1395-04-23

مشیری چهار ضلعی لغت‌نگاران معاصر ایرانی را تکمیل می‌کند؛ مستند- پرتره‌ی «دکتر سیدمحمد دبیرسیاقی» ساخته می‌شود

فیلم مستند «دکتر سیدمحمد دبیرسیاقی» از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی منوچهر مشیری، پرتره‌ای از تنها بازمانده نسل لغت‌نگاران معاصر ایران را به تصویر می‌کشد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، منوچهر مشیری که پیش از این مستندهایی پیرامون زندگی و آثار «علامه علی‌اکبر دهخدا»، «دکتر محمد معین» و «دکتر سیدجعفر شهیدی» را کارگردانی کرده است، این‏بار پرتره‌ای از «دکتر سیدمحمد دبیرسیاقی» را جلوی دوربین برده است تا چهار ضلعی لغت‌نگاران معاصر ایرانی را تکمیل کند.
این مستندساز با اشاره به اینکه «دکتر سیدمحمد دبیرسیاقی» عنوان موقت این مستند 30 دقیقه‌ای است، خاطرنشان کرد که وی از دوستان مرحوم دهخدا و تنها بازمانده‌ی نسل لغت‌نگار معاصر به شمار می‌آید.
مشیری با ذکر مصائب تصویربرداری و فیلمسازی از شخصی 97 ساله اظهار داشت: دکتر دبیرسیاقی ساکن قزوین است و به دلیل کهولت سن، تصویربرداری با مشکلات زیادی همراه شده است. برای مثال همراه با گروه تولید چند بار سفر به قزوین داشتیم، ولی فقط دو جلسه موفق به ضبط تصاویر شدیم؛ به همین دلیل روند تولید این مستند با کندی همراه است.
گفتنی است که عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از: پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده،: منوچهر مشیری/ تصویربردار: وحید گلریز/ صدابردار: سیدمحمد نجفی‌فرد/ مشاور پژوهش: سیدرضا یکرنگیان/ تدوین: علیرضا تحویل‌داری/ صداگذار: آرش اسحاقی/ تصحیح رنگ و نور: حمیدرضا فتورچیان و سین‌دخت رحیمیان/ مجری طرح: امیرپژمان حبیبیان/ مدیر تدارکات: احسان اکبری/ تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی. 

بازگشت