1394-09-22

نهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» افتتاح شد طباطبایی‌نژاد: سينمای مستند، چشم بينای جامعه‌ است

نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» از صبح امروز (یکشنبه 22 آذرماه 94) در سینما فلسطین آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، «سیّدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» دبیر جشنواره ضمن خوش‌آمدگویی به میهمانان، در پیامی خطاب به جامعه سینمای مستند و علاقمندان فرهیخته‌ی این گونه‌ی سینمایی اظهار داشت: «سينمای مستند، سينمای آگاهی است و هر چه ميل جامعه به توسعه و پيشرفت بیشتر باشد، توجه به سينمای مستند، جدی‌تر و فراگيرتر است. سينمای مستند، چشم بينای جامعه‌ی خويش است؛ می‌بيند و می‌نماياند تا كاستی‌ها و نقص‌ها به راستی‌ها و حُسن‌ها بدل شود. گاه تلخ است و گاه شيرين، اما هر چه هست تصويری است بی‌پيرايه از ما، جامعه‌ ما و جهانی كه در آن زندگی می‌كنيم.»
وی ادامه داد: «سينمای مستند فصل مشترك هنر، انديشه و دغدغه است؛ دغدغه‌ی ‌زيستی شايسته‌تر و فهمی دقيق‌تر و بهتر از زندگی. فيلم مستند فراتر از حوزه سينما و هنر، نسبتی نزديك‌تر با فرهنگ به معنای عام آن دارد، به طوری‌كه امروزه هيچ تعميق يا تغييری در جامعه بی‌مدد فيلم مستند متصور نيست و بی‌جا نيست اگر سينمای مستند را كارآمدترين عنصر فرهنگ در روزگار خود بدانيم. آن‌ها كه در اين حوزه عمر می‌گذرانند شايسته تقدير و تكريمند، چرا كه اهالی انديشه و فرهنگ‌اند.»
طباطبایی‌نژاد در پایان گفت: «سينماحقيقت» ضمن پاسداشت همه فعالان سينمای مستند فرصتی فراهم آورده است تا سعی سال و ساليان مستندسازان عزيز كشورمان در كنار مستند‌های مطرح جهان، در معرض تماشا و قضاوت اهل نظر قرار گيرد. سعادت و سرافرازی خانواده نجيب سينمای مستند را از خداوند متعال خواستارم.»
سیّدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد
دبیر نهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت

* گفتنی است: نهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت از ساعت 9:30 صبح تا 23 شب روزهای 22 تا 28 آذرماه 94، در سینما فلسطین و سینما سپیده پذیرای عموم علاقمندان سینمای مستند خواهد بود تا 237 فیلم مستند منتخب ایرانی و خارجی به رؤیت دوستداران این گونه‌ی سینمایی درآید. حضور در این جشنواره برای عموم آزاد و رایگان است.

بازگشت