89/08/10

مهوش شيخ‌الاسلامي: جشنواره بين المللي «سينماحقيقت» باعث اعتلاي سينماي مستند ايران مي‌شود

مستندساز قديمي سينماي ايران اعتقاد دارد كه برگزاري جشنواره‌ي بين‌المللي «سينماحقيقت» بهترين گام در راه اعتلاي صنعت سينماي مستند ايران است.

مهوش شيخ‌الاسلامي با اعلام اين مطلب، به پايگاه خبري سينماتجربي گفت: از آنجايي كه اين جشنواره، كارشناسي و حساب‌شده عمل مي‌كند و انتخابهاي درستي دارد، برگزاري آن تأثير زيادي روي مستندسازها دارد. البته ما فيلمسازها بايد در بطن جشنواره، از خودمان هم انتقاد كنيم تا پل ترقي يكديگر بشويم.

وي تصريح كرد: عرضه‌ي فيلم مستند در عرصه‌هاي بين‌المللي كار بسيار سختي است و براي هر مستندسازي امكان‌پذير نيست، لذا حضور در جشنواره‌ بين المللي «سينماحقيقت»، به سادگي پاي فيلمساز را به دنيا باز مي‌كند.

شيخ‌الاسلامي در ادامه، به گرايش‌ موضوعي «محيط زيست» در صنعت سينماي مستند ايران اشاره كرد و افزود: مسئله محيط‌زيست در كشور ما، جايگاه مهمي دارد و ما در اين زمينه، بي‌نهايت حرف‌هاي ناگفته و فيلم‌هاي نساخته داريم. متأسفانه بسياري از منابع طبيعي كشور در حال از بين‌رفتن است و بجز معدودي مستندساز دلسوز و متعهد كه از اين مسئله رنج مي‌برند، هيچكس به فكر اين معضل نيست.

وي تأكيد كرد: «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» بايد روي مستند محيط‌زيست سرمايه‌گذاري جدي بكند و توليد فيلم‌هاي محيط‌زيستي هشدار دهنده را در دستور كار خود قرار دهد.

گفتني است: مهوش‌ شيخ‌الاسلامي با فيلم مستند «كول‌فرح» در بخش تاريخ و تمدن چهارمين جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت شركت دارد. كول‌فرح محلي است كه از مجموعه دوره ايلامي برجاي مانده و هم اينك در 70 كيلومتري شهر «ايذه» در استان خوزستان واقع شده است. از اين مجموعه، مردي نگهداري مي‌كند كه در گذشته دستيار پروفسور «گريشمن» باستان‌شناس معروف بوده است...

چهارمین جشنواره بین‏المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت، طی روزهای 17 تا 21 آبان‏ماه 1389 در سينما فلسطين و سينما سپيده برگزار خواهد شد.

 

 

روابط‌عمومي

جشنواره بين‌المللي سينما‌حقيقت


بازگشت