1395-05-04

به پیشنهاد و دعوت مستندسازان زیست محیطی ایران؛ دیوید اتنبرو به جشنواره سینماحقیقت می‌آید

جمعی از مستندسازان گونه‌ی زیست‌محیطی و حیات وحش ایران با ارسال نامه‌ای خطاب به دبیر جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، خواستار دعوت از «دیوید اتنبرو» برای سفر به ایران و شرکت در این جشنواره شدند.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، سیّدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد ضمن اعلام موافقت با این پیشنهاد اظهار داشت که مقدمات دعوت از این مستندساز بزرگ زیست‌محیطی و حیات وحش جهان بعمل خواهد آمد تا «دیوید اتنبرو» در مقام میهمان ویژه دهمین دوره جشنواره سینماحقیقت، در کارگاه آموزشی تخصصی این جشنواره شرکت کرده و به انتقال تجربیات ارزشمند خود به مستندسازان ایرانی بپردازد.
گفتنی است که وی متولد سال 1926 (90 ساله) در شهر لندن است و به پدر مستندسازی از طبیعت مدرن شهرت دارد. ویژگی بارز اتنبرو برقراری ارتباط نزدیک با دانشمندان و دسترسی به بسیاری از پژوهش‌های ویژه است. خلاقیت و تکنیک‌های نوین فیلمسازی، از دیگر ویژگی‌های این مستندساز برجسته است. او مخالف تصویربرداری از حیوانات در فضاهای محدود بود و این کار را مصنوعی می‌دانست؛ لذا همواره در دل طبیعت فیلمسازی می‌کرد.
دیوید اتنبرو مجموعه فیلم‌های مستند زیادی را تهیه و کارگردانی کرده که از مهمترین آنها می‌توان به آثار زیر اشاره کرد:
به سوی شرق با اتنبرو: مطالعه قوم‌شناختی اندونزی (1973)
چشم قبیله‌ای: هنر قومی و قبیله‌ای در اقصی نقاط جهان (1975)
زندگی روی زمین (‌96 قسمت) موفق‌ترین اثر او که بیش از 500 میلیون بیننده در جهان داشت (1979)
آزمون‌های زندگی: رفتار حیوانات در سنین مختلف (1990)
زندگی پستانداران: توشات‌های به یادماندنی اتنبرو و موضوعاتش (2002)
زندگی خصوصی گیاهان: استفاده از فناوری تصویربرداری «تایم-لپس» در جهان گیاهان (1995)
زندگی پرندگان: 10 قسمت (1998)
سیاره زمین: بزرگترین مجموعه مستند حیات وحش تاریخ (2006)
گفتنی است که حضور دیوید اتنبرو در دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، با توجه به شرایط جسمانی این مستندساز برجسته و برنامه‌های کاری‌اش مُحقق خواهد شد و مسئولان جشنواره در حال رایزنی با وی و مدیر برنامه‌اش به منظور شرکت در این رویداد هستند تا مستندسازان گونه‌ی زیست‌محیطی و حیات وحش ایران که طی چند سال اخیر کیفیت بالایی را نشان داده‌اند، در مسترکلاس‌های اتنبرو شرکت نمایند.

بازگشت