1395-09-10

بهتاش صناعی‌ها: سوژه در فیلم‌های مستند مرا پیدا می‌کند

بهتاش صناعی‌ها که با فیلم «دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری» در بخش مسابقه ملی دهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» حضور دارد معتقد است که در فیلم‌های مستند، این سوژه است که او را پیدا می‌کند!
وی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت تصریح کرد: من در کارهای مستند به دنبال سوژه نمی‌گردم و سوژه من را پیدا می‌کند. وقتی با اتفاقات و شخصیت‌هایی که قابلیت تبدیل شدن به فیلم مستند را دارند، روبه‌رو می‌شوم به ساخت آن‌ها فکر می‌کنم؛ بنابراین در سینمای مستند برخلاف فیلم‌های داستانی، من هیچ‌گاه به دنبال سوژه نمی‌گردم.
کارگردان «احتمال باران اسیدی» در پاسخ به این پرسش که آیا تنهایی شخصیت آقای نادری در مستند شما، در ادامه تنهایی کاراکتر اصلی «احتمال باران اسیدی» است، تصریح کرد: خیر، تنهایی که در فیلم اول بود در این فیلم تداوم نیافته است. من تلاش می‌کنم به عنوان مستندساز خیلی شخصیت فیلم را قضاوت نکنم. ویژگی این فرد را من انتخاب نکردم و تنها کاراکتری است که من برای بیان قصه به سراغش رفتم.
او با تأکید بر اینکه زمانی که موضوعی برای ساخت فیلم مستند پیش رویش قرار می‌گیرد، نمی‌تواند از آن ساده عبور کند، خاطرنشان کرد: پس از ساخت «احتمال باران اسیدی» درگیر شخصیت آقای نادری شدم و دو سال با او برای ثبت لحظاتش همراه شدم. کارگردان در سینمای مستند به دلیل واقعی بودن فضا تنها به روایت داستان می‌پردازد. من هم سوژه را به مدت دو سال دنبال کردم و نتوانستم در این مدت فیلم داستانی بسازم. من اصولا طی این سال‌ها قالب‌های مختلفی را برای بیان داستان انتخاب کردم که هر کدام تجربه جذابی بوده‌اند، حتی ممکن است به زودی برای چندمین بار درگیر ساخت یک فیلم انیمیشن شوم. در واقع این داستان است که مدیوم را مشخص می‌کند و من سعی می‌کنم قالبی را برای بیان قصه‌ام انتخاب کنم که بتوانم حرف فیلم را به آسانی در قالب آن بیان کنم.
صناعی‌ها معتقد است دوره دهم جشنواره سینماحقیقت می‌تواند مانند سال‌های گذشته شاهد اکران‌های پُرمخاطب باشد، چون فیلم‌سازان خوبی در این دوره حضور دارند و به نظر می‌رسد فیلم‌های قابل قبولی به جشنواره راه پیدا کرده‌اند.
او در ادامه با اشاره به جایگاه ویژه سینمای مستند طی سال‌های اخیر تصریح کرد: این سینما به مرور هویت واقعی خود را می‌یابد و این مهم باعث جذب مخاطبان بیشتر و اهمیت بیشتر به این نوع سینما از سوی مدیران و مخاطبان می‌شود. سینمای مستند در کشور ما به لحاظ اهمیت سینمایی همانند سینمای مستند دنیا جهش یافته و این پیشرفت کاملاً مشهود است.
کارگردان «دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری» با تاکید بر وجود این پیشرفت‌ها که هر سال بر مسئولیت‌های جشنواره سینماحقیقت هم افزوده می‌شود، خاطرنشان کرد: جشنواره سینماحقیقت یکی از حرفه‌ای‌ترین و منضبط‌ترین جشنواره‌های سینمایی در کشور ما است. این انضباط در دوره مدیریت آقای طباطبایی‌نژاد بیشتر به چشم آمده است و در سال‌های اخیر شاهد برگزاری جشنواره‌ای با کیفیت بوده‌ایم. امیدوارم امسال هم جشنواره بهتر از سال‌های گذشته برگزار شود. احساس من این است که این اتفاق رخ خواهد داد، چرا که فیلم‌های خوبی در جشنواره حضور دارند. 

بازگشت