1395-03-04

مراسم رونمایی از کتاب «نشانه‌شناسی فیلم‌های مستند دفاع مقدس» برگزار شد؛ متن‌ها حافظه تاریخی ما هستند

مراسم رونمايي از كتاب «نشانه‌شناسي فيلم‌های مستند دفاع مقدس» عصر دوشنبه سوم خرداد ماه 1395 مصادف با سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر، با حضور «سیدمحمدمهدی طباطبايی‌نژاد» مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، «بهمن نامور مطلق» معاون سازمان میراث فرهنگی، «مسعود كوثری» مدیر انتشارات علمی فرهنگی، «مرتضی رزاق‌کریمی» قائم مقام و معاون فرهنگی مرکز، «علیرضا قاسم‌خان» معاون پژوهشی مرکز، «علیرضا حسینی» عضو هیات مدیره انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند و جمعی دیگر از مستندسازان و علاقمندان سینمای مستند، در سالن سینماحقیقت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در ابتدای این مراسم، «شهنام صفاجو» مدیر روابط عمومی مرکز که اجرای این برنامه را برعهده داشت، ضمن تبریک دریافت دو جایزه معتبر سینمای جهان در جشنواره فیلم کن توسط اصغر فرهادی و شهاب حسینی و همچنین پاسداشت ياد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، از معاون پژوهشی «مرکز» برای تشریح عملکرد این بخش و انتشار کتاب نشانه‌شناسی فیلم‌های مستند دفاع مقدس دعوت کرد.
قاسم‌خان: سینمای مستند دیگر بلندگویی یک‌طرفه نیست
علیرضا قاسم‌خان با مروری بر فعاليت چند سال اخير این واحد كه منجر به انتشار كتاب‌هایی با مضامین مختلف سینمایی شد، خطاب به حضار گفت: ضرورت انتشار این کتاب و کتاب‌هایی از این دست بیش از هر چیز به دنیای رو به رشد سینمای مستند در ابعاد گوناگون خود باز می‌گردد. اکنون دیگر سینمای مستند چه در ایران و چه در نقاط جهان بلندگویی یک طرفه نیست و در تاملی پر تحرک با دیگر بخش‌های فکری و فرهنگی جهان قرار دارد.
وی افزود: از سوی دیگر دانش در جهان امروز بخصوص در زمینه نقد و نظریه، تفاوت‌هایی آشکار با دوره‌های قبل دارد و از این رو گفتگو و بررسی در مورد آثار هنری در ابعاد تازه‌تری صورت می‌پذیرد. اگر چه سینمای مستند ایران تاریخی تقریباً به قدمت تاریخ سینما دارد اما طرح مسائل نظری در آن هنوز قدمتی نیافته است.
معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ادامه اظهار داشت: از هنگامی که دانش‌هایی چون نشانه‌شناسی، ساختار‌گرایی و غیره به جمع دانش‌های امروزه راه یافته‌اند، بحث و تبادل نظر در خصوص سینمای مستند افق‌های تازه‌ای را پیش روی خویش گسترده می‌بیند. با این رویکرد و توجه به این ضرورت است که مرکز گسترش سینمای مستند تجربی کتاب «نشانه شناسی فیلم‌های دفاع مقدس» را به عموم علاقمندان این عرصه تقدیم می‌دارد.
نامور مطلق: سينمای مؤلف ايجاد نمی‌شود مگر با حضور نقد/ متن‌ها حافظه تاریخی ما هستند
دکتر بهمن نامور مطلق که کتاب «نشانه‌شناسی فیلم‌های مستند دفاع مقدس» به اهتمام او منتشر شده است، در سخنانی اظهار داشت: با توجه به اینکه وضعيت اعتباری دولت مساعد نبود و مديران آرزوهاي بلندی داشتند و دست‌شان از اعتبارات كوتاه بود، انتشار آثاری از این دست جای تشکر دارد.
وی با بیان اینکه نشانه‌شناسی از جمله رويكردهاي مطالعه آثار ادبي و هنری است، تاکید کرد: سه كنش در خوانش آثار هنری وجود دارد: مؤلفين كدگذاری می‌کنند، مخاطبان با این کدها مواجه می‌شوند و منتقدان هم رمزگشايي از کدها را برعهده دارند.
معاون سازمان میراث فرهنگی افزود: هيچ چيز به اندازه ادبيات و هنر به خود انسان نزديك نيست و اثر هنری خلق شده توسط انسان هم برای كدگشايی نيازمند رويكردهای متفاوت است؛ و به دلیل پیچیدگی‌هایی که وجود دارد، هر گروه از زاويه‌ای متفاوت با آثار هنری مواجه مي‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: نشانه‌شناسی دانشي‌ست كه به چگونگی شكل‌گيری معنا و فهم آن می‌پردازد و در كنار ديگر رويكردها، به فهم آثار كمك مي كند. در اين ارتباط ٢٠ رويكرد وجود دارد كه ما به همه‌ی اينها براي شناخت ساحت‌های گوناگون هنر نيازمندیم.
نامور مطلق با تاکید براینکه «سينما در زمینه مطالعات نشانه‌شناختی نسبت به حوزه‌های ديگر وضعيت بهتری دارد» گفت: البته در حوزه‌ی مستند كم‌كاری شده و شاید تعداد افرادی كه كارهاي فاخر انجام داده باشند به اندازه‌ی انگشتان یک دست است. البته در اينجا چون با مسئله‌ای قبلاً کار نشده مواجه بوديم تلاش كرديم محصولی قابل دفاع ارائه كنيم كه من از نتیجه دفاع می‌كنم.
وی تصریح کرد: ما بواسطه ٨ سال دفاع مقدس، هم بايد بهترين فيلم‌ها را در این زمینه توليد كنيم و هم بهترين پژوهش‌ها را شكل بدهيم. حقيقتاً يك احساس دينی به افرادی كه آن دوران با دست خالی مقاومت كردند و به دفاع از شهرهای کشور پرداختند وجود دارد. افرادی كه با نداری‌های ابتدای انقلاب ساختند تا ما امروز با عزت در برابر چند كشور پشت میز بنشینیم و مذاكره كنيم.
معاون سازمان میراث فرهنگی گفت: چيزی جز متن باقي نمی‌ماند و اگر اين آثار ثبت نشوند از ياد خواهند رفت. متن‌ها حافظه ما هستند و به همين دليل بايد متن بسازيم تا كارهاي بزرگ گذشته فراموش نشود. متاسفانه ما ملتی هستيم كه عادت به تخريب متون گذشته داريم و من اميدوارم به این واسطه حداقل بتوانيم دفاع مقدس را نه تنها براي ايران كه برای بشريت ثبت كنيم.
وی با اشاره به اینکه در تالیف و گردآوری مقاله‌های این کتاب از گونه‌های متفاوت نشانه‌شناسی استفاده شده است، تاکید کرد: نشانه‌شناسی فرهنگی، اجتماعی، شناختی، فرامتنی و بينامتنی از جمله شیوه‌های متفاوت نشانه‌شناسی‌ است که در کتاب از آنها استفاده شده و هر یک از محققان رويكرد خود را در مواجهه با آثار در پيش گرفته‌اند.
نامورمطلق افزود: اگر در حوزه‌ی خلق با مشكلاتی مواجه هستيم علت‌های مختلفی دارد که بی‌توجهی در حوزه‌ی پژوهش و نقد آثار از جمله آنهاست. سينمای مؤلف ايجاد نمی‌شود مگر با حضور نقد و مؤلفان نيز بايد نگاه منتقدانه داشته باشند، چون بجز اين ميل به تحول بوجود نمی‌آيد و كار تازه رخ نمی‌دهد.
بعد از صحبت‌های بهمن نامور مطلق و با حضور سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و مسعود کوثری، آیین رونمایی از کتاب «نشانه شناسی فیلم‌های مستند دفاع مقدس» برگزار شد.
کوثری: مقاله‌های این کتاب از سر رفع تکلیف نوشته نشده است
مسعود كوثري مدیر انتشارات علمي فرهنگی نیز درباره انتشار کتاب «نشانه‌شناسی فیلم‌های مستند دفاع مقدس» گفت: کتاب منتشر شده بسیار قابل تامل است و مقالات از سر رفع تکلیف نوشته نشده‌اند. انتشار اين كتاب جای ستايش دارد چون هنوز متن خوب راجع به سينمای مستند كم داريم، سينمای دفاع مقدس كه جاي خود دارد. خوشبختانه مقاله‌های منتشر شده كليد فهم‌ مولفه‌های مهم آثار سينمای دفاع مقدس را در اختیار خواننده قرار می‌دهد.
وی ادامه داد: ما در این زمینه نيازمند كار بيشتر هستيم و باید برای فهم بهتر آثار و نشانه‌های موجود در پيرامون، از این ظرفيت استفاده كنيم.
کوثری در پایان بیان کرد: «کتاب نشانه‌شناسی فیلم‌های مستند سینمای دفاع مقدس» ارزش كتاب درسی دانشگاهي را دارد و قطعاً در زمينه مطالعات سينمايی اهميت زيادي پیدا می‌کند. اميدوارم به زودی جلد دومی هم از اين كتاب منتشر شود.
* گفتنی است که در انتهای این مراسم، حاضران سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به تماشای فیلم مستند «ناگهان تو گم شدی» به کارگردانی مهدی باقری نشستند.

بازگشت