1395-03-25

نقاش باد ایرانی به جشنواره آفریقای جنوبی می‌رود!

فیلم مستند «نقاش باد» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی عزت‌الله پروازه، در بخش مسابقه جشنواره‌ی مستند و تجربی آفریقای جنوبی به نمایش درمی‌آید.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، جشنواره بین‌المللی فیلم Ekurhuleni طی روزهای 3 تا 5 تیرماه 1395 در کشور آفریقای جنوبی برگزار خواهد شد و مستند «نقاش باد» ساخته «عزت‌الله پروازه» در بخش مسابقه فیلم‌های مستند این جشنواره روی پرده خواهد رفت.
جشنواره Ekurhuleni آفریقای جنوبی مختص فیلم‌های مستند و تجربی مستقل و دانشجویی است که در منطقه‌ای به همین نام در مجاورت شهر بزرگ ژوهانسبورگ برگزار می‌شود. Ekurhuleniدر زبان محلی، به معنای محل صلح (place of peace) است.
گفتنی است: «نقاش باد» مستند- پرتره‌ای درباره‌‎ی استاد بیژن کشکولی نقاش قوم‌نگار قشقایی است که در سن 90 سالگی به بیماری آلزایمر دچار شده و در کنار دخترش زندگی می‌کند. این فیلم سال گذشته در جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت نیز روی پرده رفته بود.
عزت‌الله پروازه کارگردان مستند «نقاش باد» متولد سال 1352 در شهرکرد است که در سال 2014 با مستند عروسک کاموایی، برنده‌ی جایزه بهترین فیلم جشنواره الجزیره قطر شده است. در پرونده‌ی فیلمسازی او، ساخت آثاری چون پیرمرد بازار، سماور و مجموعه مستند «مدا، زنبور ایرانی» نیز به چشم می‌خورد.
عوامل ساخت مستند «نقاش باد» که تولید سال 1394 مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است، به این شرح هستند: پژوهشگر، کارگردان، تدوینگر و تهیه‌کننده: عزت‌الله پروازه؛ تصویربردار: ابراهیم مرادی؛ صدابردار: محمد موسوی؛ صداگذار: مجتبی حبیب‌اللهی؛ موسیقی: تارنگ کرباسی؛ انیماتور: ایمان امینی؛ عکاس: جمال عمو؛ نویسندگان گفتار متن: مهدی باتقوا و عزت‌الله پروازه؛ گوینده متن: همت شایان.

بازگشت