1394-09-13

بخشی‌مقدم کارگردان مستند «103 روز»: کاهش مستندهای بخش مسابقه ملی به نفع «سینماحقیقت» است

مهدی بخشی‌مقدم کارگردان مستند «۱۰۳روز» که با این فیلم در بخش مسابقه ملی مستندهای بلند نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت حضور دارد، کاهش تعداد مستندهای راه‌یافته به بخش رقابتی این جشنواره را به نفع «سینماحقیقت» ارزیابی کرد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، وی در این خصوص اظهار داشت: «طبیعی است که این اتفاق، کیفیت جشنواره را بالا‌تر می‌برد؛ چرا که همه جشنواره‌های درجه یک دنیا، تعداد فیلم‌های مشخص و محدودی را در بخش رقابتی می‌پذیرند.»
وی ادامه داد: «البته نگرانی مستندسازان این است که در تنها جشنواره رسمی و حرفه‌ای سینمای مستند ایران، آثارشان به نمایش درنمی‌آید و این نگرانی هم ناشی از نداشتن بازار مناسب برای عرضه تولیدات مستند است؛ اما اگر بخواهیم بصورت حرفه‌ای به جشنواره سینماحقیقت نگاه کنیم، کاهش مستندهای بخش مسابقه به نفع این جشنواره و سینمای مستند ایران است.»
بخشی‌مقدم با تاکید بر پایین آمدن کیفیت مستندهای کوتاه، عنوان کرد: «تعداد مستندهای پذیرفته شده در بخش کوتاه کم شده است و این کاهش به منزله این است که مستندسازی کوتاه سختی‌های خودش را دارد و فیلمسازان بنا به شرایطی از جمله نبود امکان نمایش و اکران و همچنین دشواری پرداختن به سوژه در مدت زمان کم، سراغ مستندسازی کوتاه نمی‌روند.»
وی در پایان گفت: «جشنواره تخصصی و رسمی سینماحقیقت، مستندهای ۶۰ دقیقه‌ای را به عنوان مستند بلند می‌داند و این در حالی است که جشنواره فیلم فجر زمان ۷۰ دقیقه را برای مستندهای بلند در نظر گرفته است. این سیاست نادرست جشنواره فیلم فجر، مستندسازان را به سمت ساخت آثار بلند سوق می‌دهد.»
گفتنی است که مستند «۱۰۳ روز» در سه اپیزود، روایتگر زندگی سه نفر از زندانیان زندان بزرگ تهران است. هر کدام از این افراد وضعیت متفاوتی نسبت به دیگری دارند. یکی از آن‌ها تازه وارد است، دیگری سالیان سال در زندان بوده و حتی قصد فرار از زندان را داشته و سومی هم بعد از سال‌ها قرار است آزاد شود.
مراحل پیش تولید و تحقیق مستند «صد و سه روز» مهر ماه سال ۹۳ آغاز شد و تصویربرداری آن نیز در دو پارت زمانی مختلف و طی ۱۰۳ روز به طول انجامید. این فیلم محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.
عوامل این مستند عبارتند از: پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: مهدی بخشی‌مقدم، تصویربردار: فرهاد طالبی‌نژاد، صدابردار: علی علوی، صداگذار: حسین قورچیان، تدوینگر: بابک حیدری، مدیر تولید: حمدی احمدی، مشاور کارگردان: فرشاد فرشته‌حکمت، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی (ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.

بازگشت