1395-01-23

پانزده فیلم مستند «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» در بازار فیلم جشنواره «ویزیون دورئل» عرضه می‌شوند

پانزده فیلم مستند تولیدی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در بازار فیلم مستند بیست و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «ویزیون دورئل» سوئیس عرضه می‌شوند.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این دوره از جشنواره «ویزیون دورئل» که طی روزهای 27 فروردین تا 4 اردیبهشت 1395 در شهر «نیون» سوئیس برگزار خواهد شد، فیلم‌های مستند «مانکن‌های قلعه حسن‌خان» ساخته سام کلانتری و «بَرد» به کارگردانی حمید جعفری، در بخش مسابقه بین‌الملل مستندهای کوتاه جشنواره به نمایش درمی‌آیند.
همزمان، در بازار فیلم این جشنواره معتبر بین‌المللی که یکی از مهمترین بازارهای فیلم مستند اروپا است و خریداران و پخش‌کنندگان تخصصی فیلم مستند در آن حضور دارند، 15 فیلم تولیدی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی که توسط هیات انتخاب بازار فیلم این جشنواره انتخاب شده‌اند، عرضه خواهند شد. این فیلم‌ها عبارتند از: مانکن‌های قلعه حسن‌خان (سام کلانتری)، چنارستان (هادی آفریده)، پهلوان و خرقه (آرش لاهوتی)، اهالی خیابان یکطرفه (مهدی باقری)، عروسک‌ها نمی‌دانند (نوا رضوانی)، لاک‌پشت و لک‌لک؛ زیستن (محمود کیانی‌فلاورجانی)، رویاهای غرق‌شده (فرشید اخلاقی‌پور)، قانون جنگل (مختار نامدار)، سه زن (مصطفی امامی)، گام‌های یک‌دست (کیومرث صمدی‌طاری)، بازار از طهران تا تهران (رضا خانلری)، تالاب سیرانگلی (محمد احسانی)، لیر (محمدرضا حافظی) و قاشق (جلال ویسی).
فیلم‌های مستند پدر، مادر، علی، رضا و من (هانیه یوسفیان)، بَرد (حمید جعفری)، چله درختان کاج (عطیه عطارزاده)، سونیتا (رخساره قائم‌مقامی)، نوشتن بر شهر (کیوان کریمی) و اینجا صندلی خالیست (شیوا سنجری) نیز از دیگر آثار مستند ایرانی راه یافته به بازار فیلم جشنواره «ویزیون دورئل» سوئیس هستند.
در این بازار فیلم، حدود 350 فیلم مستند خلاق از سراسر دنیا، در 30 محل نمایش برای خریداران و پخش‌کنندگان فیلم مستند نمایش داده می‌شوند. این نمایش‌ها تا 6 ماه بعد از پایان جشنواره هم بصورت آنلاین برای متخصصین و رسانه‌‌ها ادامه خواهد داشت. این 350 فیلم شامل فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره و 200 فیلم منتخب هیات انتخاب جشنواره و بازار فیلم است. اطلاعات این فیلم‌ها نیز از دو هفته قبل از شروع جشنواره، در کاتالوگ آنلاینی که روی وب‌سایت جشنواره قرار گرفته، قابل دسترسی است.
گفتنی است: جشنواره «ویزیون دورئل» از مهمترین جشنواره‌های مستند دنیا است که در بخش‌های مختلفی به نمایش فیلم‌های مستند می‌پردازد و آکادمی اسکار و جایزه فیلم‌های اروپایی هم برخی آثار بخش مستند خود را از برگزیدگان این جشنواره انتخاب می‌کنند.

بازگشت