1394-11-05

کارگردان مستند «مجتبی»: سینمای مستند به جشنواره فیلم فجر اعتبار می‌دهد

محمدحسن دامن‌زن معتقد است هر جشنواره سینمایی که در پیِ شان و اعتبار است، بخشی را برای نمایش آثار مستند در نظر می‌گیرد و به این عبارت، نمایش فیلم‌های مستند باعث اعتبار جشنواره فجر هم می‌شود.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، وی که با مستند بلند «مجتبی» در بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد، با تاکید بر اینکه اعتبار و اهمیت سینمای مستند در سال‌های اخیر نزد مدیران سازمان سینمایی دولت یازدهم بیش از گذشته شده، اظهار داشت: «طی این سال‌ها، هر اندازه سینمای مستند مخاطب بیشتری را به دست آورده، سینمای داستانی از هویت خود دورتر شده است. سینمای مستند به خوبی توانسته با مخاطب ارتباط برقرار کند و به همین خاطر است که امروزه فیلم‌های مستند بخشی از ویترین سینمای ایران به حساب می‌آیند.»
وی با بیان اینکه 11 فیلم مستند جشنواره فیلم فجر می‌توانند به اندازه فیلم‌های داستانی و شاید بیشتر از آنها جذاب باشند، عنوان کرد: «مستندهایی که قرار است در جشنواره فجر به نمایش درآیند، دردهای مردم را بیان می‌کنند. اتفاقی که در سینمای داستانی کمتر می‌افتد و به ندرت شاهد بیان دردهای مردم در این فیلم‌ها هستیم.»
دامن‌زن افزود: «اگرچه جشنواره فیلم فجر بضاعت اندکی از سینمای مستند را روی پرده می‌آورد، اما فرصت مناسبی برای اهالی فرهنگ و هنر و منتقدان فراهم می‌کند تا با سینمای مستند آشنا شوند. بسیاری از منتقدان ما اطلاعات چندانی درباره مستند ندارند. لذا در این جشنواره منتقدان سینمای ایران می‌توانند نقد نویسی برای فیلم‌های مستند را تمرین کنند؛ اتفاقی که کمتر می‌افتد و معمولاً منتقدان سینما بدون توجه به معیارهای سینمایی، با مستندها سلیقه‌ای برخورد می‌کنند.»
وی در پایان گفت: «هر جشنواره سینمایی که می‌خواهد شان و اعتباری به دست آورد، بخشی را برای نمایش آثار مستند در نظر می‌گیرد. به همین خاطر تردیدهایی که برای حضور فیلم های مستند در جشنواره فجر وجود دارد، قابل هضم نیست و به نظر می‌رسد فیلمسازان سینمای داستانی این حضور را برنمی‌تابند!»
پیش از این، محمدحسن دامن‌زن با مستند «مجتبی»، در بخش مسابقه ملی نهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»حضور داشت.
در خلاصه‌ی موضوع این فیلم آمده است: «مجتبی هنرپیشه تئاتر است که با اجرای نمایش عروسکی در مهدکودک‌ها، جشن‌ها و مهمانی‌ها، زندگی خود را اداره می‌کند. همسر و فرزند او درصدد رفتن به خارج از کشور هستند و شاگردش نیز خواهان مدرن‌ترشدن وسایل صوتی و نوری است. مجتبی میان انتخاب نمایش سنتی عروسکی و استفاده از نور و صدا و موسیقی مردد است و از طرف دیگر تصمیم همسر و فرزندش برای مهاجرت به خارج از ایران، باعث اضطراب و ناراحتی‌ او شده است.»
عوامل تولید فیلم مستند 90 دقیقه‌ای «مجتبی» به این شرح هستند: پژوهشگر، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: محمدحسن دامن‌زن، تصویربردار: ارسطو مداحی‌گیوی، صدابردار: مرتضی مظفری، صداگذار و میکس: آرش اسحاقی، تدوینگر: آرش زاهدی‌اصل، آهنگساز: کیوان کیارس، گوینده: مجتبی کاظمی، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.
محمدحسن دامن‌زن متولد سال 1342 در تهران و دارای مدرک کارشناسی سینما است. در پرونده‌ فیلمسازی او، ساخت مستندهای «گلن»، «طرقه»، «دخترفرمانفرما» و «زنجموره» به چشم می‌خورد.

بازگشت