1394-09-07

از کالیگاری تا هیتلر! مروری بر بهترین دوره سینمای آلمان در سینماحقیقت

فیلم مستند بلند «از کالیگاری تا هیتلر» ساخته «رودیگر ساچلند» که مروری بر هنر اکسپرسیونیسم آلمان و بهترین دوره سینمای این کشور در دهه 20 میلادی دارد، در بخش مستند- پرتره‌ی نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به نمایش درمی‌آید.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، در خلاصه‌ی این فیلم مستند 118 دقیقه‌ای که در جشنواره‌های معتبر ونیز (ایتالیا)، ایدفا (هلند)، گوته‌بورگ (سوئد) و وین (اتریش) هم روی پرده رفته، آمده است: «از کالیگاری تا هیتلر» داستان سینمای المان در سال‌های دهه 20 میلادی را روایت می‌کند؛ جایی بین هنر اکسپرسیونیسم و دنیای مدرن. این مقطع زمانی از مهمترین دوره‌های سینمای آلمان بوده است؛ زمانی پُر از شگفتی و نوآوری؛ زمانی که زیبایی‌شناسی در هنر هفتم پایه‌گذاری می‌شود. این فیلم، اولین مستند جهانی درباره‌ی سینمای کلاسیک آلمان است؛ اثری سرگرم‌کننده که از فیلم‌های مشهور و فراموش شده هم یاد می‌کند...
رودیگر ساچلند کارگردان مستند «از کالیگاری تا هیتلر» در شهر برلین آلمان زندگی می‌کند و دانش‌آموخته‌ی تاریخ، فلسفه و علوم سیاسی است. او بیشتر بعنوان یک روزنامه‌نگار، نویسنده و فعال فرهنگی فعالیت داشته و با جشنواره‌های فیلم مانهایم، هایدلبرگ و لودویگسافن آلمان نیز همکاری کرده است. ساچلند با همکاری یوزف شنله، کتاب سینمای ژانگ ییمو و وونگ کاروای را نیز در سال 2008 به رشته تحریر درآورده است.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 22 تا 28 آذرماه 1394 و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.

بازگشت