1394-10-26

کارگردان مستند «پل»: مستندسازی مثل مرگ و زندگی است

امیرحسین نوروزی ساخت مستند «پل» را یگانه‌ترین تجربه کاری خود می‌داند؛ جایی که مرگ و زندگی، باور و عمل، غم و شادی در سرزمین عراق و مقابل دشمنی به نام داعش، در قاب دوربینش ثبت شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، نوروزی که با مستند «پل» دیپلم افتخار بهترین کارگردانی مستند نیمه‌بلند و تندیس بهترین صداگذاری و تدوین را از نهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت دریافت کرد، در گفتگویی اظهار داشت: «برای من فیلمسازی این نیست که فیلم بسازم تا جایزه بگیرم. فیلمسازی مانند مرگ و زندگی است، اگرچه دیده شدن و جایزه گرفتن اتفاقی لذت‌بخش و دوست‌داشتنی است، اما هدف مستندساز تنها دیده شدن نیست!»
وی ادامه داد: «خوشبختانه مستند پل در نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت دیده شد و حضور در این کانون رقابت تجربه خوبی بود، اما انتظار داشتم با توجه به موضوع فیلم، «پل» در بخش جایزه شهید آوینی هم مورد توجه قرار بگیرد. این مستند وامدار روایت فتح و پیرو مکتب آن است و این بخش سینماحقیقت به خاطر اسم آن و تعلقش به بحث مقاومت و پیشینه درخشانی که دارد، برایم جذاب است.»
نوروزی با گلایه از حواشی ایجاد شده در جشنواره سینماحقیقت برای این مستند، خاطرنشان کرد: «برخی گفتند بخش‌هایی از فیلم بازسازی شده است؛ از این قضاوت واقعاً رنجیدم چون برای گرفتن این صحنه‌ها خیلی تلاش کردم. با همه این‌ها فکر می‌کنم نه از گرفتن جایزه باید خوشحال شویم و نه از نگرفتن آن ناراحت. داوری آثار در جشنواره امری سلیقه‌ای است و ما هم با ارائه فیلم به جشنواره قوانین آن را پذیرفته‌ایم.»
کارگردان مستند «پل» با تاکید بر حضور مستندهای ایرانی در بخش بین‌الملل جشنواره سینماحقیقت عنوان کرد: «به نظرم به نگاه عمیق‌تری برای قرار دادن فیلم‌های ایرانی در بخش بین‌الملل سینماحقیقت نیاز داریم. بخش بین‌الملل جشنواره‌های داخلی فرصت مناسبی برای ارائه زاویه نگاه ایران به شرایط روز بین‌المللی است. داعش و نگاه ایران به این مساله می‌توانست موضوعی باشد که در بخش بین‌الملل به آن توجه شود.»
وی افزود: «مستندسازان اجتماعی در جشنواره امسال مهمترین جوایز را به خود اختصاص دادند، اما باز هم در همان مراسم اختتامیه اعتراض کردند که مستندهای اجتماعی دیده نمی‌شوند. ما مستندسازان خودمان باید هوای همدیگر را داشته باشیم و سینمای مستند را درگیر این حواشی و دسته‌بندی‌ها نکنیم.»
امیرحسین نوروزی در پایان، مستند «پل» را اینگونه روایت کرد: «پل، یادآور صدای گلوله‌ها و فریادهاست در گوش من. گلوله‌هایی که هوای کنار گوشم را می‌شکافتند و فریادهایی که دوستش را صدا میزد...»
گفتنی است که عوامل ساخت این مستند عبارتند از: کارگردان، تصویربردار، صدابردار و گوینده متن: امیرحسین نوروزی، صداگذار: نوید سالاری‌مقدم، تدوینگر: محدثه گلچین‌عارفی، نویسندگان گفتار متن: امیرحسین نوروزی و مهدی شامحمدی، تهیه‌کننده: مرتضی شعبانی، تهیه شده در مرکز مستند حقیقت.
مستند «پل» از ساعت ۱۷ عصر امروز (26 دی)، در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نشانی خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره ۱۵ به نمایش عمومی درمی‌آید.

بازگشت