1395-07-11

کارگردان «قارلی داملار» با مستند «فریم‌های خالی» به سینماحقیقت می‌آید سینما؛ رویا یا واقعیت؟

کارگردان مستند تحسین‌شده‌ی «قارلی داملار» با جدیدترین اثر مستندش «فریم‌های خالی» متقاضی شرکت در دهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شده است.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، این فیلم مستند به کارگردانی مشترک هایده مرادی و عبدالله شکری، در مدت سه سال ساخته شده و موضوع آن درباره‌ی سینما است که تا چه میزان یک رویا محسوب می‌شود و چه مقدار واقعیت! با این نگاه، مستند نیمه‌بلند «فریم‌های خالی» حاوی مصاحبه‌هایی با کیانوش عیاری، فرهاد قائمیان، محسن علی‌اکبری و زنده‌یاد زاون قوکاسیان است.
هایده مرادی که در نهمین جشنواره سینما‌حقیقت موفق به دریافت تندیس بهترین فیلم مستند کوتاه شد، درباره‌ی موضوع فیلم مستند جدیدش گفت: به نظر من دروازه سینما گسترده و خروجی آن محدود است. در این مستند نشان می‌دهیم افرادی که موفق به ورود به عرصه سینما نمی‌شوند، دچار چه سرنوشتی خواهند شد.
او ادامه داد: مراحل تولید مستند «فریم‌های خالی» را از سال 92 کلید زدیم و سه سال برای ساخت آن زمان گذاشتیم؛ چرا که تصویربرداری و هماهنگ‌ کردن هنرمندانی که قرار بود در این مستند حضور داشته باشند، آسان نبود؛ آقایان کیانوش عیاری، زاون قوکاسیان، فرهاد قائمیان و محسن علی‌اکبری که به شکل سنجیده و برای آسیب‌شناسی سینما انتخاب شده بودند.
مرادی با بیان این که تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار مستند «فریم‌های خالی» او و همسرش بوده‌اند، خاطرنشان کرد: این مستند پیش از «قارلی داملار» کلید خورد و برای تولید آن چهار بار به تهران سفر کردیم و تصویربرداری در شهرهای اصفهان، اردبیل و تبریز ادامه یافت. پس از ساخت فیلم هم آن را به انجمن سینمای جوان واگذار کردیم.
هایده مرادی متولد سال 1353 در اردبیل و فارغ‌التحصیل کارشناسی سینما با گرایش کارگردانی از دانشگاه سوره تهران است. او ساخت فیلم‌های کوتاه «با من بخوان»، «نهایت»، «ساعت کوکی»، «لچک» و «قارلی داملار» را در کارنامه کاری خود دارد.
* دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای 14 تا 21 آذرماه 1395، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد شد.

بازگشت