیم. عموما این کودکان به دلایل مختلفی چون نبود پدر و عدم توانایی مادر در تامین نیازهای مالی شان، پرتعداد بودن فرزندان خانواده و ...  مجبور به کار در خيابان ها می شوند و اکثر این کودکان هم مهاجرانی هستند که از کشورهای دیگر به ایران آمده اند. ما برای تهيه این فیلم، به منابع تصویری متعددي نیاز داشتیم تا برخی از این خانواده ها را بررسی کنیم. در جریان بررسی ها، به کودکی برخوردیم که مشکلات زیادی در اين ارتباط داشت. بنابراین ما کار را با تمرکز بر وي ادامه دادیم و در نهايت اميدوارم كه اين فيلم،‌ مورد توجه علاقه مندان سينماي مستند قرار گيرد..


بازگشت