1394-10-21

برنده نشان فیروزه جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت: انتظاری که جامعه از سینما دارد را فیلم مستند به دوش می‌کشد

مهدی شامحمدی معتقد است انتظاراتی که جامعه‌ی ما از سینما دارد را فیلم مستند به تنهایی به دوش می‌کشد و این نشان از تاثیر سینمای مستند در جامعه دارد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مهدی شامحمدی تهیه کننده مستند «فصل هرس» که با این فیلم نشان فیروزه بهترین مستند نهمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت را به خود اختصاص داد، در گفتگویی اظهار داشت: «قبل از جشنواره و دیدن آثار این دوره، می‌دانستم «فصل هرس» در میان نامزدهای نهایی جشنواره حضور خواهد داشت و جایزه بهترین کارگردانی را می‌برد، اما بعد از دیدن آثار این دوره از جشنواره و ارزیابی واکنش مخاطبان، مطمئن شدم این فیلم با اقبال هیات داوران هم مواجه خواهد شد.»
وی ادامه داد: «من و لقمان برای این فیلم زحمت بسیاری کشیدیم. تصویری که از تهیه‌کنندگی مستند در سینمای ایران وجود دارد، تصویر نادرستی است. من پای این اثر ایستادم و تلاش کردم که سر ساخت این فیلم هیچ مشکلی پیش نیاید و برای تهیه و تولید «فصل هرس» راه را هموار کردم.»
شامحمدی با تاکید بر اینکه لقمان خالدی بهتر از هر کسی می‌توانست این مستند را بسازد، خاطرنشان کرد: «من کار مستندسازی انجام می‌دهم اما ترجیح دادم این سوژه را به لقمان پیشنهاد بدهم و فکر کردم که او بهتر از من می‌تواند روی چنین موضوعی کار کند. خوشبختانه او هم به خاطر دغدغه‌ای که داشت، از آن استقبال کرد.»
تهیه کننده مستند «فصل هرس» حجم آثار مستند بلند ارسال شده به دبیرخانه نهمین جشنواره سینماحقیقت را یکی از شگفتی‌های این دوره از جشنواره دانست و عنوان کرد: «در معتبرترین جشنواره مستند آمریکا، در نهایت 70 مستند بلند متقاضی حضور در بخش مسابقه هستند، اما در این دوره از جشنواره سینماحقیقت ما شاهد 136 مستند بلند ارسالی به دبیرخانه بودیم که به نظرم رقم قابل ملاحظه‌ای است.»
او با بیان اینکه کیفیت بالای مستندهای بلند کار را برای هیات داوران سخت می‌کرد، گفت: «تعداد فیلم‌های خوب قابل ملاحظه بود و کار انتخاب بهترین‌ها به اندازه‌ای سخت بود که یکی، دو مستند قابل توجه از حضور میان نامزدهای نهایی بازماندند. خوشبختانه جشنواره سینماحقیقت به قدری تاثیر‌گذار بوده که شنیده‌ام سیاستگذاران سینمایی کشور و در راس آنها آقای ایوبی قرار است از سال آینده یک تا سه فیلم مستند را وارد بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر کنند.»
شامحمدی در پایان گفت: «انتظاری که جامعه ما از سینما دارد را سینمای مستند به دوش می‌کشد و به نظرم این نشاندهنده تاثیر سینمای مستند و جشنواره سینماحقیقت است.»
گفتنی است که «فصل هرس» روایتگر فردی به نام قاسم تک دهقان است که مدعی شده داروی سرطان را کشف کرده است. او جهت اثبات ادعایش دچار چالش‌هایی می‌شود...
عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از: نویسنده، تدوینگر و كارگردان: لقمان خالدی، تصویربردار: بهروز بادروج، صدابردار: تامی ایل‌بیگی، موسیقی: حبیب خزایی‌فر، صداگذار: حبیب آرمان، محقق: هدی ارشد ریاحی و لقمان خالدی، تهیه‌كننده: مهدی شامحمدی.
مستند «فصل هرس» نشان فیروزه بهترین فیلم جشنواره و جایزه بهترین کارگردانی مستند بلند بخش مسابقه ملی را از نهمین جشنواره سینماحقیقت دریافت کرد. این فیلم از ساعت 17 عصر امروز (یکشنبه 20 دی) در سالن سینماحقیقت به نمایش عمومی درمی‌آید.

بازگشت