89/08/11

حسين ترابي: سينماي مستند بايد به حقيقت بپردازد

سینمای مستند باید به حقیقت بپردازد. اگرچه بسیاری معتقدند که همه ي حقیقت را نمی‏توان گفت، اما واقعیت‏ها باید گفته شود، چرا که ذات دنیای هنر آزادی‏خواه است و به سمت آزادی پیش می‏رود.

«حسین ترابی» مستندساز پيشكسوت سينماي ايران ضمن اعلام اين مطلب به پايگاه خبري سينماتجربي گفت: شرایط کنونی مستدسازی به گونه ای است که به راحتی می توان با وسیله ساده ای مانند موبایل فیلمبرداری کرد و حتی امروزه امکان مونتاژ فیلم ها در خانه ها نیز فراهم است.

وي ادامه داد: از سوی دیگر، اتفاقی که در زمینه فیلمسازی مستند به وجود آمده است، انقطاع تاریخی نسل گذشته و امروز است. نسل گذشته فیلم های بسیار خوبی ساخته اند که نه تنها جوان های امروز، بلکه میانسال ها نیز از وجود آنها بی خبرند. بسیاری از جوان های ما، فیلم های کسانی مانند هژیر داریوش و سهراب شهیدثالث را ندیده اند و فقط می خواهند در فیلم هایشان اتفاق تازه‏ای بیفتد، در حالی که بسیاری از این اتفاق ها سال های پیش به وقوع پیوسته است.

ترابي تصريح کرد: این فاصله شوخی نیست و مسئولیت مدیران فرهنگی، از میان برداشتن همین فاصله است. ما بدون توجه به گذشته مان نمی توانیم سخن از فرهنگ مان بگوییم، چرا که برای پیش رفتن باید شناختی از گذشته وجود داشته باشد و یک‏شبه نمی توان ره صدساله را پیمود. جوان امروز می خواهد مثلا درباره زورخانه فیلم بسازد؛ بی‏اطلاع از اینکه هژیر داریوش 50 سال پیش درباره این موضوع فیلم ساخته یا خود من که همان سالها، درباره حضرت امام رضا (ع) فیلم ساختم و حالا شاهد فیلم‏هایی با همان ساختارها هستیم.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره بين المللي «سینماحقیقت» در مقام تنها جشنواره تخصصی فیلم مستند اذعان داشت: سال گذشته که من داور این جشنواره بودم، شاهد حضور کارهای خوبی در این جشنواره بودم و سرانجام بهترین آثار نیز انتخاب شدند. اما با وجود این اتفاق هم متاسفانه فیلم مستند سالهاست که فراموش شده و زمانی که این جشنواره نیز به پایان برسد، تا سال آینده اتفاقی در این زمینه نخواهد افتاد.

 

 


بازگشت