1394-08-25

حیدری با «دینگومارو» به سینماحقیقت می‌آید!

کامران حیدری با فیلم مستند «دینگومارو» که در شبکه معروف ARTE تهیه شده، به نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت خواهد آمد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، این فیلمساز درباره‌ی موضوع مستند «دینگومارو» می‌گوید: «حميد سعيد، بندرعباسی و به دينگومارو معروف است. او آفريقايی‌تبار است و آرزويی دارد. آرزوی او اين است که بعد از سالیان سال که از حضور آفريقايی‌‌ها در جنوب ايران می‌گذرد، با موزيسين‌های آفريقايی‌تبار يک کنسرت در طبيعت هرمزگان برگزار کند. او سفری اوديسه‌وار به همه‌ی نقاط هرمزگان انجام می‌دهد تا این موزيسين‌ها را پيدا کند و با آنها کنسرت برگزار کند...»
بخشی از گفتار متن مستند «دينگومارو» نیز به این شرح است: «دينگومارو: ماما صفيه (ماما زار) يک روز بهم گفت \"دينگومارو\" يک باد وحشيه که از آفريقا اومده و هميشه در حرکته. اگه اين باد به درون جسم کسی بره، آن آدم رو به هر کجا که بخواد ميبره! در مراسم زار برای اينکه «دينگومارو» رو اسير بکنند، آن آدم رو با زنجير می‌بندند تا نتونه جايی بره و روزها برای او موسيقی می‌زنند تا \"دينگومارو\" از جسم او بيرون بره... خيلی‌ها می‌خواستند برای من مراسم زار بگيرند تا «دينگومارو» از جسمم بيرون بياد، ولی من دوست ندارم \"دينگومارو\" از من جدا بشه؛ من و او ديگه با هم دوست شديم...»
عوامل تولید فیلم مستند 65 دقیقه‌ای «دینگومارو» به این شرح هستند: پژوهشگر و کارگردان: کامران حیدری، تصویربردار: سجاد آورند، صدابردار: ساسان کاوه، صداگذار: کاميار بهبهانی، تدوینگران: کامران حيدری و مارتين هومل، نویسندگان گفتار متن: حميد سعيد و کامران حيدری، گوینده و آهنگساز: حميد سعيد، دستیار کارگردان، مدیر تولید و عکاس: انسيه علوی‌زاده، تهیه‌کننده: 3W PRODUCTION، تهیه شده در: ARTE
کامران حیدری متولد سال 1355 در شیراز است. در پرونده‌ی فیلمسازی او، ساخت مستندهای داش آکل، محمد بهمن‌بيگی، در انتهای يک روز کامل، من نگهدار کمالی وسترن ميسازم، به چشم می‌خورد.
لازم به ذکر است که نمایش فیلم مستند «دینگومارو» در جشنواره سینماحقیقت، منوط به آرای اعضای هیات انتخاب بخش «مسابقه ملی» است که تا پایان آبان ماه اعلام خواهد شد.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 22 تا 28 آذرماه 1394 و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.

بازگشت