1394-09-01

روایت نورانی‌پور از اردوگاه‌های جنگی سوریه تجربه‌ای متفاوت از ترس و خطر در سینماحقیقت!

فیلم مستند شش ساعته‌ی «عراق سال صفر» ساخته عباس فاهدل، در دو بخش جایزه بین‌المللی شهید آوینی و نمایش‌های ویژه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» روی پرده می‌رود.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، این فیلم که تولید سال 2015 فرانسه و عراق است، شرح زندگی روزمره در عراق، پیش و پس از تهاجم آمریکا را در دو بخش به شرح ذیل روایت می‌کند:
بخش 1: پیش از سقوط
به مدت چند ماه، کارگردان از گروهی از افراد عراقی فیلمبرداری می‌کند که به انتظار جنگ نشسته‌اند. افرادی که بیشترشان اعضای خانواده‌ی کارگردان هستند. این بخش از فیلم با شروع هجوم آمریکا به عراق، پایان می‌یابد.
بخش 2: پس از جنگ
آمریکایی‌ها به عراق هجوم می‌آورند و فیلم پیامدهای این هجوم را بر روی زندگی روزمره‌ی کاراکترها نشان می‌دهد. فیلم با مرگ خشونت‌آمیز یکی از کاراکترهای اصلی فیلم به نام «حیدر» خواهرزاده 12 ساله فیلمساز، تمام می‌شود.
مستند «عراق سال صفر» تاکنون در جشنواره‌های ویزیون دورئل سوئیس، لایپزیک و هامبورگ آلمان، لیسبون پرتغال و نیویورک آمریکا به نمایش درآمده و با تحسین تماشاگران همراه شده است.
در کارنامه فیلمساز عباس فاهدل، ساخت آثاری چون سرزمین مادری، سپیده دم جهان، ما عراقی‌ها، بازگشت به بابل، به چشم می‌خورد.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 22 تا 28 آذرماه 1394 و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.

بازگشت