1394-10-26

رخشانی: «سینماحقیقت» مخاطب خود را پیدا کرده است

محمدعلی رخشانی کارگردان مستند «نسل سوم» معتقد است که رقابت مستندسازان در نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت سنگین بود و از منظر عمومی هم خوشبختانه این جشنواره توانسته که مخاطبانش را پیدا کند.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، رخشانی که با مستند «نسل سوم» توانست دیپلم افتخار بخش مستند نیمه‌بلند جایزه شهید آوینی را دریافت کند، در گفتگویی اظهار داشت: «در زمان برگزاری جشنواره سر فیلمبرداری بودم و به همین خاطر نتوانستم از نزدیک مستندها را دنبال کنم، اما از فیلمسازان و دوستان شنیدم فیلم‌های این دوره از جشنواره کیفیت بالایی داشتند و رقابت واقعاً سنگین بوده است. با توجه به زحماتی که برگزارکنندگان سینماحقیقت می‌کشند، خوشبختانه این جشنواره مخاطب خاص خودش را پیدا کرده است.»
وی افزود: «مستند «نسل سوم» به کودکان قربانی سلاح‌های شیمیایی می‌پردازد. البته موضوع این فیلم سفارشی اما جهان شمول است و به همین خاطر توانستم از نظر احساسی با آن ارتباط برقرار کنم و تلاش کردم عواقب درگیری و جنگ را به مخاطب نشان دهم و آنها را به صلح و آرامش دعوت کنم.»
رخشانی در پایان گفت: «امیدوارم مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به عنوان تنها متولی سینمای مستند در کشور، از برگزیدگان سینماحقیقت در ساخت طرح‌های بعدی‌شان حمایت کند. ما می‌توانیم دغدغه‌های فیلمسازی‌مان را با مراکز دیگری در میان بگذاریم اما ترجیح می‌دهیم فیلمسازی را با مرکزی تجربه کنیم که به صورت حرفه‌ای به سینمای مستند می‌پردازد.»
«نسل سوم» زندگی اعضای خانه صلح در ویتنام را به تصویر می‌کشد که بیشتر از نسل سوم قربانیان جنگ ویتنام و ماده شیمیایی عامل نارنجی هستند. در این فیلم، آقای گوانگ به همراه قربانیان و مسئولان در تلاش برای احیاء زندگی و صلح هستند.
عوامل ساخت این مستند عبارتند از: پژوهشگر: محمدعلی رخشانی و وحید امکانی، تصویربردار: وحید بیوته، صداگذار: حسین قورچیان، تدوینگر: آرش زاهدی‌اصل، تهیه‌کننده: محمدعلی درخشانی، تهیه شده در مرکز مستند سوره.
مستند «نسل سوم» از ساعت ۱۷ عصر امروز (۲3 دی)، در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نشانی خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره ۱۵ به نمایش عمومی درمی‌آید.

بازگشت