89/08/13

جشنواره بين المللي «سينما حقيقت» با نمايش 269 فيلم از ايران و 23 كشور دنيا، 16 آبان كليد مي خورد

سینما تجربی: دومین نشست خبری جشنواره «سینما حقیقت» با حضور «شفیع آقا محمدیان» مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و مدیر چهارمین جشنواره بین المللی «سینما حقیقت» به همراه «حسین خورشیدی» معاون فرهنگی «مرکز» و شهنام صفاجو مدير روابط عمومي، صبح امروز، سه شنبه11 آبان ماه برگزار شد.

اين نشست در سالن سینما حقیقت، با حضور خبرنگاران و نمایندگان رسانه های گروهی پیرامون چهارمین جشنواره بین المللی فیلم مستند «سینما حقیقت» و سایر فعالیت های مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بر گزار شد.

بنابر گزارش پايگاه خبري- تحليلي «سينما تجربي» در ابتداي اين نشست صفاجو به ارائه آمار و ارقامي فيلم‌هاي حاضر در جشنواره پرداخت و گفت: تعداد فيلم‌هاي ارسالي به دبيرخانه جشنواره 880 فيلم است كه شامل 58 مستند بلند، 197 مستند نيمه بلند و 625 مستند كوتاه است.
وي ادامه داد: 269 فيلم توسط تهيه‌كننده دولتي و 611 فيلم از سوي بخش خصوصي به جشنواره ارسال شده است كه 494 فيلم آن از تهران و 386 فيلم از شهرستان‌ها بوده است.
مدير روابط عمومي جشنواره فيلم سينما حقيقت به تفكيك موضوعي فيلم‌هاي پذيرفته شده در جشنواره پرداخت و گفت: 22 مستند ديني، 11 مستند انقلاب اسلامي، 9 مستند دفاع، مقاومت و پايداري، 15 فيلم مفاخر و مشاهير، 20 فيلم محيط زيست و طبيعت، 22 فيلم مستند اجتماعي، 18 مستند تاريخ و تمدن، 7 مستند علمي و 16 مستند آزاد توسط هيئت انتخاب پذيرفته شدند.
وي ادامه داد: در بخش ويژه پاسداشت سال همت مضاعف و كار مضاعف 5 فيلم و بخش قاب نو مرور فيلم‌هاي مستندسازان استان‌هاي خوزستان، كردستان و يزد 28 فيلم حضور دارند و در مجموع در بخش ملي 181 فيلم به نمايش درمي‌آيد.

به گفته صفاجو در بخش بين‌المللي 493 فيلم از 68 كشور دنيا متقاضي شركت در جشنواره بوده‌اند كه در مجموع 44 فيلم از 23 كشور دنيا در اين بخش پذيرفته شده‌اند.
وي ادامه داد: در بخش جنبي بين‌المللي جشنواره 6 فيلم شامل 7 تمدن،7 مستند پرتره، 4 مستند زيستگاه من، 4 فيلم مستند و زنان و 8 فيلم در بخش نمايش‌هاي ويژه شركت كردند كه 5 فيلم در بخش مرور فيلم‌هاي مستند بوسني و 4 فيلم به مرور جشنواره مستند مادريد مربوط مي‌شود.مجموعا 88 فيلم در بخش فيلم‌هاي بين‌الملل به نمايش درمي‌آيد.

مدير روابط عمومي چهارمين جشنواره فيلم سينما حقيقت به بخش تجليل‌هاي اين جشنواره اشاره كرد و گفت: در اين بخش از دو فيلمبردار و مستندساز حوزه دفاع مقدس مرتضي شعباني و محمد صدري تجليل به عمل خواهد آمد.

وي ادامه داد: همچنين از خسرو سينايي به عنوان يكي از مستندسازان برجسته سينماي ايران و ابراهيم كيهاني به عنوان تهيه‌كننده برتر سينماي مستند تجليل خواهيم كرد.
وي همچنين درباره بخش مسابقه پژوهش جشنواره گفت: بهمن حبشي، اكبر حر، جهانگير خسروشاهي، شهاب ملت‌خواه و مريم پوريامين آثار تأليفي و پژوهشي ارائه شده را مورد ارزيابي و داوري قرار خواهند داد. در اين بخش 20 اثر تحقيقي و پژوهشي مكتوب در حوزه مستند مورد قضاوت نهايي قرار خواهد گرفت و 3 پژوهشگر برگزيده جوايز نقدي ارزشمندي دريافت خواهند كرد.

در ادامه نشست شفيع آقامحمديان دبير جشنواره سينما حقيقت با توجه به يكساله شدن دوره مديريتش گفت: يك سال در خدمت دوستان بوديم و تمام تلاش خود را كرديم كه هر آنچه در برنامه داشتيم به ثمر برسانيم و پس از اين نيز با برنامه‌ريزي جديدي بايد در جهت استقلال سينماي مستند فعاليت‌هاي ديگري انجام دهيم. 

وي با اشاره به اختصاص سينماي سپيده به نمايش فيلم‌هاي مستند گفت:در اين راستا اين سينماي مستقل با حمايت حوزه هنري به سينماي مستند تعلق گرفت كه شامل دو سالن سينماست كه يكي از آنها به نمايش مستندهاي برتري كه در سطح دنيا مطرح‌اند تعلق دارد و سالن دوم براي نمايش آثار فرهنگي كه در داخل يا خارج از ايران تهيه شده‌اند و به اسم‌ فيلم‌هاي فرهنگي مطرح‌اند اختصاص داده شده است.
آقامحمديان درباره برگزاري جلسات نقد و بررسي فيلم ها در اين سينما گفت: در كنار نمايش فيلم‌هاي مستند روز دنيا جلسات نقد و بررسي با حضور منتقدين و كارشناسان خواهيم داشت كه در آخرين ساعات نمايش فيلم‌ها صورت خواهد گرفت. فرم‌هايي در جشنواره به صاحبان فيلم‌ها مي‌دهيم، علاقمندان به نمايش آثارشان در اين سينما، ما را مطلع مي‌كنند.

او همچنین گفت: یکی دیگر از کارهای خوبی که اتفاق افتاد توجه ویژه معاونت سینما به کارهایی که توسط جوان ها ساخته می شود و ارائه فیلم بدرود بغداد به اسکار بود، که برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار است و با همه حاشیه ها موفق شد که این فیلم با یک مونتاژجدید و یک تغییر در صداگذاری به شکل صدای سارند به اسکار ارسال بشود و به عنوان یک فیلم خارجی در کارنامه اسکار ثبت شده است.

او افزود: خوشبختانه توانستیم در این جشنواره دو کتاب به چاپ برسانیم؛ کتابی که آقای تهامی نژاد زحمت ترجمه آن را به عهده داشتند و در حین جشنواره در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت و کتاب دیگری که تالیفی است و در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت.

او در ادامه گفت: سینماهای نمایش دهنده آثار مستند در ایام جشنواره سالن های سینما فلسطین و سینما سپیده است و ما یک سینمای دیگری را نیز به نام سینما ایران در مرکز فرهنگی صبا در نظر گرفتیم که اگر چنانچه احساس کردیم تعداد فیلم ها از برنامه ریزی ما بیشتر شد فیلم ها در آن سالن به نمایش درآیند. از طرفی یکی از سالن های سینما فلسطین به برگزاری نشست ها اختصاص یافته است و اگر این نشست ها به طول انجامد از سینمایی که در مرکز صبا است، برای نمایش فیلم ها استفاده می کنیم. 

او ادامه داد:6 پوستر جشنواره «سینما حقیقت» نیز رونمایی شدند که از این میان دو پوستر اصلی برای سردر سینماها و مکان های دیگر استفاده خواهد شد و چهار پوستر دیگر که به کارهای جنبی، نشست ها و بخش های ویژه، اختصاص دارد و البته دیروز در سطح مترو تبلیغات با پوسترهای دیگری نیز شروع شده است و از امروز نیز در سطح شهر پوسترها در قطع های مختلف به دید مردم گذاشته خواهد شد.

شفيع آقامحمديان به دلايل عدم انتقال جشنواره فيلم سينما حقيقت به اصفهان اشاره كرد و گفت: من پيش از اين اعلام كردم كه 99درصد احتمال انتقال اين جشنواره به اصفهان وجود دارد ولي مطمئن بودم كه در يك درصد باقيمانده حكمتي وجود دارد كه ممكن است همه چيز را تغيير دهد.
وي افزود: پيشنهاد بسياري از مناطق مختلف كشور به ما ارائه شد كه با توجه به سياست عدالت‌محوري مورد توجه بود ولي براي ما مهم اين بود كه اين انتقال چه ثمري براي جشنواره دارد.
آقامحمديان با بيان اين مطلب كه استان اصفهان پيش از اين تجربه برگزاري جشنواره فيلم كودك را داشت، گفت: اما به نظرم عليرغم برخوردهاي فرهنگي استاندار محترم اصفهان و آمادگي آنها اداره كل ارشاد اين استان با ما همكاري لازم را نداشت و ما ديديم كه كارمندان اين استان قدرت و توان جشنواره‌اي به اين عظمت را ندارند و توان اجرايي برگزاري اين جشنواره در اصفهان وجود نداشت.

وي ادامه داد: ضمن اينكه من معتقدم جشنواره‌هاي فيلم كوتاه تهران، سينما حقيقت و فيلم فجر بايد در تهران برگزار شوند، چرا كه شناسنامه خاص خودشان را دارند.
آقامحمديان همچنين درباره حذف بخش مستند، انيميشن و فيلم كوتاه داستاني از جشنواره فيلم فجر گفت: ما اين پيشنهاد را قبلا ارائه كرده بوديم كه با سرسختي هايي نيز مواجه شد اما در نهايت به اين نتيجه رسيدند كه سينماي مستند را به مركز گسترش سينماي مستند بسپارند و به نظر من اتفاق ميموني است عليرغم اينكه ممكن است مخالفت‌هايي هم با آن وجود داشته باشد اما در حيطه كار ما اين تقسيم‌بندي‌ها توجه، تمركز و تعامل با مستندسازان را جدي‌تر مي‌كند.

مديرعامل مركز گسترش سينماي مستند و تجربي از تعامل مستندسازان در تمامي سطوح با اين جشنواره اظهار رضايت كرد و گفت: ما نسبت به حضور تمامي مستندسازان در اين جشنواره خوشبين هستيم چرا كه تعامل لازم از طرف ما با آنها صورت گرفته است و از انتخاب داوران، هيئت انتخاب و حتي شركت‌كنندگان در جشنواره از همه دوستان بهره برديم كه تعداد فيلم‌هاي حاضر در جشنواره نيز حاكي از همين تعاملات دارد.
وي ادامه داد: گرد هم آوردن 900 فيلم آن هم با موضوعات يكسان كار سختي است هر چند ما از برخي از دوستان گله‌مند هستيم چرا كه اختصاص سينما سپيده به فيلم مستند اتفاق ويژه‌اي بود كه حداقل نياز به تشويق داشت كه حتي اين هم اتفاق نيفتاد.

وي همچنين درباره تعدد بخش‌هاي اين دوره از جشنواره گفت: اين تعدد قاعدتا لطمه‌اي به جشنواره نمي‌زند و از طرفي باعث مي‌شود كه مستندسازان با سلايق و عقايد متفاوت وارد جريان شوند و براي آنها محدوديت موضوعي نيز در نظر نگرفتيم.
دبير جشنواره سينما حقيقت به شركت فيلم‌هاي سياسي در اين جشنواره اشاره كرد و گفت: در اين جشنواره راهي براي نمايش مستندهاي سياسي باز شد تا بتوانيم تعريف جدي‌ نسبت به سينماي سياسي يا شبه سياسي داشته باشيم وهويت سينماي سياسي را تعريف كنيم. در اين راستا برگزاري نشست‌هاي تخصصي و توجه به عدالت‌محوري با نمايش فيلم‌هاي 3 استان كشورمان در همين صورت گرفته است.

آقامحمديان همچنين گفت: ما معتقد نيستيم كه مولاي درز جشنواره نمي‌رود و كاملا به صورت ايده‌ئال اين جشنواره را برگزار خواهيم كرد. ما اشتباهاتمان را به گردن خواهيم گرفت اما دوستان بايد صادقانه اين اشتباهات را به ما گوشزد كنند تا درصدد رفع آنها بربياييم.
وي در پاسخ به اين سؤال كه از مستندهاي سياسي تا چه ميزان حمايت مي‌شود، گفت: به نظر من بايد در بحث سينماي سياسي ارزيابي و آسيب‌شناسي انجام شود چرا كه ما در اين بخش دچار مشكل هستيم و اين از زماني براي ما نمود پيدا كرد كه علي‌رغم ارائه فراخوان و برگزاري نشست‌ها فيلمسازان نسبت به آن بي‌تفاوت بودند. كساني كه با سينماي مستند جدي برخورد مي‌كنند كمتر در اين بخش‌ها شركت مي‌كنند و آنهاي ديگر نيز آثارشان به جشنواره‌هاي خارجي ارسال مي‌كنند.


آقامحمديان ادامه داد: اما در همين جشنواره شاهد فيلم‌هاي سياسي خوبي خواهيم بود كه تصوير قابل اعتنايي از فيلم‌هاي سياسي را به نمايش مي‌گذارند ولي عمدتا فيلم‌هاي سياسي در ساختار دچار مشكل هستند و اغلب سازندگان آن مديوم مستند را نمي‌شناسند به همين خاطر تلاش ما اين بود كه فيلم‌هايي را براي عموم بينندگان پخش كنيم كه از ساختار حرفه‌اي برخوردار باشند.


آقامحمديان در پاسخ به اين سؤال كه در جهت آشنايي مردم با سينماي مستند چه برنامه‌هايي دارد، گفت: شما در طول سال شاهد اكران چند فيلم مستند در كشورهاي دنيا هستيد، فيلم‌هاي مستند در صورتي كه داراي پشتوانه جدي مالي و سياسي باشند و از تبليغات وسيعي در سينماها برخوردار باشند به مخاطب خود مي‌رسند، نمايش فيلم مستند در سينماي سپيده مخصوص دست‌اندركاران سينماي مستند است ولي براي مردم نيز امكان خريد بليت وجود دارد كه با قيمتي بسيار اندك به فروش مي‌رسد تا مخاطب عام از اين فضا استفاده كند و باعث تغيير ذائقه مخاطب شود.

«آقامحمدیان» ضمن تشکر از همکاری اهالی رسانه در انعکاس اخبار مرکز گسترش و جشنواره «سینما حقیقت» گفت: در این مدت یکساله از کلیه دوستان و خبرنگاران تشکر ویژه ای دارم که با ما همکاری جدی داشتند و اخبار مرکز را به نحو احسن انعکاس دادند و اخبار جشنواره نیز به کمک شما دوستان انعکاس خوبی پیدا کرد.  پخش تیزر های ما نیز شروع شده است و اگر قرار است در این جشنوره اتفاق خوبی رخ دهد به کمک شما دوستان خبرنگار به انجام می رسد.

 


بازگشت