1394-10-19

اکتسابی: سینماحقیقت تنها جشنواره تخصصی ایران است

کارگردان مستند «همراه با فرات» معتقد است جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» تنها جشنواره تخصصی کشور و مانند کلاس درس است.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فرشاد اکتسابی که با مستند «همراه با فرات» برنده‌ی جایزه ویژه دبیر جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شد، در گفتگویی اظهار داشت: «این جایزه برای من و عوامل کار نوعی خسته نباشید بود و خوشحالم که فیلم به اندازه‌ای مورد قبول واقع شد که چنین جایزه‌ای را دریافت کردم.»
وی ادامه داد: «مستند «همراه با فرات» از نظر شرایط ساخت و پژوهش، مستند سختی بود. یک تیم پژوهشی به سرپرستی آقای محمد داوودی نزدیک به دو سال برای تحقیق وقت گذاشتند و فکر می‌کنم اگر موفقیتی در جشنواره سینماحقیقت برای «همراه با فرات» حاصل شد، نتیجه تلاش تمامی عوامل فیلم است. اگر من جایزه بهترین کارگردانی را دریافت می‌کردم، این حرف شبیه تعارف بود، اما حالا که جایزه ویژه دبیر جشنواره را گرفتیم، می‌شود گفت تمام تلاش‌های تیم تهیه و تولید دیده شده است.»
اکتسابی با بیان اینکه نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت یکی از بهترین دوره‌های این جشنواره بود، خاطرنشان کرد: «به نظرم فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه ملی و همچنین کارگاه های آموزشی- پژوهشی در این دوره از جشنواره، کیفیت بالاتری نسبت به دوره‌های گذشته داشتند.»
او همچنین افزود: «جشنواره سینماحقیقت برای من مانند کلاس درس است. این جشنواره تنها جایی است که هم می‌توانیم با آخرین دستاوردهای روز دنیا در حوزه مستند آشنا شویم و هم جدیدترین مستندهای ساخته شده را روی پرده ببینیم. هیچ جشنواره فیلمی در ایران به اندازه سینماحقیقت تخصصی برگزار نمی‌شود و از معدود گردهمایی‌های مفید برای اهالی سینماست.»
اکتسابی روند برگزاری این رویداد سینمایی را خوب ارزیابی کرد و گفت: «گردانندگان سینماحقیقت که حالا یک خانواده هستند، تلاش می‌کنند در هر دوره، جشنواره‌ای با‌شکوه‌تر برگزار کنند. نظم و انضباط در برگزاری جشنواره، تکریم ارباب رجوع، حمایت از فیلمسازان، فراهم کردن فضایی مناسب برای نمایش فیلم‌ها و برگزاری مراسم اختتامیه در سینماحقیقت نهم به بهترین شکل برگزار شد و جایی برای گلایه کردن باقی نمی‌گذارد.»
مستند «همراه با فرات» که تولید سال 1394 به تهیه‌کنندگی محمد داوودی است و برای اولین بار در جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت رونمایی شد، روايتی از نگاه يک فيلمساز جوان است که پس از سال‌ها دوری، به سرزمين مادری‌اش «عراق» باز می‌گردد تا فيلمی در خصوص تاريخ کشورش بسازد.
عوامل تولید فیلم مستند 89 دقیقه‌ای «همراه با فرات» به این شرح هستند: پژوهشگر و تهیه‌کننده: محمد داوودی، کارگردان و تدوینگر: فرشاد اکتسابی، تصویربردار: مهراد امين‌کاظمی، صدابرداران: امير حاجی‌ده‌آبادی، حميد بختياری، صداگذار: حسن مهدوی، آهنگساز: اميد فتح‌الهی، نویسنده: مهدی تراب‌بيگی، گوینده: عادل فدعم، مدیر تولید: حميد مهندسی، عکاس: محمد مجلل، دستیاران کارگردان: حيدر الخفاجي - محمد الفتلاوي. 

بازگشت