1394-09-08

تازه‌ترین اثر هادی آفریده به سینماحقیقت رسید بازیابی نوروز حوالی تهران قدیم

مستند «نوروز به وقت تهران» به کارگردانی هادی آفریده که به برگزاری آئین‌های نوروزی مردم تهران می‌پردازد، در بخش فیلم‌های نیمه بلند نهمین جشنواره سینماحقیقت، روی پرده می‌رود.
به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی»، کارگردان این مستند در لوکیشن‌های متعددی از جمله قطعه شهدای جنگ تحمیلی، بازار بزرگ تهران، منطقه شمیرانات، امام‌زاده صالح‌(ع) و... با چهره‌هایی نظیر عبدالله انوار، فرانک سالور، اعظم ایرانپور، جهانگیر هدایت و... به گفتگو می‌پردازند.

هادی آفریده که پیش از این، سه مستند دیگر با موضوع آئین‌های نوروزی برای تلویزیون تولید کرده، درباره‌ی فیلم «نوروز به وقت تهران» گفت: «این فیلم درباره‌ی برگزاری مراسم نوروز در تهران از دوران قاجار تا به امروز است و فیلم ترکیبی از چند گونه و روش مستندسازی است که در دو دوره زمانی به شکل موازی روایت می‌شود.»

او ادامه داد: «روایت نخست، تهران امروز و شرایط برگزاری این آئین ملی را بازگو می‌کند و نگاه مردم‌شناسی و گزارشی دارد؛ اما روایت دوم رویکرد بازیابی خاطرات جمعی دارد و من به سراغ ساکنین معتبر تهرانی رفتم تا به وسیله این افراد و مواد آرشیوی بکری که در اختیار داشتم، نوروز تهران قدیم را بازیابی کنم.»

گفتنی است که عوامل تولید مستند «نوروز به وقت تهران» به این شرح هستند: محقق، طراح و کارگردان: هادی آفریده/ تصویربردار: محمدرضا جهان‌پناه/ تدوین: مهدی باقری/ صدابردار و صداگذار: حسن شبانکاره/ اصلاح رنگ و نور: رضا تیموری/ گوینده گفتار متن: اشکان صادقی/ عکاس و دستیار کارگردان: روشنک اهرابی/ مدیر تولید: اعظم صادقی‌منفرد/ نویسنده گفتارمتن: روشنک اهرابی/ با حضور: عبدالله انوار، فرانک سالور، اعظم ایرانپور، جهانگیر هدایت و.../ تهیه‌کننده: هادی آفریده/ تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.
بازگشت