1395-04-01

نماینده دفتر عمران سازمان ملل: اولویت ما استفاده از دانش بومی در حفظ محیط زیست است

نماینده دفتر عمران سازمان ملل GEF SGP UNDP در برنامه‌ی نمایش آثار مستند زیست‌محیطی در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اظهار داشت: برای جلوگیری از تخریب محیط زیست مناطق مختلف، بايد از روش و آگاهی مردمی كه سال‌ها در این سرزمین‌ها زندگی كرده‌اند، بهره بگیریم.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در نخستین روز نمایش فیلم‌های مستند زیست‌محیطی پروژه برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی دفتر عمران سازمان ملل GEF SGP UNDP که عصر روز گذشته (31 خرداد 95) در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد، مهندس «لاله دارایی» نماینده این سازمان با ارائه‌ی توضیحاتی درباره‌ی اهداف مورد نظر، ساخت و اکران این آثار بیان کرد: چگونگی حفاظت از محیط زیست توسط مردم، بویژه ساکنان بومی شهرها و روستاها، از جمله برنامه‌هایی است که انتظار می‌رود با ساخت فیلم‌های مستند و نمایش آنها در فرصت‌های گوناگون، به بهتر شدن وضعیت محیط زیست و حفاظت از گونه‌های مختلف جانوران کمک کنیم.
وی با بیان اینکه رویکرد این دفتر در بحث آموزش كاملاً درون‌زا خواهد بود، ادامه داد: ما معتقدیم در مسیر دستیابی به هدف مورد نظر یعنی حفظ سلامت و جلوگیری از تخریب محیط زیست و نگهداری از گونه‌های جانوری مناطق مختلف، بايد از روش و آگاهی مردمی كه سال‌ها در این سرزمین‌ها زندگی كرده‌اند، بهره بگیریم.
دارایی گفت: به این دلیل که تجربه نشان داده علوم موجود در دانشگاه‌ها ارتباط درستی با این مسئله برقرار نکردند و متاسفانه به دلیل بی‌توجهی به آگاهی موجود بین مردم بومی، آنچه که طی دهه‌ها یا سده‌ها به‌دست آمده، رو به فراموشی و از دست رفتن است.
وی افزود: ما در بخش تولید و نمایش فیلم‌های مستند فعلاً در حال تمرين هستیم و فرهاد ورهرام که از مستندسازان شناخته‌شده و باتجربه کشور است، با ما همراهی می‌کند. همچنین باید تاکید کنم ساخت اين فيلم‌ها كار يك شخص نیست، بلکه کار بصورت گروهی انجام می‌شود.
دارایی در همین رابطه بیان کرد: ساخت این فیلم‌ها نوعی گزارش تصویری نهادهای فعال در زمینه احیای محیط زیست محسوب می‌شود و ما در تلاش هستیم که این کار به شکلی حرفه‌ای‌تر انجام شود، چرا که امکان استفاده از این ظرفیت در بخش آموزش وجود دارد.
فرهاد ورهرام نیز در این جلسه نمایش فیلم اظهار کرد: مركز گسترش سینمای مستند و تجربی هرگاه امكانی در اختيار داشته باشد، به ديگر بخش‌ها كمك كرده و حتی اگر توان بودجه‌ای داشته، علاوه بر حمایت از تولید به برگزاری جشنواره‌های مستند در کشور نیز كمك کرده است. بدنه‌ی ثابت «مركز» طی سال‌ها، اين محل را با ديگر سازمان‌ها مثل صداوسیما كه در زمینه‌ی حمایت از تولید فیلم‌های مستند فعالیت می‌كنند، متفاوت کرده است.
این مستندساز با ابراز امیدواری از افزایش علاقه کارگردانان به تولید فیلم‌های زیست محیطی، گفت: شيوه توليد گروهی در SGP بسيار منحصر به فرد است. این نهاد فعالیت کارگردانان را از همان ابتدا كنترل می‌كند و اين با ديگر رويكردها كه اعتماد به کارگردان را سرلوحه خود قرار می‌دهد، تفاوت دارد و به نظر در آینده باید بیشتر درباره‌ی این شیوه تولید فیلم صحبت کنیم.
گفتنی است: ارزش‌های جغد در طبیعت؛ سنجاب ایرانی؛ فرمانروای زاگرس؛ تالاب سیرانگلی، قلبی که می‌تپد و یکی بر سر شاخ... از جمله فیلم‌های مستند اکران شده در روز گذشته بود.
این برنامه امروز نیز با نمایش فیلم‌های چاله سنبک (پژمان پازوکی/ حامد پازوکی/ مسعود عطارها)؛ آغازی برای شناخت لوت (فرهاد ورهرام/ بهمن ایزدی)؛ جزیره‌نشینان آفتاب (علی عبدی‌پور) و نفس‌های یک تالاب (سیدوحید حسینی نامی) ادامه خواهد داشت.
علاقمندان جهت تماشای این فیلم‌‌ها می‌توانند از ساعت ۱۸ عصر امروز (سه‌شنبه 1 تیر) به سالن «سینماحقیقت» واقع در خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره ۱۵، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مراجعه کنند. شرکت در این برنامه برای عموم آزاد است.

بازگشت