1394-09-28

«ناجی»؛ فیلمی که فیلم نیست! وقتی «سینماحقیقت» مخاطبان جشنواره را بهت زده کرد!

شب گذشته (جمعه 27 آذر) نمایش ویژه‌ی مستند «ناجی» با حضور «اُرد زند» رئیس انجمن مستندسازان ایران و جمع زیادی از علاقمندان سینمای مستند در سالن شماره 3 سینما فلسطین برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، مخاطبان فیلم مستند در ششمین روز برگزاری جشنواره «سینماحقیقت» به تماشای فیلمی برگرفته از مفهوم واقعی سینماوریته نشستند و با توجه به موضوع خاص و بسیار متاثرکننده‌ی آن، بهت زده شدند!
اُرد زند رئیس انجمن مستندسازان، قبل از آغاز این فیلم طی سخنانی خطاب به حضار گفت: امروز یک سینمای دیگر می‌بینید؛ سینمایی که سینما نیست، شاید هم باشد!
وی تصریح کرد: این فیلم سینما نیست، زیرا برای ساخت یک فیلم تصویر، صدا، تدوین، فیلمنامه، صدابرداری و کارگردانی به کمک یکدیگر می‌آیند و فیلم را می‌سازند؛ اما «ناجی» هیچکدام از این خصوصیات را ندارد، فیلمی نامتعارف که تنها در نوع دیگری از سینما می‌گنجد.
اُرد زند خاطرنشان کرد: از تمام افراد حاضر در سالن می‌خواهم که شکیبا باشند و تا پایان، این فیلم خاص را همراهی کنند؛ البته مخاطبان سینمای مستند ثابت کرده‌اند که به دنبال وجه دیگری از سینمای هستند.
وی با تاکید مجدد بر اینکه مستند «ناجی» تدوین، کارگردانی و صداگذاری ندارد، اذعان داشت: امشب 82 دقیقه سکانس پلان را نظاره می‌کنید که 41 دقیقه آن در تاریکی مطلق سپری می‌شود و البته این تاریکی بیشترین تاثیر را روی مخاطب می‌‎گذارد.
رئیس انجمن مستندسازان در پایان خاطرنشان کرد: بعد از اتمام فیلم، پاسخگوی علاقمندان فیلم هستم و پیشاپیش بخاطر تمام لحظاتی که متاثر می‌شوید، عذرخواهی می‌کنم.
در ادامه، فیلم «ناجی» روی پرده سینما فلسطین رفت؛ مستندی که درباره‌ی ناجی کوهنوردان مفقود شده است و خود گرفتار بهمن می‌شود...
پس از نمایش فیلم «ناجی»، مادر مرحوم سعید طاهری (ناجی) به روی سن آمد و طی سخنانی کوتاه، گفت: علت اصلی که دوست داشتم فیلم در این جشنواره نمایش داده شود این است که مشکلات و اشکالاتی که در حوزه ناجیان در ایران وجود دارد، دیده شود و شاید برخی برای برطرف کردن آن دست به کار شوند.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت خود در انجمن توسعه فضاهای آموزشی، اظهار داشت: این انجمن همانطور که از عنوان آن پیداست، به دنبال توسعه فضاهای آموزشی است و کتابخانه‌ای به نام سعید طاهری در روستای کتن در گنبد قابوس افتتاح کرده است تا بچه‌ها بتوانند از این فضای آموزشی استفاده کنند.
در ادامه نیز یکی از مخاطبان فیلم درباره‌ی این اثر گفت: این اثر ساحتی فراتر از یک فیلم دارد و اصلاً نباید هیچ گونه دخل و تصرفی در آن شود، چرا که بیشتر یک پیام است تا فیلم و باید همینطور بکر باقی بماند.
اُرد زند هم با اشاره به برخی از اتفاقات خاص در این فیلم افزود: فیلم 82 دقیقه است که 41 دقیقه در روشنایی و 41 دقیقه در تاریکی روایت می‌شود، در طول این زمان تنها‌ 2 بار چهره مرحوم سعید طاهری دیده شده است. در واقع تمام این اتفاقات به گونه‌ای خاص رقم خورده تا پیامی خاص را به ما منتقل کند.
یک مخاطب دیگر هم درباره «ناجی» گفت: این فیلم گویای وقایعی است که خیلی زمان باید بگذرد تا شاید دوباره تکرار شود.
در ادامه نیز یکی دیگر از مخاطبان فیلم که از همراهان ناجی در این اتفاق بود، خاطرنشان کرد: متاسفانه در رای نهایی صادر شده از طرف دادگاه، مرحوم سعید طاهری 50 درصد مقصر شناخته شده است که واقعاً همه ما از بابت این رای شوکه هستیم.بازگشت