1394-12-15

چهارمین برنامه «رویاهای رنگی» برگزار شد؛ اوسامو تزوکا و کمیک استریپ‌هایی که دنیا را تکان داد

چهارمین برنامه‌ی گفتگو و نمایش آثار انیمیشن با عنوان «رویاهای رنگی» با نمایش منتخبی از آثار «اوسامو تزوکا» در سالن سینماحقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این برنامه بعد از نمایش آثاری از تزوکا، بهاره جابری با مروری بر زندگی این شخصیت گفت: «اوسامو تزوکا (۱۹۲۸-۱۹۸۹) که در کشور زادگاهش ژاپن به عنوان پدر انیمه‌ی تلویزیونی شناخته می‌شود، با نوآوری‌ها و تلاش بی‌وقفه‌اش در عرصه کمیک استریپ و انیمیشن، نقش کلیدی در شکل‌گیری سبکی تازه که امروزه با عنوان انیمه و مانگا در جهان شناخته شده است، ایفا نموده و به این خاطر، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان ملی در ژاپن مورد احترام و توجه است.»
وی ادامه داد: «تزوکا از نظر کارنامه هنری شخصیت خاصی است. مهمترین نقش او در ژاپن، در زمینه هنر عامه پسند، تولید انیمیشن تلویزیونی و کمیک استریپ بود. اما سوال اینجاست که تزوکا کارگردان یا طراح کمیک استریپ است؟ اگرچه عمر هنری او کوتاه بود اما بخش اعظمی از زندگی اش را شامل می شد. تزوکا در کنار طراحی کمیک استریپ، آنها را کارگردانی می کرد در واقع در آثار او تطبیق سینمایی مشهود بود و به همین جهت نمی توانیم فعالیت او را به کمیک استریپ محدود کنیم.»
به گفته جابری دوران کودکی تزوکا در فضایی روشنفکرانه سپری شد. به دلیل علاقه پدر و مادر او به فعالیت های هنری، از همان کودکی با انیمیشن آشنا شد. پدر تزوکا اولین کسی بود که در خانه اش پروژکشن خانگی داشت و آثار انیمیشن را برای او به نمایش در می آورد. از همین رو رشد در چنین فضایی در مسیری که وی انتخاب کرده بود، تاثیر فراوانی داشت.
او همچنین افزود: «تزوکا در دوران خاصی به دنیا آمد. حدود نیم قرن بود ژاپن به سمت پیشرفت حرکت می کرد. بعد از جنگ جهانی دوم و شکست ژاپن، سیاست های این کشور تغییر کرد. آنها با تمام قوا تلاش کردند هر چه سریعتر جایگاه ویژه ای در دنیا به دست آورند. قرار گرفتن تزوکا در چنین شرایطی به او کمک کرد نقش خود را بهتر در صنعت انیمیشن ایفا کند.»
تزوکا اولین کمیک استریپ حرفه ای اش را در سال 1946 و با عنوان جزیره جنگ خلق کرد. این کار با همه کمیک استریپ هایی که در ژاپن تولید شده بود، متفاوت بود و با اقبال خوبی مواجه شد و به همین دلیل 400 هزار نسخه از آن به فروش رفت.
جابری با بیان اینکه مهمترین ایده تزوکا در کمیک استریپ کارگردانی آن بود، خاطرنشان کرد: «قاب های کمیک استریپ او طوری در کنار هم قرار می گرفت که انگار مخاطب فیلمی دنباله دار را می بیند. این مهمترین ایده تزوکا در کمیک استریپ بود که او را از هم نسلان خود متمایز کرده بود. مضامین و داستان پردازی های او در آثارش که برداشتی از سینما و ادبیات بود، پیش از این در هیچ جای دنیا مورد توجه قرار نمی گرفت. تزوکا در داستان سرایی بسیار موفق بود و به همین دلیل داستان های او درام قوی و شخصیت پردازی های پیچیده ای داشت.»
وی در ادامه عنوان کرد: «تزوکا به محض فروش کمیک استریپ هایش و به دست آوردن سرمایه کافی و از آنجایی که همیشه به انیمیشن های والت دیزنی توجه ویژه ای داشت، دست به تاسیس \"استودیو موشی\" زد. این استودیو نقش مهمی در تولید انیمیشن های تلویزیونی در تاریخ ژاپن ایفا کرد. آن زمان انیمیشن با توجه به استانداردهای والت دیزنی در ژاپن تولید می شد و تولید انیمیشن های تلویزیونی کار چندان ساده ای نبود. با توجه به نقش تلویزیون به عنوان رسانه ای محبوب در میان مردم ژاپن در آن دوران، ایده تاسیس استودیو موشی پا گرفت. اگرچه این استودیو در همان اولین سال تاسیس، دو انیمیشن جشنواره ای تولید کرد.»
جابری همچنین بیان کرد: «با همه این ها تزوکا هیچ وقت طراحی کمیک استریپ را کنار نگذاشت و به چاپ آثار خود ادامه داد. تزوکا در استودیو موشی، انیمیشنی برای بزرگسالان تولید کرد. او در کارهای کمیک استریپ خود نیز سعی می کرد به علایق بزرگسالان توجه کند. یکی دیگر از ویژگی های این هنرمند توجه به تمام رده های سنی بود.»
او ادامه داد: «از سال 1971 با وجود تولید کمیک استریپ های واقع گرایانه تر توسط دیگر هنرمندان در ژاپن، آثار تزوکا برای مدت موقتی از مد افتاد. کسالت ناشی از این فضا برای تزوکا، سبب شد استودیو موشی را ترک کند و در ادامه \"تزوکا پروداکشن\" را تاسیس کرد. بین سال های 1971 تا 1988 تزوکا انیمیشن های تلویزیونی، سینمایی و تجربی خود را در این استودیو تولید کرد.»
جابری در پایان گفت: « تزوکا داستان و درام را وارد کمیک استریپ کرد. مردم ژاپن پیش از او با این سبک آشنا بودند اما تزوکا نوع جذابی از آن را در اختیار مخاطبان علاقه مند قرار داد. بسیاری از کارگردانان و هنرمندان مطرح ژاپن مدیون نوآوری های او بودند. او باعث شد تولیدات انیمیشن تلویزیونی در ژاپن بالا برود و این هنر صنعت را وارد چرخه اقتصادی کرد و در ادامه ژاپن تبدیل به غولی بزرگ در تولیدات انیمیشن شد.»
گفتنی است:مجموعه برنامه «رویاهای رنگی» هر ۱۵ روز یکبار، با مدیریت، نقد و تحلیل یکی از هنرمندان سینمای انیمیشن، در سالن سینماحقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار می‌شود.

بازگشت