1395-06-17

استادعلی: سینماحقیقت سالنامه‌ی سینمای مستند ایران است

محسن استادعلی که چهار دوره متوالی در جشنواره سینماحقیقت حضور داشته، معتقد است که این جشنواره تخصصی، سالنامه‎‎ی سینمای مستند ایران است.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، وی که از سال 1390 تاکنون با ساخت مستندهایی نظیر «عادت می‌کنیم»، «سکوت»، «جاده نمناک» و «جایی برای زندگی» در جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» حضور داشته و چندین جایزه نیز کسب کرده است، پیرامون برگزاری این رویداد گفت: تعداد بیشماری از فیلمسازان در تکاپو برای ساخت فیلم جدید خود و اولین نمایش در جشنواره سینماحقیقت هستند؛ این اتفاق مهمی برای فیلمسازان است، زیرا در صورت پذیرفته شدن فیلم‌شان به سکوی موفقیت نزدیک می‌شوند.
استادعلی درباره‌ی بخش بازار فیلم مستند جشنواره سینماحقیقت گفت: یکی از مهمترین بخش‌های جشنواره سینماحقیقت، بخش بازار فیلم است. همه‌ی جشنواره‌های مهم دنیا محلی برای عرضه فیلم بوده و قرار نیست که فقط مستندها را به نمایش درآورند. البته در مجموع سیستم پخش فیلم مستند در ایران ضعیف است و جشنواره سینماحقیقت هم از این قاعده مستثنی نیست!
وی تاکید کرد: هدف برپایی جشنواره سینماحقیقت صرفاً نمایش فیلم‌ها با مخاطب زیاد نیست، در واقع باید با دعوت از تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان بزرگ دنیا، تولیدات مستند محلی برای عرضه پیدا کنند.
این مستندساز ادامه داد: باید بازار فیلم فضایی ثابت داشته باشد تا در آن بحث عرضه و فروش مستند اتفاق بیفتد. البته بر اساس یکسری محدودیت‌ها، امکان همکاری با برخی شبکه‌های تلویزیونی وجود ندارد، ولی قطعاً شبکه‌های جایگزین وجود دارند که باید دعوت شوند و در بازار فیلم حضور داشته باشند. این پروسه هزینه دارد و در کوتاه مدت جواب نمی‌دهد، ولی مستندسازان صبور هستند و منتظر می‌مانند تا به ایده‌آل خود برسند.
استادعلی در پایان یادآور شد: سینمای مستند ما بر اساس سوژه پیشرفت می‌کند. البته این حرف به این معنی نیست که ما فرم را فراموش کردیم. ضمن اینکه لازم نیست سوژه حتماً خودنمایی کند یا زبان بین‌المللی داشته باشد. در حال حاضر هم خیلی از فیلم‌ها با مضامین انسانی مورد توجه جشنواره‌های بین‌المللی قرار می‌گیرند.
گفتنی است: در هشتمین جشن مستند خانه سینما که شامگاه دوشنبه در کاخ موزه نیاوران برگزار شد، محسن استادعلی با فیلم مستند «خوان بی‌خان» موفق به کسب جایزه بهترین تهیه‌کنندگی فیلم مستند بلند از این رویداد مهم سینمای مستند ایران شد.

بازگشت