1395-03-22

مستند «شیدوَر» در منطقه حفاظت‌شده‌ی جنوب کشور کلید خورد

تولید فیلم مستند «شیدوَر» به کارگردانی «شهرام حیدریان» که درباره‌ی وضعیت زیست‌محیطی یکی از مناطق حفاظت شده‌ی جنوب کشور است، با حمایت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی کلید خورد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این فیلمساز درباره‌ی جدیدترین فیلم مستندش اظهار داشت: جزیره «شیدوَر» منطقه‌ای حفاظت شده است که بعنوان زیست‌گاه پرندگان دریایی و لاک‌پشت‌ها (از جمله لاک‌پشت سبز، پوزه عقابی، قرمز و...) شناخته می‌شود. این جزیره خالی از سکنه است و هیچ سازه‌ای در آن وجود ندارد؛ به همین دلیل بهترین محل برای تخم‌گذاری پرندگان و لاک‌پشت‌ها به‌شمار می‌رود.
وی افزود: جزیره لاوان که فعالیت‌های پالایشگاهی در آن جریان دارد، نزدیک جزیره «شیدوَر» است و همین موجب شده تا از نظر زیست‌محیطی، بر این جزیره‌ی حفاظت شده تاثیراتی بگذارد. این فیلم مستند علاوه بر ثبت جغرافیای بکر «جزیره شیدوَر» و گونه‌های متفاوت گیاهان، پرندگان و دیگر موجودات آن، مسائل زیست‌محیطی منطقه را نیز مورد توجه قرار می‌دهد.
حیدریان در ادامه، با تاکید بر اتمام فاز نخست تصویربرداری این اثر مستند تا پایان خرداد 95 تصریح کرد: دو فصل دیگر پیش رو داریم که همزمان با بیرون آمدن لاک‌پشت‌ها و پرندگان از تخم‌ها است و تصویربرداری هر فصل نیز بین یک هفته تا 10 روز طول می‌کشد.
این مستندساز دسترسی به جزیره شیدوَر و اسکان گروه در این منطقه را از جمله دشواری‌های کار دانست و افزود: تصویربرداری در موقعیت‌های متفاوت هوایی، زمینی و زیر آب موجب شده تا کار با کندی پیش برود و به همین دلیل باید شرایط آب و هوایی را زیر نظر بگیریم تا زمان مطلوب فرا برسد.
کارگردان مستند «شیدوَر» در پاسخ به این پرسش که آیا این فیلم مستند برای حضور در دهمین جشنواره «سینماحقیقت» آماده خواهد شد، اظهار کرد: نیت ما این است که فیلم برای اولین نمایش در جشنواره سینماحقیقت آماده شود، ولی من زیاد درگیر جشنواره‌ها نیستم؛ از سویی فضای مستندسازی حیات‌وحش هم امکان زمان‌بندی دقیق را از کارگردان سلب می‌کند؛ بنابراین زمان دقیق پایان کار فعلاً مشخص نیست.
وی خاطرنشان کرد: این شیوه فیلمسازی گرچه آرامش خاص خود را دارد، اما با دشواری‌های خاص خود روبرو است. امکان دارد شما تصاویری بگیرید که راضی‌کننده نباشد؛ در این صورت باید یک فصل دیگر منتظر بمانید تا با خوش‌شانسی، حرکت آن پرنده یا آن اتفاق طبیعی تکرار شود.
حیدریان نهادها و سازمان‌های گوناگون کشور را به حمایت از ساخت فیلم‎های مستند مرتبط با محیط زیست و جغرافیای ایران دعوت کرد و گفت: امیدوارم سازمان‌ها و ارگان‌های متعدد موجود در کشور از ساخت این مستند و آثار مشابه حمایت کنند و برای تولید فیلم‌های مرتبط با محیط زیست ایران، با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به تعامل بپردازند. این ارگان‌ها می‌توانند بودجه‌ای را به ساخت چنین آثاری اختصاص دهند که بصورت هدایت شده در اختیار مستندسازان قرار بگیرد و برای معرفی جغرافیای کشور به مردم و حفظ محیط زیست، از آن استفاده شود.
کارگردان «تنگه هرمز» در پایان افزود: مردم شناخت کاملی از جزیره «شیدور» و مناطق متعدد بکر موجود در ایران ندارند. متاسفانه درگیری‌های سیاسی و اقتصادی در خلیج فارس بسیار زیاد است، اما کسی به فکر محیط زیست این منطقه نیست. به عنوان نمونه در جزیره «شیدوَر» صیادهایی هستند که در فصل تخم‌گذاری به منطقه می‌آیند و تخم لاک‌پشت‌ها را برای فروش به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می‌برند که امیدواریم از سوی مسئولان و نهادهای مدنی پیگیری شود.
گفتنی است که عوامل تولید این فیلم مستند 40 دقیقه‌ای عبارتند از: نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان: شهرام حیدریان؛ پژوهشگران: حمیدرضا ریحانیان و شهرام حیدریان؛ کارشناس محیط زیست: دکتر حمیدرضا ریحانیان؛ تصویربرداران: شهرام حیدریان، شهاب حیدریان، حمیدرضا ریحانیان، محمد ارفعیان، فرزین شادمهر؛ تصویربردار هوایی: شهاب حیدریان؛ تصویربردار زیرآب: شهرام حیدریان؛ جلوه‌های ویژه انیمیشن و گرافیک: مرتضی محمدی، شهرام حیدریان؛ صدا: آرش قاسمی؛ تدوین: مژده قاجاریه؛ تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

بازگشت