1395-09-06

در مراسم رونمایی از پوستر بخش «خرد و تجربه» جشنواره سینماحقیقت عنوان شد؛ همکاری سازمان بازنشستگی و مرکز گسترش برای تولید مستندهایی با موضوع سالمندی پویا

پوستر بخش «خرد و تجربه» دهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» صبح امروز (سه‌شنبه دوم آذرماه 95) با حضور «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و «محمدعلی ابراهیم‌زاده» معاون فنی صندوق بازنشستگی کشور، در محل سالن کنفرانس صندوق بازنشستگی کشور رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، در این مراسم «حامد شمس» مدیر روابط عمومی سازمان بازنشستگی کشور درباره‌ی همکاری این سازمان با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی توضیح داد: ما قصد داریم صدای بازنشستگان را به گوش عامه مردم برسانیم و برای رسیدن به این هدف، یکی از راه‌ها استفاده از هنر هفتم است. البته چشم‌انداز ما این است که به همراه سایر نهادهای صندوق بازنشستگی جشنواره‌ای مختص بازنشستگان برگزار کنیم که امیدواریم در سال‌های آینده محقق شود، اما امسال در کنار دوستان جشنواره سینماحقیقت هستیم و طی تفاهم‌نامه‌ای که در مرحله امضا است، به دنبال حمایت از تولید ده فیلم مستند موضوعی نیز هستیم.
او در ادامه افزود: می‌خواهیم از طریق هنر هفتم به گفتمان‌سازی دست یابیم، چرا که دوران بازنشستگی پُرظرفیت است، اما توانایی‌های افراد در این دوره مهجور می‌ماند.
در ادامه این مراسم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ضمن قدردانی از مدیران سازمان بازنشستگی کشوری که این فرصت را فراهم کردند، اظهار کرد: همان‌طور که پیامبر اکرم(ص) فرمودند رحمت خدا مشمول کسانی است که بزرگان خود را اکرام می‌کنند. خوشحالیم که در دوره دهم جشنواره سینماحقیقت این فرصت فراهم شد که میزبان آثار مرتبط با بازنشستگان باشیم. آثاری که از سالمندی پویا سخن می‌گویند.
طباطبایی‌نژاد با بیان این‌که سینمای مستند، سینمای آگاهی و مصداق میل جامعه به آگاه شدن است، تصریح کرد: توجه ویژه جامعه به حوزه مستند باعث شکل‌گیری جشنواره‌ای مستقل برای فیلم‌های مستند شد و در همان دوره دوم هم با استقبال میهمانان داخلی و بین‌المللی مواجه شدیم. در این دوره 120 میهمان خارجی نظیر ریچارد لیکاک داشتیم که هرکدام صاحب‌نظر بودند و خوشبختانه جشنواره به‌سرعت تبدیل به جشنواره‌ای معتبر و مؤثر شد.
او افزود: از دوره هفتم جشنواره سینماحقیقت تلاش کردیم که هر سال به یکی از بخش‌های مغفول جامعه توجه کنیم و به همین دلیل یک‌بار به موضوع صنایع دستی و گردشگری و بار دیگر به حوزه شهری ورود کردیم. امسال هم به لطف دوستان صندوق بازنشستگی بخش «خرد و تجربه» در جشنواره جای گرفت.
مدیرعامل مرکز گسترش با اشاره به پیر شدن جامعه جوان کشور در آینده‌ای نزدیک خاطرنشان کرد: استفاده از تجارب بازنشستگان و بهره‌گیری از توانایی آن‌ها موضوع مهمی بود که باید مورد توجه قرار می‌گرفت و به همین دلیل بخش خرد و تجربه به جشنواره امسال افزوده شد. طی توافقی که با سازمان بازنشستگی داشتیم هم قرار است در طول سال تولیدات مشترکی با این سازمان در زمینه‌ی سالمندی پویا داشته باشیم. البته پیش از این صداوسیما و بخش خصوصی هم به این موضوع توجه کرده‌اند؛ به عنوان مثال مجموعه‌ای به نام «کارستان» به تهیه‌کنندگی رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب، با حضور مستندسازان مطرح ساخته شده که قرار است در بخش خارج از مسابقه سینماحقیقت نمایش داده شود.
به گفته طباطبایی‌نژاد، از میان 20 فیلمی که مضامینی مرتبط با بازنشستگی پویا داشتند، ده فیلم برای اکران در بخش رقابتی «خرد و تجربه» انتخاب شدند و سه اثر هم در مراسم اختتامیه به‌عنوان برگزیده معرفی خواهند شد.
محمدعلی ابراهیم‌زاده هم در این مراسم با ابراز خرسندی از همکاری ایجاد شده میان سازمان بازنشستگی و مرکز گسترش گفت: در بخش نیازهای بازنشستگان بیشتر پرداخت حقوق و مسائل اقتصادی پررنگ می‌شود، در حالی که بسیاری از نیازها وجود دارد که طی سال‌های اخیر تحت شعاع مشکلات اقتصادی قرار گرفته است. حدود 20 روز دیگر صندوق بازنشستگی کشور 94 ساله می‌شود و در این مدت به عنوان بنیان‌گذار صندوق کشوری تلاش کردیم علاوه بر مسائل اقتصادی در سایر مسائل هم نوآوری‌های لازم را داشته باشیم.
او ادامه داد: نیازهای فرهنگی بسیار ریشه‌دار است و بهتر است که ما با بهره‌گیری از تمامی امکانات پاسخ گوی نیازهای اعضای خود باشیم. زبان هنر قطعاً تأثیرگذارترین زبانی است که می‌توان با آن مفاهیم بسیاری را انتقال داد. اولین مسئله موردنظر ما بحث بار منفی است که بازنشستگی به همراه دارد و باید نگاه به این قشر از جامعه را تغییر داد. بازنشستگی می‌تواند دوران تازه‌ای در ادامه فعالیت‌های فرد باشد و با استفاده از زبان سینما می‌توان نگاه‌ها به این بخش را تلطیف کرد.
در پایان این نشست خبری و با حضور دو تن از اعضای هیات مدیره مجمع وقت کانون‌های بازنشستگی استان تهران، از پوستر بخش خرد و تجربه جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت رونمایی شد.

بازگشت