1395-07-05

مستند «اوسیا» برنده جایزه سوم جشنواره معماری و شهرسازی «استانبول» شد

فیلم مستند «اوسیا» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی علیرضا دهقان، موفق به کسب جایزه سوم جشنواره معماری و شهرسازی استانبول ترکیه شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، دهمین دوره جشنواره فیلم‌های معماری و شهرسازی «استانبول» از تاریخ 16 تا 24 مهر 95 در کشور ترکیه برگزار خواهد شد و مستند «اوسیا» ساخته «علیرضا دهقان» در کنار 45 فیلم دیگر از کشورهای مختلف جهان که به بخش فینال این جشنواره راه یافته‌اند، در بخش رسمی به نمایش عمومی درمی‌آیند.
این جشنواره به مناسبت روز جهانی معماری، در اولین دوشنبه ماه اکتبر هر سال در شهر استانبول ترکیه آغاز بکار می‌کند تا فیلم‌های مستند و انیمیشن مرتبط با موضوع شهرسازی و معماری روی پرده بروند.
روال جشنواره استانبول، داوری فیلم‌ها و اعلام اسامی برگزیدگان قبل از نمایش آثار است و بر این اساس، فیلم مستند «اوسیا» موفق به دریافت جایزه سوم این جشنواره شده است که در مراسم اختتامیه به علیرضا دهقان اهدا خواهد شد.
مستند «اوسیا» درباره‌ی قنات «زارچ» طولانی‎ترین قنات خاورمیانه است که به تازگی از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در یونسکو به ثبت رسیده است. این فیلم از مرگ قنات حرف می‌زند که این موضوع به بی‌توجهی مسئولان صنایع و سبک زندگی نادرست در یزد برمی‌گردد.

بازگشت