1394-09-15حمید یادروج کارگردان مستند «پسر را ببین، پدر را تصور کن» معتقد است که نمایش فیلم‌های خارجی با موضوع مقاومت در کنار آثار داخلی، زمینه‌ی ساخت مستندهای تازه را پدید می‌آورد و مستندسازان خارجی هم می‌توانند همپای فیلمسازان ایرانی، به انعکاس و آسیب‌شناسی سینمای مقاومت بپردازند.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، حمید یادروج که با مستند «پسر را ببین، پدر را تصور کن» در بخش جایزه بین‌المللی «شهیدآوینی» جشنواره سینماحقیقت حضور دارد، با اشاره به استقبال مستندسازان از این بخش و توجه آنها به موضوع مقاومت و دفاع مقدس اظهار داشت: سال‌های گذشته فیلمسازان در پی کشف وقایع جنگ تحمیلی بودند و هم‌اکنون اتفاقاتی که در سطح جهانی و در کشورهایی نظیر افغانستان، سوریه، یمن و عراق رخ داده، باعث شده تا مستندسازان توجه ویژه‌ای به این مناطق نشان دهند.
وی افزود: خوشبختانه اقدام قابل تقدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در برگزاری جایزه شهید آوینی این است که با وجود حجم بالای آثار ارسالی با موضوع مقاومت و دفاع مقدس، آثاری از بخش بین‌الملل هم به این کانون رقابت افزوده است تا مستندسازان خارجی هم بتوانند همپای فیلمسازان ایرانی، به انعکاس و آسیب‌شناسی سینمای مقاومت بپردازند.
یادروج تصریح کرد: با نمایش مستندهای بین‌المللی در کنار آثار داخلی، زمینه ساخت فیلم‌های تازه پدید می‌آید و امیدوارم سید‌محمدمهدی طباطبایی‌نژاد به عنوان دبیر این رویداد هنری که همواره حامی مستندسازان نیز بوده، زمینه را برای ثبات هرچه بیشتر جایزه «شهید آوینی» فراهم نماید.
وی در ادامه با اشاره به موضوع مستند «پسر را ببین، پدر را تصور کن» افزود: این مستند به یکی از موضوعات حاشیه جنگ تحمیلی پرداخته است. داستان این فیلم در رابطه با جانبازی به نام رجب محمدزاده (بابا رجب) ساکن یکی از روستاهای دورافتاده مشهد است که سال 66 در جنگ تحمیلی، کل صورت خود را از دست داده و تاکنون 25 بار روی صورتش عمل جراحی انجام شده است.
یادروج در پایان خاطرنشان کرد: پس از ساخت این مستند و پخش از شبکه‌های یک و دو سیما، دریافت جایزه از جشنواره عمار و برگزاری آیین بزرگداشت در خبرگزاری فارس، بزرگترین درخواست بابارجب که دیدار با رهبر معظم انقلاب بود، در حرم حضرت امام رضا علیه السلام میسر شد.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.

بازگشت