1395-02-27

همزمان با سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر؛ مراسم رونمایی از کتاب «نشانه‌شناسی فیلم‌های مستند دفاع مقدس» برگزار می‌شود

عصر دوشنبه هفته آینده و همزمان با سی و چهارمین سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر، مراسم رونمایی از کتاب «نشانه‌شناسی فیلم‌های مستند دفاع مقدس» که به همت معاونت تحقیقات و پژوهش «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» آماده‌ی نشر شده است، برگزار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این مراسم که از ساعت 17 عصر سوم خرداد 95 با حضور دکتر حجت‌الله ایوبی ریاست محترم سازمان سینمایی و جمعی دیگر از مسئولان، نویسندگان، مستندسازان و علاقمندان سینما در سالن «سینماحقیقت» این مرکز برگزار خواهد شد، از کتاب «نشانه‌شناسی فیلم‌های مستند دفاع مقدس» که به کوشش دکتر بهمن نامور‌مطلق و منیژه کنگرانی تهیه و تنظیم شده، رونمایی خواهد شد.
این کتاب در 430 صفحه، حاوی 12 مقاله از صاحبنظران و یک پیوست به قلم محمد تهامی‌نژاد است.
علیرضا قاسم‌خان معاون پژوهشی مرکز در مقدمه‌ی این کتاب آورده است: «سال‌هاست که فیلم داستانی به مدد دانش‌هایی چون جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، هرمنوتیک و... بررسی و نتایج درخور توجهی منتشر شده است. بی‌گمان دامنه این مطالعات در دیگر مراکز علمی و دانشگاهی دنیا به سینمای مستند نیز رسیده است؛ اگرچه در ایران کمتر به آن پرداخته شده است. کتابی که اکنون با عنوان مجموعه مقالات نشانه‌شناسی در فیلم‌های مستند دفاع مقدس پیش‌رویِ صاحبنظران قرار دارد، از نخستین کوشش‌ها برای مطالعات بین‌رشته‌ای در سینمای مستند ایران است که به پیشنهاد دکتر بهمن نامور‌مطلق عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و با همکاری گروهی از محققان کشور تهیه و تنظیم شده است...»
گفتنی است: عموم علاقمندان برای شرکت در مراسم رونمایی از کتاب «نشانه‌شناسی فیلم‌های مستند دفاع مقدس» می‌توانند از ساعت 17 عصر دوشنبه هفته آینده (سوم خرداد 1395) به سالن سینماحقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نشانی خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره 15 مراجعه نمایند. شرکت در این برنامه برای عموم آزاد است.

بازگشت