1394-09-09

شهرام درخشان با «جدایی» و «بهارستان» در سینماحقیقت

شهرام درخشان با دو فیلم مستند «جدایی» و «سه فصل از بهارستان»، در دو بخش مسابقه ملی مستندهای نیمه‌بلند و بلند نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» حضور دارد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، وی درباره‌ی مستندهای راه‌یافته‌اش به بخش رقابتی جشنواره سینماحقیقت اظهار داشت: «جدايی مستندی است درباره‌ی جدايی! زوجی جوان با تلاش بسيار به روش اهدا جنين صاحب فرزند شده‌اند، اما اختلاف ميان آنها در نهايت منجر به طلاق شده است. در اين فيلم دلايل جدايی از ديد و زبان هر يک از اين زوج بيان می‌شود.»
وی پیرامون موضوع مستند \"سه فصل از بهارستان\" نیز عنوان کرد: «این فیلم تاريخ برخی از رخدادهای مهم ايران را در بازه‌ای حدود شصت ساله مرور می‌کند که رويدادهای اين مستند، از دسيسه‌های محمّدشاه قاجار در مخالفت با مشروطه آغاز می‌شود و به انقلاب اسلامی خاتمه می‌يابد.»
عباس صاحب (صدابردار و تصویربردار) و وحید باقرزاده (تدوینگر) همکاران شهرام درخشان در پروژه‌ی 42 دقیقه‌ای «جدایی» بودند که از تولیدات سال 94 مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.
عوامل تولید مستند 63 دقیقه‌ای «سه فصل از بهارستان» که محصول سال 94 شبکه مستند سیما است هم عبارتند از: پژوهشگر، نویسنده، گوینده، کارگردان و تهیه‌کننده: شهرام درخشان، صدابردار و تصویربردار: عباس صاحب کيانی، تدوینگر: سعيدخدا رضايی
شهرام درخشان متولد سال 1347 در کرج و فارغ‌التحصیل کارشناسی سینما است. در کارنامه‌ی فیلمسازی او، آثاری چون پارسادرايا، مردمی که همه‌چيز همه‌چيز همه‌چيز دارند، در عصر قجر، خانه‌ام روی تپّه‌هاست، باتخان، سايه در تاريکی و... دیده می‌شود.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی (ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.

بازگشت