89/08/08

184 فيلم مستند در بخش هاي مختلفِ «ملي» جشنواره «سينماحقيقت» روي پرده مي روند

فهرست كامل 184 فيلم مستند كوتاه، ‌نيمه بلند و بلند بخش هاي مختلفِ «ملي» چهارمين جشنواره بين المللي فيلم مستند ايران: سينماحقيقت، اعم از بخش مسابقه ملي، مسابقه ويژه و بخش جنبي اعلام شد.

به گزارش روابط عمومي جشنواره بين المللي سينماحقيقت،‌ اين آثار در 10 گرايش موضوعي از بخش «مسابقه ملي»، بخش ويژه پاسداشت «سال همت مضاعف و كار مضاعف» و بخش «جنبي» به شرح ذيل، ‌به نمايش عمومي درخواهند آمد:

بخش مسابقه ملي (در 10 گرايش موضوعي)

1) مستند اجتماعي:

· مستندهاي كوتاه: آبي‌تر از دريا (فرزاد علي‌نژاد)، از قبيله من (مجيد عيدان)، ايستگاه (فرهاد ورهرام)، براي سوگند (مصطفي شبان پُشت مشهدي)، ده تا (محمدصادق دهقاني)، روياي زندگي (محمد خليل‌زاده)، زندگي زيباست (سيد عباس سجادي)، شعربافي (علي مختارزاده)، فرت‌بافي (محمد دستمالچيان)، يك روز با قفل‌ساز ملكان (مجيد صباغ بهروز)

· مستندهاي نيمه بلند: ايستگاه بعد (محمد جعفري)، خواب و بيدار (اُرد زند)، دايره قسمت (محمد برومند)، مأموريت غيرممكن (عباس اميني)، مرثيه‌اي براي خورشيد (محمدباقر خدادوست)، مشترك مورد نظر (لقمان خالدي)، من از معلمم پرسيدم (محمد لطفيان- غزال بهلولي ماسوله)، ناني از دل سنگ (علي صمدي)، هائيتي زنده است (عابدين مهدوي)، همتون منو مي‌شناسين (ميلاد بهار)، همه دانا (علاء محسني)

· مستندهاي بلند: تقاطع (رضا فرهمند) و فرشتگان نجات (سيدستار چمني گل)

2) مستند انقلاب اسلامي:

 ·مستندهاي كوتاه: آپولو 58 (حامد خسروي – اپيزود اول مجموعه مستند انقلاب اسلامي در شش روايت)، اَشا و هيشتا (محمدجعفر باقري‌نيا)، پناهگاه (بهزاد رسول‌زاده)، ديوار (الهام حسين‌زاده)، فالگوش (محمدرضا فرزاد)، يار دبستاني (محسن خان‌جهاني)

· مستندهاي نيمه بلند: 57 (فرشيد آذري)، جواني من در خيابان انقلاب جا مانده (منوچهر مشيري)، سرود ماندني محراب (الهام حسامي)، ملاقات پشتِ ديوار اشرف (مرتضي پايه‌شناس)، نماهايي كه ناپديد شد (حميد جعفري)

· مستند بلند: فصل وصل (فرشاد اكتسابي)

3) مستند تاريخ و تمدن:

· مستندهاي كوتاه: باژ و بَرسَم (حسن نقاشي)، رادكان (محسن رمضان‌زاده)، ستاره صبح (معين شافعي)، سردار اكرم (سيدصلاح‌الدين رحيمي)، صداي تاريخ (سيدعلي غمخواري)، نقش‌هاي ماندگار (مسعود انصاري)

· مستندهاي نيمه‌بلند: آريو برزن (خسرو حيدري)، بنادر گمشده (بهزاد وزيري)، تجديد حيات پايتخت (سعيد پوراسماعيلي)، دست‌ها و نجواها (بابك بهداد)، سيراف (مهدي اسدي)، شاه‌دژ، قصه اي در باد و خواب (مرتضي شاملي)، كوچه آلبالو (كريم فائقيان)، كول فرح (مهوش شيخ‌الاسلامي)، مردمي كه همه چيز، همه چيز، همه چيز دارند (شهرام درخشان)، يابندگان حلقه‌‌هاي گمشده (احمد ظريف‌رفتار)

· مستند هاي بلند: تابوت خالي (فرشاد اكتسابي)، خموشي‌هاي نمور (بهمن داوري)

4) مستند تجربي [آزاد]:

· مستندهای کوتاه: 21 آگهی استخدام (فرحناز شریفی)، آتش عشق (مهناز رکنی)، آسکو (محمدعلی هاشم‏زهی)، آوای کرکیت (قدرت باقری)، در همسایگی ما (مسلم نصیری)، زاغ و روباه (محمود کیانی‏فلاورجانی) و صحرای زنده (سیدحسین صافی)

· مستندهای نیمه‏بلند: بادبادک ترسو (بنت‏الهدی ترابیان)، پارس، خلیج‏فارس، ایران (علی باقرزاده ‏نمازی)، خواب خورشید (ناصر صفاریان)، گردنه‏های عبور خاطره (حسین حاجی‏زاده صفار)، موسی پهلوان (امین رحیمی) و میمند (سیدحسین صافی)

· مستندهای بلند: چند بار به شب دل باخته‏ای؟ (کیوان علیمحمدی، امید بنکدار)، دستور آشپزی (محمد شیروانی) و مینور/ ماژور (علیرضا رسولی‏نژاد)

5) مستند دفاع، مقاومت و پايداري:

· مستندهاي كوتاه: خواب خوش بيداري (اميرحسين نوروزي، علي‌محمد ذوالفقاري)، ليكو (محمدعلي هاشم‌زهي)، مجيده (ماجد نيسي)، نغمه‌هاي ناميرا (سعيد راضي‌هويزه)

· مستندهاي نيمه بلند: تنها گريه كن (احمد شريف‌زاده)، جنايت در سكوت (بهروز نوراني‌پور)، رستاخيز (محمدعلي فارسي)، غروب فراق (سيدرضا حسيني)

· مستند بلند: سوسنگرد (عبدالرسول گلبن)

6) مستند ديني و رضوي:

· مستندهاي كوتاه: آستان (سيد مجيد رحيمي)، اَللَر «دستها» (بابك كلانتري‌خرمي)، امام‌رضا(ع) (مهدي شاه‌محمدي)، بي‌بي مراد (همايون امامي)، بيست و هشتم ماه صفر (سياوش سرمدي)، تكيه كن (محسن خان‌جهاني)، دوباره نگريستن (سيدستار چمني‌گل)، ضامن آهو (مهدي كوهيان)، فيروزه اسلام (سعادتعلي سعيد‌پور)، ماه بر بام (عليرضا جهاني‌فر)، مسجد دارالاحسان (برهان احمدي)، نشانه‌ساز (مهدي احمدي)، وندا (فرخ حنيفه‌‌نژاد – مريم فتاحي‌فر)، و بار ديگر دمّام... (ايمان حاجي‌زاده)، وُهوم (فاطمه مشهدي‌مهدي)، هجرت (فريدون نجفي)

· مستندهاي نيمه‌بلند: بخشو (محمدرضا مرزوقي)، سقاتالار (محمد قرباني‌آهودشتي)، سقانفار (اميرحسين ماكويي)، ويونا (فرهاد ورهرام)، همنوا با زينب(س) (عبدالرسول آذرشب)

· مستندهاي بلند: سر بر شانه‌ آسمان (احمد جان‌‌ميرزايي)، عكاسخانه (مصطفي شيري)

7) مستند سياسي:

آينه هاي غبار گرفته (رهبر قنبري)، اعدام به جرم آزادي (سيد جلال دهقاني)، ايران هراسي (عباس لاجوردي طوسي)، بحران كوُزوو (محمدرضا عرب)، به دنبال حقيقت (سياوش سرمدي)،‌ به رنگ آسمان (حميد رياضي)، سبز و سپيد و سرخ (سيد محمدرضا هاشميان)، مادران سِربرنيتسا (رضا برجي)

8) مستند علمي و فناوري:

به روشني نور (پناه‏برخدا رضایی)، جورِ دیگر دیدن (رضا مجلسی)، درمانگر (نادیه جعفری- محمود مزرعتی)، زندگی آبی (احمد کاوند)، غلبه بر سنگ (مهدی مختاری)، طلوعی دوباره (جعفر گنج خانلو- پویان آقابابایی)، مدرسه کوچک، آرزوهای بزرگ (داریوش غریب‏زاده)

9) مستند محيط زيست و طبيعت:

·  مستندهاي كوتاه: آغلارگول (بهروز عالمي)، جنبش برگ (مجيد انتظام‌زاده)، زنده‌رود (جمال اسكويي)، زيره‌ها هم گل دارند (محمد اسلامي)، ساز پرواز (عباس خسروجردي)، سورت (ياسر خمسي)، عاشقانه‌هاي سرزمين من (سودابه مجاوري)، غار شيربند (اسماعيل رمضاني)، گُل‌غلتان (محمد شفيع‌خاني)، محصور (محمدرضا اكبري)

· مستندهاي نيمه‌بلند: ايران، جنوب غربي (محمدرضا فرطوسي)، تالاب انزلي (سعيد نبي)، تايگون (جمشيد مجددي)، چه شور بود درياچه من (حسن قهرماني)، حلزونها (سيدحسين صافي)، رودخانه‌هاي خزري- سرخرگ (پيمان نهان‌قدرتي)، زندگي در كسوف (فتح‌ا... اميري)، نوغانداري (بابك مجيدي)

 ·مستندهاي بلند: مرثيه‌اي براي جنگل تنها (همايون امامي)، مينوتا (محمدحسين صفري)

10) مستند مشاهير و مفاخر:

· مستندهاي كوتاه: ايراندخت (آيدا پناهنده)، سعدي شاعر مصلح (پژمان مظاهري‌پور)، فرشچيان (مصطفي رزاق‌كريمي)

· مستندهاي نيمه‌بلند: اتاق نيمه تاريك، پنجره نيمه روشن (رويا مجدنيا)، اين سال‌ها كه مي‌گذرد (سيدعبدالستار كاكايي)، پيداي ناپيدا (محمد احساني)، دكتر شيخ (احمد شادكامي)، فارسي شكر است (محسن سوهاني)، من پشت اين دريچه چشم به راه بهارم (جواد توانا)، و من مسافرم (لقمان خالدي)

· مستندهاي بلند: از پاريز تا پاريس (سيدجواد ميرهاشمي)، حقيقت گمشده (محمدعلي فارسي)، سفر ناتمام (حسن فتحي)، قلبي كه مي‌تپد (فرهاد بردبار)، ... و آسمان آبي (غزاله سلطاني‌شيرازي)

                                               

بخش ويژه (پاسداشت سال همت مضاعف و كار مضاعف)

در پس ديوار مي گريم (هوشنگ ميرزايي)، عبور از صخره ها (حجت ا... حافظي)، گنبد دوّار (كاوه بهرامي مقدم)، معلم (محمد علي فارسي)، من مي توانم (شيركو سالك)

 

بخش جنبي (مرور آثار مستندسازان استان هاي خوزستان، كردستان، يزد)

* خوزستان:

الرماد (حبیب باوی‏ساجد)، پهن او (سعید بریزی)، دستان پیر بازارچه (عباس داودی)، شانه‏های موازی (منصور غلامی)، شهر آجر (احسان صامت‏زاده)، شهر خاموش (مجید عیدان)، کلگ (فاطمه صادقی)، کوروش تا کیانوش (محمود رحمانی)، وقتی همه رفتند (محمدباقر حنطوش‏زاده)

 

* كردستان:

آپارتمان شماره 51 ولنجک (سرکوت مسگری)، افسون (هیوا امین‏نژاد)، سجاده (نظیر میرزایی)، سنه‏دژ (برهان احمدی)، کلاس تشکیل می‏شود (جلال نصیری هانیس)، موش و گربه (بیژن زمان‏پیرا- ناهید قبادی)، میراث ماندگار (پرویز رستمی)، یک تقویم، یک قبیله (هیوا صوفیه)

 

* يزد:

آهنگ كوچه هاي خشتي (سيد مجيد هاشمي، ابوذر حيدري)، اسابدو (محمدرضا زبرجديان)،‌ بوي گردو (عليرضا دهقان)، جهانگردي با عصاي سپيد (محمدرضا بحري)، كاريز (سعيد زارعيان)، كيمياي خاك- مسجد جامع كبير يزد (عبدالحميد بقائيان)، مادرت از يزد (حسين روشن بخش يزدي)،‌ مازاري (احمد صراف يزد)، مشي و مشيانه (حسن نقاشي)،‌ ملا زهرا (سيد محمد حسيني)، همچو حافظ (سيد مسعود آستانداري)

 

* گفتني است: هيأت انتخاب بخش «مسابقه ملي» جشنواره "سينماحقيقت" متشكل از سركار خانم مهناز مظاهري (تهيه‌كننده سينماي مستند) و آقايان: ابراهيم كيهاني (فيلمساز و كارشناس سينماي مستند)، مهرداد زاهديان (پژوهشگر و مستندساز)، ابوالقاسم ناصري‌نياكي (مدير گروه مستند شبكه يك سيما)، عليرضا قاسم‌خان (مستندساز)، سيدحسين حق‌گو (مدير فرهنگي و تهيه‌كننده سينماي مستند)، مصطفي دالايي (فيلمبردار و مستندساز) و اصغر بختياري (كارشناس و فيلمساز) بودند كه پس از بازبيني 880 فيلم مستند ارسالي به دبيرخانه جشنواره،‌ اقدام به انتخاب آثار مزبور نمودند.

* شايان ذكر است: فيلم هاي آسکو (محمدعلی هاشم‏زهی)، بنادر گمشده (بهزاد وزيري)، چه شور بود درياچه من (حسن قهرماني) و حقيقت گمشده (محمدعلي فارسي) نيز آثار منتخب ايراني بخش «مسابقه بين الملل» هستند.

 

روابط عمومي

جشنواره بين المللي سينماحقيقت

 


بازگشت