89/08/15

جواد شمقدري:مستندساز با عبور از حجابِ خويشتن، راه را براي بازتاب «حقيقت» مي‌گشايد

معاون امورسينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي طي پيامي به چهارمين جشنواره بين‌المللي «سينماحقيقت» ضمن برشمردن ويژگي «سينماي مستند» كه بر ايده، نگاه خلاقانه و كشف جستجوي ماهرانه فيلمساز متكي است، اظهار داشت كه «مستندساز» با عبور از حجاب خويشتن، راه را براي بازتاب «حقيقت» مي‌گشايد.

به گزارش راوبط عمومي جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، متن كامل پيام «جواد شمقدري» معاون محترم امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به چهارمين جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، به اين شرح است:

 

بنام تجلی بخش زیبائیها

فیلم مستند بستر رشد و بالندگی سینمای کشور است. دوربین جستجوگر مستندساز دریچه ورود به زوایای پنهان و ظرائف هر رویداد و واقعه و حادثه ای است.

سینمای مستند زمینه ساز نگاه خلاقانه و تخیلِ برآمده از عناصر واقعیت و پایگاهی متکی بر فرهنگ و باورها و ارزشهای اصیل و مستمر می باشد. این سینما بیش از آنکه متکی بر سرمایه و ابزار و مهارت فنی باشد، بر ایده و نگاه خلاقانه و کشف جستجوی ماهرانه فیلمساز مستقر است. نحوه پرورش و شاخ و برگ دادن به هر سوژه می تواند پایه های یک فیلم مستند ارزشمند را بنا نهد.

مشاهده، کشف و هنر خوب دیدن و پرورش دادن سوژه، مراحلی است که عناصر زیباشناسی یک اثر را غنا می بخشد. آنچه در این حوزه بعضاً مورد غفلت واقع شده، تطبیق پيام هاي یک فیلم مستند با نیازها و دغدغه ها و انگیزه ها و آرمان های یک ملت و مردم می باشد. فیلمساز مستند نمی تواند در چارچوب ذهنی و دریافت های محدود خود، به یک پیام جهانی و آرمانی دست یابد.

نگاه و دغدغه انسانی با پیام های فراگیر و فطری، ضامن ماندگاری یک فیلم مستند است.

          مستندساز متعهد، حدیث نفسِ خویش را به کناری می نهد و بی واسطه و با پرهیز از تمایلات خویش، به بازتاب موشکافانه موضوع و سوژه خود می پردازد. از خود گذشتن را در هر فریم و قاب فیلم خود تجربه می کند و با عبور از حجاب خویشتن، راه را برای بازتاب حقیقت می گشاید. تجربه ای که بارها در قاب دوربین مستندسازان دفاع مقدس بخوبی تکرار شد. مستند ساز دفاع مقدس چون هر لحظه خود را در مقابل آتش و خون فنا شده می دید در عمل از مرز خود گذشتن را با هر لحظه نمای خود به عینیت به تماشا می نشست و نوعی از شهود و کشف حقیقت را به روی مخاطب باز می کرد. تجربه پالایش درونی مستندسازان دفاع مقدس برای سینمای مستند و جشنواره حقیقت، نقطه آغاز یک حرکت نوین خواهد بود.

سینمای مستند سیاسی حوزه ای است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. نوع نگاه و تجربه مستند دفاع مقدس می تواند راهگشای مستند سیاسی باشد.

امید است چهارمین جشنواره سینمای مستند حقیقت، با مشارکت و رونق بیشتر و گسترش اندیشه های ناب تر، نقش مهم و جدی در پرش سینمای ایران به قلل و افق های روشن فردا ایفا نماید.

           جواد شمقدری

                                                                                                                                                  معاون وزیر

 

گفتني است: چهارمین جشنواره بین‏المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت، طی روزهای 17 تا 21 آبان‏ماه 1389 در سينما فلسطين و سينما سپيده برگزار خواهد شد. ضمن اينكه مراسم افتتاحيه اين جشنواره نيز عصر يكشنبه (16 آبان) در سينما سپيده برپا مي‌گردد.

 

 

 

روابط‌عمومي

جشنواره بين‌المللي سينما‌حقيقت

 


بازگشت