1394-09-22

گفتگوی اختصاصی با «رودیگر ساچلند» فیلمساز آلمانی جشنواره سینماحقیقت؛ با مستند آلمانی «از کالیگاری تا هیتلر» بخندید و خوش بگذرانید!

مستند 118 دقیقه‌ای «از کالیگاری تا هیتلر» ساخته «رودیگر ساچلند» که مروری بر هنر اکسپرسیونیسم آلمان و بهترین دوره سینمای این کشور در دهه 20 میلادی دارد، در بخش مستند- پرتره‌ی نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به نمایش درمی‌آید.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، ساچلند در شهر برلین آلمان زندگی می‌کند و دانش‌آموخته‌ی تاریخ، فلسفه و علوم سیاسی است. او بیشتر بعنوان یک روزنامه‌نگار، نویسنده و فعال فرهنگی فعالیت داشته و با جشنواره‌های فیلم مانهایم، هایدلبرگ و لودویگسافن آلمان نیز همکاری کرده است. ساچلند با همکاری یوزف شنله، کتاب سینمای ژانگ ییمو و وونگ کاروای را نیز در سال 2008 به رشته تحریر درآورده است.
رودیگر ساچلند در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، درباره‌ی فیلمش که در جشنواره‌های معتبری از جمله ونیز (ایتالیا)، ایدفا (هلند)، گوته‌بورگ (سوئد) و وین (اتریش) به نمایش در آمده است، گفت: «از کالیگاری تا هیتلر» یک گشت و گذار در بهترین دوران تاریخ فیلم آلمان است؛ اولین جمهوری بین 1918 تا 1933. این فیلم دوران فریتز لانگ، فردریک ایلهلم مورناس، گوستاو ویلهلم پابست، ارنست لوبیش، ژوزف ورن استرنبرگ، والتر روتمن و خیلی از فیلمسازان برجسته دیگر را نشان می‌دهد؛ البته ما اطلاعات کافی از آن زمان نداریم و من در ساخت این مستند سعی کردم تا برخی فیلم‌ها و فیلمسازان ناشناس را هم معرفی کنم.
وی افزود: از آنجایی که فیلمساز حرفه‌ای نیستم، این اولین تجربه کارگردانی من است! «از کالیگاری تا هیتلر» اولین تجلیل از جمهوری آلمان است که بهترین و بزرگترین دموکراسی در کشور من بوده است. این جمهوری با دیکتاتوری فاشیست و اهریمنی هیتلر پایان یافت، ولی سایه هیتلر نباید نور کل این دوران را از بین ببرد.
ساچلند ادامه داد: من روزنامه‌نگار هستم و سعی می‌کنم که یک سرگرمی فراهم کنم نه اینکه یک فیلم خیلی پیچیده بسازم. فیلم من آلمانیست ولی می‌توانید با تماشای آن بخندید و خوش بگذرانید.
این فیلمساز آلمانی که برای نمایش فیلمش به تهران سفر کرده، درباره‌ی جشنواره سینماحقیقت گفت: شنیده‌ام که «سینماحقیقت» یک جشنواره فیلم خیلی خوب با محتوای معقول و مجموعه‌ای گوناگون است. از آنجایی که این اولین حضور من در این جشنواره است، با توقع بالایی منتظر فرارسیدن آن هستم.
وی پیرامون مستندهای ایرانی اظهار داشت: مستندهای ایرانی بسیاری در اروپا نمایش داده می‌شود. با اینکه اطلاعات زیادی از کشور شما ندارم ولی خیلی در این مورد کنجکاو هستم. کیفیت فرم و سبک از نظر من مهم‌تر از عنوان فیلم است؛ این فیلم‌ها مانند پنجره‌ای رو به جعبه سیاه عمل می‌کنند و من دوست دارم که از طریق همین جعبه سیاه، جامعه ایرانیان را بیشتر بشناسم!
ساچلند در پایان، با اشاره مجدد به شوق حضورش در جشنواره مستند ایران گفت: مهم‌ترین چیز در مورد یک جشنواره دیدن آدم‌هاست، داشتن فرصتی برای این که مردم را ملاقات کنی، فرصت داشته باشی تا آشکارا و بی‌پرده با خارجی‌ها حرف بزنید و به خاطر داشتن این نقطه مشترک که همگی سینما را دوست داریم، با یکدیگر آشنا شویم. بنابراین من منتظر ملاقات و صحبت با مخاطبین ایرانی هستم؛ لطفا خجالت نکشید و با من ارتباط بگیرید، حرف بزنید، بپرسید و پاسخ دهید...
مستند «از کالیگاری تا هیتلر» دو نوبت نمایش در جشنواره سینماحقیقت دارد: روز دوشنبه (23 آذر) ساعت 11:30 در سالن شماره یک فلسطین و جمعه شب (27 آذر) ساعت 20:15 در سالن شماره یک سپیده
* گفتنی است: نهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت از ساعت 9:30 صبح تا 23 شب روزهای 22 تا 28 آذرماه 94، در سینما فلسطین و سینما سپیده پذیرای عموم علاقمندان سینمای مستند خواهد بود تا 237 فیلم مستند منتخب ایرانی و خارجی به رؤیت دوستداران این گونه‌ی سینمایی درآید. حضور در این جشنواره برای عموم آزاد و رایگان است.

بازگشت