1395-06-16

پنج جایزه جشن مستندسازان خانه سینما به آثار مرکز گسترش تعلق گرفت مانکن‌های قلعه‌حسن‌خان رکورددار شد

در هشتمین جشن مستندسازان خانه سینما که شامگاه دیروز (دوشنبه 15 شهریور) در کاخ- موزه نیاوران برگزار شد، 5 جایزه به آثار تولیدی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تعلق گرفت.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مستند «مانکن‌های قلعه‌حسن‌خان» ساخته «سام کلانتری» موفق‌ترین فیلم جشن مستندسازان خانه سینما بود که تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی مستند نیمه‌بلند و دیپلم افتخار بهترین تصویربرداری (رضا تیموری)، تدوین (روزبه فرازمند) و صداگذاری (انسیه ملکی) را بدست آورد.
«اوسیا» ساخته علیرضا دهقان هم دیگر فیلم تولیدی مرکز گسترش بود که تندیس شایستگی بهترین تهیه‌کنندگی مستند کوتاه را کسب کرد.
موضوع مستند «مانکن‌های قلعه حسن‌خان» درباره‌ی ساخت چند مانکن پلاستیکی در یک کارگاه دور‌افتاده است که زندگی این مانکن‌ها و سرانجام‌شان بی‌شباهت به زندگی انسان‌ها نیست!
مستند «اوسیا» هم درباره‌ی شرایط نابسامان قنات «زارچ» طولانی‎ترین قنات خاورمیانه است که به تازگی از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در یوسنکو به ثبت رسیده است.
این دو فیلم سال گذشته در نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به نمایش درآمده بودند.
«مانکن‌های قلعه‌حسن‌خان» منتخب جشنواره معتبر «ویزیون دورئل» سوئیس بوده و به فینال جوایز مستند شبکه TRT ترکیه هم راه یافته است.
«اوسیا» نیز برنده 8 جایزه ملی از جشنواره‌های مختلف (از جمله جشنواره سبز، رضوی، نهال و...) شده است.

بازگشت