1395-06-07

«دایره داوود»؛ تنها مستند به یادگار مانده از زنده‎یاد رشیدی روی ابرهای طلایی اسم تو را می‎نویسم، آزادی!

در گذرِ فرهنگی داوود رشیدی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی افتخار داشت تا پرتره‌ی استاد را با عنوان «دایره‌ی داوود» تولید نماید؛ اثری به کارگردانی اردشیر شلیله که سال گذشته در جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» روی پرده رفت تا در هنگامه‌ی بودنش، به بازآفرینی خاطرات و پاسداشت این بازیگر بزرگ بپردازد.
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، کارگردان مستند «دایره داوود» با ابراز تاسف از درگذشت داوود رشیدی در گفتگویی اظهار داشت: روی خاکستر اسم تو را می‎نویسم، روی ابرهای طلایی، روی سلاح‏های جنگجویان، روی تاج پادشاهان؛ اسم تورا می نویسم، آزادی آزادی... این شعری بود که مرحوم رشیدی با موضوع آزادی و به زبان فرانسه در مستند «دایره داوود» بازگو کرد.
وی افزود: غیر از وجوه هنری و توانمندی در بازیگری، مرحوم رشیدی کاراکتری مهربان و فروتن بود. واقعاً از شنیدن این خبر متاثر شدم و برای ایشان علو درجات الهی را خواهانم.
شلیله اذعان داشت: مرحوم رشیدی در سال 42 پس از بازگشت از سوئیس، تئاتر مدرن را وارد کشور کرد و اجرای ماندگاری از «در انتظار گودو» ساموئل بکت را روی صحنه برد. شناخت من از داوود رشیدی به 53 سال پیش برمی‎گردد؛ زمانی‌که نوجوان بودم و ایشان رئیس واحد نمایش تلویزیون بود که در همان سال‌ها با حضور و مدیریت خوب خود، سریال‌های ماندگاری از جمله «دائی جان ناپلئون»، «سلطان صاحبقران»، «قصه های مثنوی» و... روی آنتن می‏رفت.
وی تصریح کرد: از چند سال پیش علاقه داشتم از زندگی آقای داوود رشیدی به عنوان بازیگر تاثیر‌گذار سینما و تئا‌تر ایران مستند بسازم. سال ۹۲ این موضوع را با ایشان مطرح کردم و پژوهش اولیه کار از‌‌ همان سال آغاز شد. متاسفانه به دلیل بیماری و با توجه به شرایط جسمانی و حساسیت‌های خانم برومند، مجبور به پژوهش دوباره شدیم و کلاً ساختار این مستند گفتگو محور شد. البته ناگفته نماند زنده‎یاد رشیدی علی‌رغم بیماری همکاری سازنده‌ای با پروژه داشت.
این فیلمساز ادامه داد: مراحل تحقیق این مستند به گفت‌و‌گو با اساتید، بازیگران و هنرمندان عرصه تئا‌تر و سینما ختم نشد و تحقیقات کتابخانه‌ای و بررسی کارنامه کاری آقای رشیدی نیز بخشی از روند پژوهش بود. همچنین در این فیلم مستند هنرمندانی چون کیومرث پوراحمد، محمدعلی سجادی، هوشنگ گلمکانی، پرویز نوری، مهدی هاشمی، فاطمه معتمدآریا، سیروس ابراهیم‌زاده، رضا بابک، شهلا حائری، احترام برومند و لیلی رشیدی درباره داوود رشیدی صحبت می‌کنند.
شلیله با اشاره به پخش مستند «دایره داوود» از شبکه مستند خاطرنشان کرد: متاسفانه سکانسی در فیلم که مربوط به خاطره‌ای از فیلم «فرار از تله» بود، مورد ممیزی قرار گفت و حذف شد.
*شایان ذکر است مستند «دایره داوود» در مدت زمان ۱۰۳ دقیقه، زندگی و حرفه‌ی داوود رشیدی بازیگر فقید تئاتر، سینما و تلویزیون ایران را به تصویر می‌کشد.
عوامل تولید مستند «دایره داوود» عبارتند از: پژوهش، کارگردان، تدوینگر و تهیه‌کننده: اردشیر شلیله، تصویربرداران: آرمان فیاضی و فتاح نظریان، صدابرداران: محمود کاشانی، سام مژده‌دهی، دستیار کارگردان: اکرم انصاری، مدیر تولید: سهراب شلیله، امور فنی: موسسه خط سوم، راوی: کورش سلیمانی، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

بازگشت