1395-02-28

نگاهی به وضعیت دشوار هنرمندان موسیقی محلی فیلم مستند «نخل و آفتاب» به مراحل پایانی تولید رسید

فیلم مستند «نخل و آفتاب» از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی «سیاوش دولت‌سرایی» که درباره‌ی فعالیت‌های هنری و مصائب زندگی یک نوازنده محلی ساکن چابهار است، مراحل پایانی تولید را سپری می‌‌کند.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سیاوش دولت‌سرایی در گفتگویی پیرامون موضوع مستند «نخل و آفتاب» اظهار داشت: این فیلم درباره‌ی «علی آوارگان» نوازنده‌ برجسته‌ی ساز قیچک است که چندین‌بار در جشنواره‌های بین‌المللی برنده جایزه شده، اما این روزها که دوران طلایی‌اش را سپری کرده، کارش رونق سالیان گذشته را ندارد.
وی شرایط فعلی هنرمندی نظیر «علی آوارگان» را نماد وضعیت دشوار معیشت بسیاری از هنرمندان موسیقی محلی و بومی ایران توصیف کرد و گفت: در این فیلم سعی کردم که مشکلات زندگی این فرد را نشان بدهم، چون او نیز مانند خیلی از هنرمندان بومی کشور با کمبودهای فراوان دست و پنجه نرم می‌کند.
دولت‌سرایی خاطرنشان کرد: در غیاب این نوازندگان محلی، نوعی موسیقی بی‌ارزش پاکستانی به سرعت در منطقه عورکی چابهار گسترش پیدا کرده است. تاکید دارم با وجود این افراد می‌توان مقابل تهاجم فرهنگی ایستاد و اگر بی‌توجهی صورت بگیرد، جبرانش سخت خواهد بود.
به گفته وی مستند «نخل و مهتاب» در مرحله تدوین قرار دارد و تا پایان خرداد 95 آماده نمایش می‌شود تا برای اولین اکران عمومی، به دبیرخانه‌ی دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت ارائه شود.
گفتنی است که عوامل تولید این مستند ۴۰ دقیقه‌ای عبارتند از: پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: سیاوش دولت‌سرایی، تصویربردار: بهروز صمد مطلق، صدابردار: حسام مهدوی، تدوین‌گر: محمود یارمحمدلو، مدیر تولید: فریدون کرمی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی 

بازگشت