1394-09-16

سید محمدمهدی طباطبایی نژاد: ماهیت سینمای مستند انتقاد است/ پرهیز از برگزاری جشنواره خنثی

دبیر نهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت معتقد است ماهیت سینمای مستند، انتقاد است به همین خاطر سیاستگذاران جشنواره سینماحقیقت از برگزاری جشنواره خنثی پرهیز دارند.
به گزارش روابط عمومی جشنواره سینماحقیقت، نشست خبری نهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، صبح امروز (دوشنبه ۱۶ آذر ماه) با حضور سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد دبیر جشنواره، مرتضی رزاق کریمی معاونت فرهنگی مرکز گسترش و شهنام صفاجو مدیر اجرایی جشنواره سینماحقیقت و جمعی از اهالی رسانه و مطبوعات در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد.

در ابتدای این نشست طباطبایی نژاد با اشاره به فیلم های ارسالی به این دوره از جشنواره گفت: « هزار و ۱۵۰ مستندساز متقاضی حضور در جشنواره نهم بودند که از این تعداد ۸۰۰ فیلمساز توانستند در زمان مقرر فیلم های خود را به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند.»

وی ادامه داد: «هیأت انتخاب بخش مسابقه ملی از میان این آثار، ۷۴ فیلم را انتخاب کرد که از این تعداد ۱۲ فیلم کوتاه ، ۳۴ فیلم نیمه بلند و ۲۸ فیلم بلند در بخش مسابقه ملی به نمایش در می آیند. در بخش جایزه شهید آوین» نیز ۲۷ فیلم، بخش خارج از مسابقه ۱۶ فیلم، در بخش بحران آب ۷ فیلم، در بخش مرور آثار محمدرضا مقدسیان و مرتضی ندائی ۹ فیلم و در مجموع ۱۲۴ اثر مستند در نهمین جشنواره بین المللی «سینما حقیقت» روی پرده می روند.»

به گفته دبیر جشنواره سینما حقیقت در بخش مسابقه بین الملل ۲۷ فیلم پذیرفته شده که از این تعداد ۱۲ فیلم کوتاه مستند، ۸ فیلم نیمه بلند مستند و ۷ فیلم بلند مستند، حضور دارند. در بخش نمایش های ویژه نیز ۱۵ فیلم، بخش روزگار ما ۱۶ فیلم و در بخش کیهان ما که نگاه ویژه به بحران آب دارد ۸ فیلم انتخاب شده‌اند.

همچنین در حوزه «مستند تجربی» ۱۱ اثر، در بخش «امریکا - واقعیت یا رویا» که نقد اجتماعی به زندگی معاصر آمریکا دارد، ۷ فیلم و بخش «روزگار ما» که به نمایش فیلم های سیاسی و اجتماعی اختصاص دارد ۱۶ فیلم انتخاب شده است. در بخش «مستند شهر» ۵ فیلم، «قاره سیاه» ۵ فیلم، در بخش «آینه یک جشنواره» که به بررسی جشنواره مستند «لایپ زیگ آلمان» اختصاص دارد، ۶ فیلم و در بخش بین الملل بزرگداشت «پنه بیکر» ۶ فیلم و در مجموع ۱۱۳ فیلم در بخش بین الملل حضور دارند.

همچنین در این دوره از جشنواره سینماحقیقت، یک بخش از کارگاه ها به «EDN» (شبکه مستند اروپا) اختصاص دارد و بخش دیگر از این مجموعه مختص برگزاری کارگاه های پژوهشی است. در این بخش کارگاه هایی با حضور اساتیدی چون سیف الله صمدیان، فرشاد فدائیان و رضا تیموری برگزار می شود.
طباطبایی نژاد همچنین از رونمایی چهار کتاب در جشنواره نهم سینماحقیقت خبر داد و گفت: «مجموع مقالات سینمای مستند و باستان شناسی ایران گردآوری علیرضا قاسم‌خان، کتاب «دگرخوانی در حوزه مستند» نوشته محمدرضا اصلانی، «تاریخ نوین سینمای مستند» ترجمه گروهی زیر نظر مازیار اسلامی و «هنر دقت کلام و تصویر در مردم نگاری» نوشته مایکل اوپیتس ترجمه احمد الستی رونمایی می شود.

این مدیر سینمایی با تاکید به برگزاری شب دیدار با مدیران جشنواره های مهم بین المللی سینمای مستند، در نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت، خاطرنشان کرد: «در کنار برگزاری کارگاه های سینمای مستند، بازار فیلم در مرکز صبای فرهنگستان هنر برپا است.»

طباطبایی نژاد درباره عملکرد هیات انتخاب، عنوان کرد: «ذاتا محافظه‌کار نیستیم و آن چیزی که برای ما مهم بود فیلم‌های خوب بود و هر فیلمی که کیفیت بالایی داشت به مرحله نهایی راه پیدا کرده است و اگر احیاناً فیلمی به معنای منتقد اجتماعی در جشنواره نیست به دلیل این است که کیفیت لازم را نداشته، اما به طور کلی در جشنواره امسال فیلم‌های منتقد اجتماعی درحوزه‌های مختلف دارد. ما همه ساله با انتقادهایی به جشنواره یا بعضی از فیلم‌ها مواجه بودیم اما در مقابل این انتقادها مقابله کردیم و کوتاه نیامدیم و اعتقادمان این است ماهیت سینمای مستند، انتقاد است به همین خاطر از برگزاری جشنواره خنثی پرهیز داریم.»

او همچنین افزود: «در اخبار اولیه اعلام کردیم ۷۱ فیلم به بخش مسابقه ملی راه یافته اند اما به هیأت های انتخاب در هر یک از بخش ها اعلام کرده بودیم که جایی را برای فیلم های ذخیره در نظر بگیرند که اگر فیلمی نسبت به کار هیات انتخاب اعتراض داشت، بازبینی شود و با توجه به صلاح دید هیات انتخاب، به بخش مسابقه ملی اضافه شود. اعتراض ۳ فیلمساز وارد شد و در نهایت ۷۴ فیلم برای حضور در این جشنواره انتخاب شد.

دبیر نهمین جشنواره سینما حقیقت همچنین در خصوص اینکه چرا امسال بخش پاسداشت مستندسازان شهرستانی از جشنواره حذف شد، اظهار داشت: « طی دو سال گذشته جشنواره بخشی به عنوان پاسداشت مستندسازان شهرستانی داشت و امسال نیز بنا داشتیم پاسداشت مستندسازان سیستان و بلوچستان را برگزار کنیم و با ارشاد سیستان و بلوچستان و منطقه آزاد چابهار هماهنگی‌های لازم انجام شد اما در نهایت به دلیل تأخیر طولانی‌مدت دوستان و از سوی دیگر اینکه آمادگی این را نداشتیم که بتوانیم استان دیگری را جایگزین کنیم امسال از برگزاری بزرگداشت شهرستان‌ها صرفنظر کردیم.»

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درباره حذف فیلم های در این دوره از جشنواره با نظر دبیر، بیان داشت: به طور مشخص کیفیت آثار امسال با سختی بیشتری اتفاق افتاده و تمامی آثار راه یافته به بخش نهایی سطح قابل قبولی دارند و سخت‌گیری بیشتری در هیأت انتخاب صورت گرفته به طوری که سال گذشته ۱۱۸ فیلم در بخش مسابقه ملی داشتیم اما امسال شاهد حضور ۷۴ فیلم هستیم. امسال هم همچون سال گذشته بنده دو فیلم را به دلیل عدم رعایت مرزهای اخلاقی کنار گذاشتم البته این دو فیلم هیچ نکته سیاسی نداشتند و تنها به دلیل عدم رعایت مرزهای حریم خصوصی کنار گذاشته شدند.»

طباطبایی نژاد درباره هیأت انتخاب نهمین جشنواره بین المللی «سینما حقیقت» گفت: سال گذشته اعلام کرده بودیم که در جشنواره نهم «سینما حقیقت»، به شیوه جشنواره های بین المللی مهم و تاثیرگذار در عرصه مستند، هیأت انتخاب نخواهیم داشت اما شورای سیاستگذاری جشنواره، مخالفت های منطقی با این تصمیم کرد. چرا که معتقد بود مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید کننده فیلم مستند است و به همین دلیل ممکن است این شائبه پیش آید که مجموع آثاری که در این مرکز تولید می شوند به جشنواره «سینمای حقیقت» راه یافته‌اند. در واقع این شائبه وجود داشت که نسبت به فیلم های مستقل بی عدالتی صورت گیرد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم هیأت انتخابی تشکیل داده و فیلم ها را بر اساس آرای این هیأت برای حضور در جشنواره معرفی کنیم.

در بخشی از این نشست مرتضی رزاق‌کریمی قائم‌مقام مرکز گسترش و مسئول بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در خصوص همکاری مرکز گسترش با جشنواره فیلم فجر و روند انتخاب آثار، گفت: جشنواره فیلم فجر جایگاه و شأن خودش را دارد و یک جشن ملی است و فرصتی برای کل سینمای ایران است که این فرصت را باید مغتنم بداریم و آثاری که به خصوص در یکی، دو سال اخیر در بخش مستند جشنواره عرضه شدند بیشتر متمرکز بر مستندهای سینمایی بودند و با توجه به اینکه سینمای مستند جزئی از سینمای ملی است و قابل حذف شدند نیست امسال هم شاهد حضور بخش مستند در جشنواره فجر خواهیم بود. در خصوص تعداد فیلم‌ها تصمیم‌هایی از قبل گرفته شده است نظیر اینکه سقف آثار ۱۱ فیلم است و غالب آثار نیز مستندهای سینما هستند و با توجه به اینکه امسال در جشنواره سینما حقیقت نزدیک به ۱۳۰ مستند بلند متقاضی بودند پیش‌بینی می‌کنیم برای جشنواره فجر نیز حجم قابل توجهی از آثار مستند سینمایی متقاضی حضور باشند.»
بازگشت